2010 Lapkričio 12

Tyrimas

Nelegalūs rūkalai sudaro pusę Lietuvos cigarečių rinkos

veidas.lt

Lietuvos laisvosios rinkos institutas, atlikęs tabako akcizų politikos ir jos pasekmių šalies rinkai tyrimą, teigia, jog nelegalių cigarečių vartojimo ir kontrabandos Lietuvoje dinamikai 2002-2010 m. turėjo įtakos įvairūs socialiniai, ekonominiai veiksniai, tačiau itin didelę įtaką nelegaliai rinkai turėjo vykdyta akcizų politika.

LLRI ekspertas Vytautas Žukauskas teigia, kad Lietuvoje galima išskirti du akcizų tabakui didinimo laikotarpius: 2002-2004 m., kuomet akcizo našta augo apie 70 proc., ir 2007-2009 m., kuomet ši našta augo apie 130 proc. Abu šie laikotarpiai akivaizdžiai susiję su kontrabandos augimu ir nelegalių tabako gaminių vartojimu.

„Akcizų didinimas sukėlė ryškius pokyčius tabako rinkoje. 2002-2004 m. mažėjo legalių cigarečių pardavimai, išaugo kontrabanda ir nelegali rinka. 2004 metais legalios ir nelegalios rinkos dalys tapo beveik lygios. 2005-2008 m. ekonomikai sparčiai augant, didėjant žmonių perkamajai galiai, nelegali rinka ėmė mažėti, didėjo legalių cigarečių pardavimai. Nuo 2008 m. nelegali rinka vėl ėmė plėstis, ypač didelis šios rinkos ir kontrabandos šuolis pastebėtas 2010 m., kuomet smarkiai kritus legalių cigarečių pardavimui nelegali rinka pasiekė 2004 m. lygį ir sudarė apie pusė visos cigarečių rinkos, t.y. apie 110 mln. cigarečių pakelių“, – teigė V. Žukauskas.

2010 m. dėl nelegalaus cigarečių vartojimo į biudžetą nesurenkama apie pusę milijardo litų akcizo ir dar beveik 150 mln. Lt PVM mokesčio. Anot LLRI, kovojant su nelegalia rinka ir kontrabanda visų pirma reikia gilintis į ekonomines šių reiškinių priežastis.

”Pagrindinė ekonominė kontrabandos priežastis yra dėl didelės akcizų naštos atsiradę tabako gaminių kainų skirtumai ES ir kaimyninėse šalyse. Tačiau teisėsaugos institucijų taikomos priemonės nukreiptos į kontrabandos mažinimą (pvz. kontrolės didinimas, bausmių griežtinimas, korupcijos teisėsaugos institucijose mažinimas) taip pat svarbios, ypač tuomet, kai dėl įsipareigojimų ES neįmanoma koncentruotis vien į ekonominių paskatų kontrabandai mažinimą“, teigiama LLRI atliktame tyrime.

LLRI teigimu, specifinė Lietuvos geografinė, socialinė ir ekonominė situacija lemia tai, jog Europos Sąjungos tabako akcizų kėlimo politika daro didelę neigiamą įtaką legaliai šalies tabako gaminių rinkai. Dėl to, priimant sprendimus dėl tolimesnės Europos Sąjungos akcizų politikos, Lietuva turėtų reikšti griežtą poziciją dėl neigiamų iki šiol vykdytos politikos pasekmių kraštui ir pasisakyti už akcizų mažinimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Nuomonė Nuomonė rašo:

    Lietuvos rūkoriai bandomi triušiai,juokiasi aplinkinių valstybių gyventojai,kad mus išnaudoja dabartinė valdžia visapusiškai -rūkalais,maistu,kuru ir dar kuo tik sugeba,tai yra mokesčiais už paslaugas.Kovo 11 pilnas aerouostas išvykstančių gyventi į kitas šalis,vietoje to ,kad vėliavas keltų.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...