2011 Balandžio 15

Sprogimas Minske

Nestandartinis terorizmas Minske trikdo ekspertus ir stebėtojus

veidas.lt

Baltarusiai vėl nustebino pasaulį partizano įvaizdžiu: tyrimo, per rekordiškai trumpą laiką išaiškinusio nusikaltimą Minsko metropolitene, duomenimis, šį kruviną teroro aktą įvykdė nagingi provincialai, kurie daugiau nei penkerius metus slapstėsi nuo valstybinių jėgos institucijų ir naudodamiesi “internetu” pasidarė nežinomos pasauliui sprogiosios medžiagos, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

Tyrėjai nepraneša sulaikytųjų vardų, bet Baltarusijos valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovas Vadimas Zaicevas vienoje spaudos konferencijų suintrigavo: “Mes manėme, jog tai bus dideli profesionalai, bet šiuos sprogimus įvykdė, kaip paaiškėjo, ne itin profesionalumo požiūriu pasirengę žmonės”.

Pasak V.Zaicevo, sostinės metropolitene balandžio 11 dieną ir 2008 metų liepą per Nepriklausomybės dienos koncertą nusikaltėliai panaudojo unikalią sprogiąją medžiagą, kurios analogų čekistai “nerado nė vienos valstybių duomenyse”.

KGB vadovo nuomone, kaip pasidaryti sprogiosios medžiagos, piktadariai sužinojo “internete”.

Beje, tyrimo grupės vadovas Andrejus Švedas vėliau papasakojo, jog “nustatyta vieta, kur buvo gaminamos sprogiosios medžiagos ir bomba, kurią susprogdino teroristas metropoliteno stotyje “Oktiabrskaja”, o rasti įkalčiai – skeveldros ir dalys – rodo, iš ko ir kaip ji buvo padaryta.

UNIKALI SPROGIOJI MEDŽIAGA

Iš pranešimų, kuriuos pastarosiomis dienomis padarė aukšti jėgos struktūrų darbuotojai ir prezidentas Aleksandras Lukašenka, peršasi išvada, kad “unikalią sprogiąją medžiagą, kurios “vienas gramas gali nutraukti rankos plaštaką”, “šaltkalvis ir elektrikas” nuo 2005 metų labai sumaniai naudojo mažiausiai tris kartus, išbandydami savadarbes superbombas.

“Jeigu viskas iš tikrųjų yra taip ir niekur nėra klaidos”, tai šitai, kad valstybinė ideologijos, auklėjimo ir kontrolės sistema neužkirto kelio subręsti neidėjiškiems profesionalams į aukštos klasės bombų sprogdintojus, “pažeidžia visus įprastus antiteroristinės veiklos kanonus”, – rašė savo tinklaraštyje politologas Jurijus Ševcovas.

“Man vis dėlto sunku patikėti, kad visus tris neišaiškintus didžiausius Baltarusijos istorijoje teroro aktus įvykdė viena ir ta pati nedidelė grupė iš provincijos, kuri prisipažino tai padariusi tik per vieną apklausos naktį”, – pažymi J.Ševcovas.

AŠTRI KRITIKA IŠ UŽSIENIO

Analitikai Minske nenoriai vertina bombų sprogdintojų operatyvinio išaiškinimo faktą ir “bylos dėl sprogimo” perspektyvas.

Pirma, todėl, kad “tyrimo paslaptis” suvaržo galimybę sužinoti būtinos nagrinėjimui informacijos. Antra, Baltarusijos prokuratūra ir prezidento administracija grasina už “neatsakingus komentarus” patraukti atsakomybėn visu įstatymų griežtumu. Be to, A.Lukašenka įsakė jėgos struktūroms paieškoti kruvino nusikaltimo “užsakovų” tarp valdžios oponentų ir kritikų.

“Aš ne kartą nubudau rytą, apgailestaudamas, kad nesu tardymo izoliatoriuje. Nes turėčiau visišką alibi dėl sprogimo”, – liūdnai juokauja Anatolijus Lebedka, Jungtinės piliečių partijos lyderis, neseniai išleistas iš VSK tardymo izoliatoriaus, paėmus iš jo rašytinį nepasižadėjimą neišvykti.

Baltarusijos opozicija, apkaltinta masinių riaušių organizavimu per prezidento rinkimus gruodį, nuogąstauja dėl naujų represijų.

Įvairius vertinimus pateikia ir daro įvairias išvadas emigravę iš šalies opozicionieriai. Interneto leidiniai iš užsienio, kuriuos gali paskaityti vartotojai Baltarusijoje, ketvirtadienį išspausdino Vladimiro Borodačio, buvusio specialiųjų tarnybų pulkininko ir dabartinio politinio emigranto straipsnį.

V.Borodačius kaltina valdžią tragedijos organizavimu ir tyrimo inscenizavimu.

“Vieno maniako panašaus į Hanibalą Lekterį versija nesiderina su moksliniu, techniniu ir organizaciniu padaryto nusikaltimo lygiu. Juo labiau sunku įsivaizduoti, kad egzistuoja sėkmingai veikianti, organizuota bepročių teroristų organizacija”, – pažymi pulkininkas.

V.Borodačius pareiškė: “Užsakovas yra, tai tas žmogus, kuriam naudingas terorizmo atsiradimas šalyje, kad galėtų taip išspręsti daugelį susikaupusių problemų. Drauge tikimasi pasinaudoti tuo, kad visos pažangios pasaulio jėgos telkiasi į kovą su tarptautiniu terorizmu”.

Politinis emigrantas Zenonas Pozniakas, Baltarusijos radikalios opozicijos simbolis, sutinka su pulkininko V.Borodačiaus pateiktu situacijos vertinimu.

BYLOS, KURIOS DABAR PRISIMENAMOS

Baltarusijos televizija transliuoja įrašytas gatvėse nuomones, ir gyventojai ekranuose reikalauja bausmės ir atpildo.

Nuomones, kurios nepatenka į televiziją, smelkia abejonės. Skepticizmą skatina ir tai, kad Baltarusijos istorijoje dar neseniai buvo tragiško tyrimo falsifikavimo pavyzdys, kuris šiandien dažnai prisimenamas.

“Aš bijau, kad nepasikartotų Vitebsko maniako Michasevičiaus byla”, – sako teisių gynėja Liudmila Griaznova.

Jau praėjusio šimtmečio devintajame dešimtmetyje už žvėrišką moterų žudymą Vitebsko srityje ilgą laiką kalėti buvo nuteisti 14 žmonių, vienam jų mirties nuosprendis buvo įvykdytas, vienas kalinių kalėjime apako. Nuteistųjų nekaltumas išaiškėjo tik po beveik dvidešimt metų, kai buvo sučiuptas tikrasis maniakas Michasevičius.

“Tiesą apie dabartinį sprogimo metropolitene tyrimą mes galime sužinoti teismo salėje, jeigu dabar areštuoti “teroristai” ryšis tai papasakoti. Ir jeigu teismas bus atviras – pas mus juk pastaruoju laiku daug atgarsių sukėlusios bylos nagrinėjamos už uždarų durų”, – pažymėjo L.Griaznova.

Tikrinama, ar su šiuo sprogimu Minsko metropolitene nesusiję broliai Muraškos iš Vitebsko. 2006 metais, kai šiame srities centre vienas po kito su savaitės pertrauka judriose vietose nugriaudėjo sprogdinimo įtaisai, Vitalijus ir Jurijus Muraškos maždaug pusę metų buvo išlaikyti tardymo izoliatoriuje kaip įtariamieji. Prezidentas A.Lukašenka tada pareiškė, kad byla užbaigta ir nusikaltėliai “nustatyti”.

Dabar, kaip teigia tyrėjai, kalti dėl tų sprogimų Vitebske prisipažino sulaikytieji po teroro akto Minsko metropolitene.

Beje, brolius Muraškas, dabar vėl aplankė milicininkai ir apklausė, kur jie buvo ir ką darė balandžio 11 dieną.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...