2013 Gegužės 08

Vydas Gedvilas

„Nesu skolingas V.Uspaskichui už šį postą“

veidas.lt


Penkis mėnesius Seimo pirmininko pareigas einantis Darbo partijos (leiboristų) narys Vydas Gedvilas yra pirmasis istorijoje Seimo pirmininkas, turintis net septynis pavaduotojus, pirmasis, kuriam dabar tenka spręsti, ką daryti su dingusia Seimo nare, bei pirmasis, kuris taip aktyviai važinėja po Lietuvos miestus ir kaimus išklausyti tautos.
V.Gedvilas pirmas ir dar vienu požiūriu: lig šiol neturėjome Seimo pirmininko, kurio atstovaujama partija būtų teisiama. Tik reitinguose V.Gedvilas anaiptol ne lyderis: kaip paaiškėjo po tyrimų bendrovės „Prime consulting“ apklausos, visuomenė mano, kad geriausiai Seimo pirmininko pareigas ėjo konservatorė I.Degutienė, o štai dabartinio parlamento vadovo kaip geriausio nepaminėjo nė vienas respondentas.
Apie šio Seimo kokybę, politines aktualijas ir V.Gedvilo savijautą stebint Darbo partijos bylą – „Veido“ pokalbis su Seimo pirmininku.

VEIDAS: Pirmininke, ar jums jau žinoma, kur yra Seimo narė N.Venckienė ir ar bus pradėta jos apkalta?
V.G.: Žinau tą patį, ką visi girdime viešojoje erdvėje, – kad N.Venckienė yra Čikagoje, kad yra ten ją mačiusiųjų, tačiau faktais to patvirtinti negaliu. Susidūrėme su nestandartine situacija – to Seime dar nėra buvę, ir niekas man negali net patarti, ką tokiu atveju daryti. Visa tai, ką leido Seimo statutas, mes jau atlikome: aš, kaip Seimo pirmininkas, visų pirma informavau valdybą, po to kreipiausi į Etikos ir procedūrų komisiją išsiaiškinti, kur yra ši Seimo narė, ir buvo nutarta, kad mes galime jai nuimti trečdalį atlyginimo. O apkaltos svarstyti negalime, nes jos pačios nėra ir ji negali gintis.
Spaudoje buvo pasirodę raginimų man pačiam važiuoti ir ieškoti N.Venckienės, bet gal tai buvo pasakyta su humoro gaidele, nes nei aš Šerlokas Holmsas, nei turiu laiko jos asmeniškai ieškoti. Savo darbą, kaip Seimo pirmininkas, atlikau, dabar Seimo narės paieška turi užsiimti teisėsauga. O ateityje statutą, aišku, reikia peržiūrėti, kad daugiau nebekiltų tokių situacijų. Turime turėti įrankių, kaip bausti posėdžių nelankančius Seimo narius.
VEIDAS: Neseniai pasigesta ir jūsų partijos kolegės V.Vonžutaitės. Tai ji vyko ar ne į Maskvą be Seimo valdybos leidimo?
V.G.: Jokios informacijos apie ją neturiu. Gal važiavo, gal ir ne, šito pasakyti negaliu, bet ji, kiek žinau, praleido tik vieną posėdį.
VEIDAS: Kaip apskritai vertinate šio Seimo kokybę? Stebint iš šalies atrodo, kad labiau smukti Seimui nebėra kur: štai B.Bradausko išrinkimas Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku yra Konstitucijos pažeidimas, už kurį Seimo statute numatyta galimybė atimti Seimo nario mandatą, bet apie tai parlamente – nė žodžio. Be to, Seimo nariai toliau balsuoja vieni už kitus, posėdžių metu žiūri kompiuteryje nusirenginėjančias gražuoles – dėl to neseniai demaskuotas G.Kirkilas. O iš jūsų kažkodėl dvelkia abejingumu.
V.G.: Žinote, aš negaliu priversti Seimo narių lankyti posėdžių ar sukontroliuoti, ką jie žiūri kompiuteryje. Aš ne mokytojas, o Seimo darbas – tai ne pamokos mokykloje. Balsavimas už kitus tikrai nėra masinis reiškinys. Po to, kai buvo surengta apkalta A.Sacharukui ir L.Karaliui, nepasitaikė nė vieno tokio atvejo. Ar drausminsiu parlamentarus? Viskas turi vykti pagal statutą – gavus skundą visas šias funkcijas atlieka Seimo etikos ir procedūrų komisija, tai ji turi įvertinti situaciją ir priimti sprendimą.
Na, o visą dieną dalyvaujant posėdžiuose nueiti į vieną kitą portalą yra natūralu: visi mes domimės įvairiomis sritimis, tai žmogiška, tik mes, Seimo nariai, esame vieši ir labiau matomi, mus nuolat filmuoja kameros, nuo ryto iki vakaro sekamas kiekvienas mūsų žingsnis. Nemanau, kad šis Seimas yra kuo nors blogesnis už praėjusį. Seimo reitingas netgi šiek tiek pakilo.
VEIDAS: Vis dėlto pasitikėjimas Seimu išlieka labai mažas. Ar sieksite pakelti kritusius reitingus?
V.G.: Reitingai kiltų, jei visos diskusijos, aštrūs pasisakymai būtų perkelti į komisijas ir komitetus, o į plenarinius posėdžius ateinama tik balsuoti. Panašią tvarką turi Švedijos parlamentas: ten įstatymai priiminėjami tyliai ramiai, gali girdėti, kaip musė skrenda. Na, o mes daug ir viešai ginčijamės, o kadangi parlamentarai nori būti matomi, jie ne visada kalba tai, ką reikėtų kalbėti.
VEIDAS: Įvedinėsite Seime švediškus standartus?
V.G.: Esant dabartinei tvarkai aš nieko negaliu padaryti. Mes turime keisti žaidimo taisykles, o tada gal ir politikai, užuot daręsi „piarą“, ims daugiau kalbėti argumentų kalba.
VEIDAS: Daug kas kritikuoja ir dabartinį Ministrų kabinetą. Ar jums pačiam ne gėda klausytis kai kurių ministrų nusikalbėjimų?
V.G.: O ką jie tokio pasakė? Reikia kalbėti konkrečiai. Nemanau, kad praėjus vos keturiems mėnesiams mes jau galime kalbėti, kaip blogai dirba ši Vyriausybė. Mano požiūriu, pradžia yra gera, o premjeras eina teisingu keliu. Dabar visais klausimais priimant politinius sprendimus reikia pasitarti su ekspertais.
VEIDAS: Ši Vyriausybė išties išsiskiria darbo grupių gausa, bet juk svarbiausia, koks bus rezultatas.
V.G.: Na, žinote, mes nesame burtininkai, kad per nepilnus keturis mėnesius padarytume stebuklus.
VEIDAS: Kokie dar svarbiausi darbai laukia šią Seimo sesiją?
V.G.: Svarbiausi yra du dalykai: energetikos klausimai ir visa mokesčių reforma. Energetikos strategijos kryptys jau pristatytos Seime, ekspertai išreiškė savo nuomonę, kaip mūsų energetikos sektorius atrodytų su atomine elektrine ir kaip be jos, iki gegužės 15 d. turime sulaukti iš Vyriausybės viso teisės aktų pataisų paketo ir turėsime apsispręsti. Pagrindinis mūsų tikslas yra užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą, žingsniai į priekį daromi, dabar belieka sulaukti galutinių išvadų. Asmeniškai aš, kaip politikas, esu už tai, kad reikėtų statyti atominę elektrinę ir kad ji būtų reikalinga Lietuvai, bet mes šiandien paprasčiausiai neturime tam finansinių galimybių. Todėl prognozuoju, kad Seimui bus pateiktas projektas be atominės elektrinės.
VEIDAS: Matome, kad jūs, kaip Seimo pirmininkas, išskirtinai daug važinėjate po Lietuvą. Kokį rezultatą tai duoda?
V.G.: Nemanau, kad Seimo pirmininkas turėtų dirbti užsidaręs parlamente. Seimo pirmininkas turi būti viešas, bendrauti su žmonėmis, išklausyti jų nuomonę, papasakoti apie problemas, su kuriomis susiduriame Seime. Tais vizitais aš labai džiaugiuosi. Supraskit, kad dabar ne rinkimų periodas, man, kaip politikui, tos reklamos nereikia, važiuoju visai kitam tikslui. Taip darysiu ir ateityje – važiuosiu ir į kaimus, susitikinėsiu ir su eiliniais žmonėmis.
VEIDAS: Esate pirmasis Seimo pirmininkas, turintis net septynis pavaduotojus, bet sakykite atvirai – kokia iš jų nauda?
V.G.: Mūsų laukia atsakingas laikotarpis – pirmininkavimas ES Tarybai. Per pusmetį turėsime 17 renginių ir kiekvieną jų reikės kam nors atidaryti, pasveikinti. Seimo pirmininko pavaduotojo statusą turintis parlamentaras tikrai atrodys solidžiau ir galės tinkamai reprezentuoti Lietuvą. Daug dabar rengiama ir su artėjančiu pirmininkavimu susijusių kelionių į užsienį. Be to, įsitikinau, kad kiekvienas pavaduotojas yra svarbus, nes turi savo veiklos sferą. Dabar man daug lengviau dirbti, kaip parlamento pirmininkui, nes kilus tam tikrų problemų būtent tas konkretus pavaduotojas jas ir išsprendžia.
Už kanceliarijos reikalus atsakingas A.Sysas, jei Seime vyksta įvairūs renginiai, tai žinau, kad to imsis P.Auštrevičius, už santykius tarp komisijų, komitetų atsakingas J.Narkevičius, komandiruotės, kelionės, finansiniai dalykai – I.Degutienės sritis, europiniai reikalai – G.Kirkilo, parlamentinė kontrolė – K.Komskio žinioje. Na, o V.Gapšys, kaip pirmasis pavaduotojas, be atskiro įsakymo pavaduoja mane, kai išvykstu. Atrodo, visus išvardijau. Nemanau, kad turėti tiek pavaduotojų blogai: aišku, tų Seimo narių atlygis šiek tiek padidėjo, bet per krizę mes 40 proc. susimažinome atlyginimus, kanceliarines išlaidas ir kt.
VEIDAS: Atsakykite nuoširdžiai: ar jums nėra nė kiek nemalonu dėl to, kad priklausote partijai, kurios lyderiai, jūsų bendražygiai, dabar varsto teismų duris? Kaip jaučiatės matydamas, kad ši partija, stengdamasi išvengti teisingumo, puolė į jungtuves su visiškai neįtakinga politine jėga?
V.G.: Jaučiuosi labai gerai, kad jau beveik devynerius metus esu Darbo partijos narys, įstojau į partiją, kuri buvo visiškai nauja. Esu dėkingas partijai, kuri iškėlė mane kandidatu į Seimo pirmininkus, – jei ne Darbo partija, aš galbūt nebūčiau Seimo pirmininkas. Ir negaliu pasakyti nė vieno blogo žodžio nei apie partiją, nei apie jos pirmininką. Jei vyksta ikiteisminiai tyrimai, tai tegu, ne vien tik mūsų partijoje jie vyksta. Yra nekaltumo prezumpcija, palaukime visų teismų pabaigos, ir galėsime pasikalbėti apie tai.
VEIDAS: Vis dėlto daug kam keista, kodėl jūs, buvęs krepšinio treneris, intelektualus žmogus, Kūno kultūros akademijos prorektorius, pasirinkote būtent prieštaringai vertinamo verslininko ir politiko V.Uspaskicho Darbo partiją. Juk jus būtų priėmę visur.
V.G.: Noriu pabrėžti, jog aš norėjau visiškai naujos partijos, nes mačiau, kad tiek kairieji, tiek dešinieji daro labai daug klaidų ir ne visi jų sprendimai yra geri. Man, kaip prorektoriui, ne kartą teko į juos kreiptis įvairiais aukštojo mokslo klausimais, bet niekas net nebandė spręsti tų problemų. Tada pradėjo kurtis nauja partija ir aš kreipiausi į iniciatyvinę grupę dėl tam tikrų pakeitimų aukštojo mokslo srityje. Būsimas pirmininkas V.Uspaskichas man ir pasakė – tai tu eik ir dirbk, spręsk visus tuos švietimo klausimus. Aš ir atėjau.
VEIDAS: Ar pasvarstote, kas laukia partijos, jei V.Uspaskichui bus skirta laisvės atėmimo bausmė?
V.G.: Negaliu to prognozuoti. Tikiuosi, to nebus. Neskaičiau ikiteisminio tyrimo medžiagos, bet man neatrodo logiška, kad turtingas žmogus, pats į partiją investavęs daug lėšų, darytų finansinius nusikaltimus.
VEIDAS: Kodėl taip ginate V.Uspaskichą – kad atsidėkotumėte už postą?
V.G.: Galiu pasakyti labai atvirai: šitas postas man buvo siūlomas ir praėjusią kadenciją, bet aš į jį nesiveržiau. Siūlė ne tik Viktoras, bet visa partijos vadovybė. Ir šį kartą aš tikrai nesiekiau šito posto ir dėkoti neturiu už ką. Už ką man dėkoti? Kad dvi doktorantūras baigiau, kad prorektorius buvau, kad kaip krepšinio treneris tapau Europos čempionu? Kam man dėkoti – aš pats tą padariau.
Tiesiog buvau tinkamiausia kandidatūra, bet už tai niekam skolingas nesu. Aišku, aš dėkoju visiems partijos nariams, ne tik Viktorui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. atidirbes atidirbes rašo:

    kas sedejo per usp. apkalta pirmininko kedeje -raudonavo,prakaitavo,bet nesitrauke?

  2. Viktorija Viktorija rašo:

    Mano vardas yra Mis Viktorija
    Mačiau jūsų profilį dabar ir pasiimti susidomėjimą draugus pasidalinti svarbią diskusiją su jumis, kreipkitės man laišką
    (elliotvictoria60@yahoo.co.uk) už
    vaizdas geras


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...