2012 Lapkričio 26

Naujasis Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas lanksčiai žiūri į principingumą

veidas.lt


Kiek naujasis Seimo vadovas, prisistatantis kaip valstybiškai ir pilietiškai mąstantis žmogus, toks ir yra, matysime jau po keleto dienų – kai generalinis prokuroras paprašys panaikinti politinių sukčių iš Darbo partijos neliečiamybę.

“Šis nuostabus politikas išrinktas į Seimą jau trečiąjį kartą”, – su patosu apie naująjį Seimo pirmininką Vydą Gedvilą kalba naujasis premjeras Algirdas Butkevičius. “Jis net praėjusios kadencijos Seime faktiškai neturėjo priešų, – antrina darbiečių atstovas Šarūnas Birutis. Be to, jis turįs didžiulę vadovo patirtį: yra biomedicinos mokslų daktaras, anksčiau buvo universiteto prorektorius, yra vadovavęs parlamentiniam Seimo komitetui, yra užėmęs Seimo vicepirmininko postą, galų gale negalima nepaminėti, kad jam teko vairuoti ir moterų kepšinio rinktinę.
“Labai svarbu, kad anksčiau jis dirbo Europos reikalų komitete, nes Lietuvos laukia didžiulis iššūkis ateinančių metų antrajame pusmetyje pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai”, – akcentavo A.Butkevičius.
“Vydas, dirbdamas Europos reikalų komitete, yra labai gerai susipažinęs su visais europiniais reikalais”, – atitarė “darbietė” Virginija Baltraitienė, kuri ir pati buvo galėjo tapti Seimo pirmininke.
“Jo charakteris yra geras, priimtinas”, – linkčiojo “tvarkietis” Valentinas Mazuronis.
“Tikriausiai nė vienas iš mūsų senbuvių negirdėjome jo ar šioje tribūnoje, ar komiteto posėdžiuose taip bendraujant, kad lietųsi emocijos, pyktis, neapykanta. Šis žmogus visada pasižymėjo ir pasižymi aukšta politine kultūra, o svarbiausia, ko Lietuvai reikia, padorumu ir teisingumu”, – tikino save ir kolegas A.Butkevičius.
“Nekonfliktiškumas yra gerai, bet šito maža antram pagal Konstituciją žmogui šalyje”, – ironizavo į politiką vėl grįžęs, tik dabar labiau violetinę, o ne raudoną spalvą mėgstantis Povilas Gylys ir toliau dūrė, girdi situacija, kai nėra alternatyvaus opozicijos kandidato ir Seimo vadovas “renkamas” iš vieno kandidato, nieko gero nežada. “Prisimenu kitus rinkimus, kai tuo metu už būsimąjį premjerą balsavo 102 žmonės. Tas politinis ciklas nebuvo sėkmingas”, – šaržavo P.Gylys.
Po balsavimo paaiškėjo, kad už V.Gedvilo kandidatūrą į Seimo vadovus balsavo 84 parlamentarai, o “prieš” – 49. Tai šiek tiek blogesnis rezultatas nei pavyko pasiekti A.Butkevičiui, kai jį tvirtino premjeru.
Taigi, ar pavyks V.Gedvilui būti nepriklausomu, moraliu, visą parlamentą vienijančiu Seimo pirmininku ir kokių netikėtų sprendimų, žvelgiant į jo praeitį, galima laukti ateityje?

Narystės partijoje nažada suspenduoti
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos Seime seniūnu perrinktas Jurgis Razma pastebi, jog netgi viešai buvo skelbiama, kad V.Gedvilas nurungė kitus Darbo partijos (DP) potencialius kandidatus į Seimo pirmininko kėdę tik dėl didesnio paklusnumo partijos vadovui. “O ypač kritiškai vertintinas nuskambėjęs kandidato pasisakymas žiniasklaidoje, kad, sprendžiant kaltinamųjų DP Seimo narių imuniteto klausimą, V.Gedvilas balsuos taip, kaip lieps DP frakcija, – dėstė J.Razma ir pridūrė: Tiesa, Seimo pirmininko rinkimų dieną atsakinėdamas į klausimus, jis sušvelnino tą poziciją, bet, kaip sakoma, pirmas natūralus pasakymas būna pats tikriausias. Pagal jį išeitų, kad DP frakcijos sprendimai kandidatui yra aukščiau negu Konstitucija, negu objektyvūs faktai, negu sąžinė”.
Dar problemiškiau yra tai, kad Seimo Pirmininkas, kaip vienas iš valstybės vadovų, kviečia pas save atsiskaityti įvairius teisėsaugos vadovus. Tarp jų ir vyriausiąjį šalies prokurorą. “Kaip atrodys – dėl dar tebesitęsiančios DP bylos – pavyzdžiui, generalinio prokuroro iškvietimas į Seimo pirmininko kabinetą? – retoriškai klausė J.Razma ir atsakė: Taigi, yra daug pagrindo manyti, kad naujasis Seimo vadovas vis dėlto bus daugiau DP pirmininko Viktoro Uspaskicho atstovas”.
Tuo tarpu, anot konservatoriaus Kęstučio Masiulio, kad V.Gedvilas yra korektiškas, niekam nekliūnantis žmogus, yra gerai, bet jis pernelyg “minkštas” ir dėl to kyla didelė tikimybė, kad jis taps valdingojo V.Uspaskicho marionete.
Todėl daugelis opozicijoje likusių politikų mato vienintelę išeitį – V.Gedvilas, sekdamas susiformavusia tradicija, ne tik turi suspenduoti savo narystę DP frakcijoje Seime, o ir pačioje partijoje. Bet kol kas V.Gedvilas nerodo jokių veiksmų pasitraukti, tegul ir laikinai, iš partijos. Jis tik nepriklauso jokiai parlamentinei frakcijai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-48-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Tas Tas rašo:

    Bala nematė tos nerystės DP būtų tik tuo atveju,jeigu DP nebūtų tos”juo-dosios” teisinės uodegos.Dabar,kai teks spręsti bendrapartiečių imunite-to naikinimą,likęs DP Seimo pirmininkas bet kuriuo sprendimo atveju “ga-rantuos”neoabaigiamas papildomas trintis Seime.Palaikau nuomonę,kad visa-is atžvilgiais V.Gedvilui tiktų laikinai sustabdyti narystę DP.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...