2011 Liepos 03

Nepriklausomybę mininčioje Baltarusijoje bręsta nauji protestai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Padidėjusią įtampą žymėjo Stanislavo Šuškevičiaus, kuris buvo pirmasis Baltarusijos vadovas po Sovietų Sąjungos subyrėjimo, areštas naktį iš šeštadienio į sekmadienį, kai šis opozicijos lyderis važiavo traukiniu į Minską iš Vilniaus. Tačiau galiausiai S.Šuškevičius buvo paleistas, o jo pasas – grąžintas.

Internete susikūrusi opozicijos organizacija “Revoliucija per socialinius tinklus” pažadėjo sutrikdyti A.Lukašenkos sveikinimo kalbą ir vakare surengti dvi akcijas, protestuojant prieš griežtus veiksmus, kurių vyriausybė ėmėsi, mėgindama nutildyti prezidento kritikus.

Šios organizacijos pagrindinė svetainė viename Rusijos socialiniame tinkle šiuo metu yra užblokuotas, o opozicija pareiškė, jog šis žingsnis aiškiai atskleidžia valdžios siekį sužlugdyti opozicijos protestus.

“Valdžia deda milžiniškas pastangas numalšinti pilietinių protestų bangą”, – rašoma opozicijos tinklalapyje “Chartija 97″.

Pastarosiomis savaitėmis Baltarusijoje buvo surengtos kelios tylaus protesto akcijos, tačiau daugelis jų dalyvių buvo suimti, o Minsko veiksmus pasmerkė tarptautinė bendruomenė.

Prieš A.Lukašenkos kalbą Minsko centre vyks didelis karinis paradas, o pareigūnai sakė, kad saugumui užtikrinti buvo sutelktos visos sostinės milicijos pajėgos.

A.Lukašenka, kuris iškovojo triuškinamą pergalę pernai gruodį vykusiuose rinkimuose, o reaguodamas į masinius protestus prieš jo perrinkimą, prezidentas ėmėsi represijų, prieš kurias nublanksta dauguma kitų per 17 metų trukusį autoritarinį valdymą Minsko režimo vykdytų griežtų veiksmų.

Tuomet buvo suimti dešimtys opozicijos aktyvistų, tarp jų pagrindinis opozicijos kandidatas į prezidentus buvęs diplomatas Andrejus Sanikovas, kuris buvo nuteistas kalėti penkerius metus.

Baltarusijos nepriklausomybės diena švenčiama liepos 3 dieną, pažymint Raudonosios armijos 1944 metais įvykdytą Minsko išvadavimą nuo okupantų nacių.

Anksčiau šalies Nepriklausomybės diena būdavo švenčiama liepos 27-ąją, minint Baltarusijos suverenumo nuo Sovietų Sąjungos paskelbimą 1991 metais. Tačiau ši data buvo pakeista 1996 metais per prieštaringai vertinamą referendumą, kurį palaikė A.Lukašenka.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...