2010 Spalio 05

Naujam vadovėliui sunku įveikti inerciją

veidas.lt

“Pusę žilų plaukų man uždirbo šitas projektas”, – tvirtina “Baltų lankų” leidyklos vadovas Saulius Žukas. Surimtėjęs patikslina: “Ne tiek jo rašymas, kiek mūšiai su ekspertais”.

Kas yra tematiškai integruotas pradinukų vadovėlis “Vaivorykštė”? Tai viena plona knygelė jūsų pirmoko kuprinėje. Tiek to, tebūnie dvi plonos knygelės: be pratybų sąsiuvinio irgi neapsieisite. Užtat jokios painiavos besiaiškinant, ar visi namų darbai atlikti ir ar visos mažyliui reikalingos knygos jau sudėtos, nes kiekvienai pamokai tereikia atversti naują puslapį. Ir taip ištisą mėnesį, po to imama kita “Vaivorykštės” knygelė.

Rugsėjį pirmokai praleido susipažindami tiek vienas su kitu, tiek su naujojo vadovėlio herojais, lydėsiančiais juos visose pamokose, o spalį pradėjo kalbėti apie rudens vėją: visų dalykų užduotys vienaip ar kitaip susijusios su mėnesiui parinkta tema. Bet svarbiausia, kad “Vaivorykštė” padeda spręsti pradinukų mokytojams puikiai žinomą dilemą: maždaug trečdalis ar ketvirtadalis pirmokų į mokyklą ateina jau mokėdami skaityti. Kol pedagogas dirba su nemokančiais, tokie vaikai pamokose nuobodžiauja, sustoja jų tobulėjimas. O kiekviename “Vaivorykštės” atvarte kairysis puslapis skirtas silpnesniems, dešinysis – stipriau pasirengusiems mokiniams. Ir vienų, ir kitų užduotys susijusios su ta pačia dėstomąja medžiaga, todėl klasė lengvai gali dirbti kartu.

“Vaivorykštės” ėmiausi tuomet, kai į pirmą klasę nuvedžiau savo jaunesniąją dukrą Elžbietą ir pamačiau, kad mokykloje jos pažanga sulėtėjo”, – neslepia S.Žukas.

Konfliktas – geriausia reklama

Net jeigu patys kasryt vedžiojate į mokyklą pirmokėlį, mažai galimybių, kad apie tokį lietuvišką vadovėlį būsite girdėję. S.Žuko žiniomis, šįmet su juo tedirba 17 pirmokų klasių, nors Švietimo ir mokslo ministerija aprobavo “Vaivorykštę” dar prieš metus. Ir tik ministerijos išsiuntinėto aplinkraščio supykinti leidyklos konkurentai, patys to neįtardami, pasitarnavo “Baltoms lankoms” kaip pirmarūšė reklama: dabar pačios mokyklos sukruto teirautis apie neįprastą vadovėlį.

Konkurentų nepasitenkinimas lengvai suprantamas: juk vienas “Vaivorykštės” knygelių komplektas kerta iškart septynių ar aštuonių pavadinimų jų siūlomiems vadovėliams. Pridėjus tėvų kasmet iš savo kišenės perkamus pratybų sąsiuvinius, susidaro nemenka grėsmė apyvartai.

Tiesa, perėjimas prie “Vaivorykštės” vadovėlio nei tėvams, nei mokykloms pinigų greičiausiai nesutaupytų, nes devynių mokslo metams skirtų knygelių komplektas kainuoja 225 Lt, o pratybų sąsiuvinių komplektas – dar 81 Lt. Kartu su vadovėliais kiekvienas pirmokėlis gauna penkių kompaktinių plokštelių komplektą, o mokytojas, klasėje dirbantis su “Vaivorykšte”, – USB atmintinėje sukauptą papildomą dėstomąją medžiagą.

“Vadovėlį išleidome tuomet, kai mokyklos ėmė itin stokoti lėšų mokymo priemonėms, tad pirmuosius komplektus klasėms tiesiog padovanojome. Dabar atnaujintos sudėties autorių kolektyvas rengia “Vaivorykštę” antrokams”, – pasakoja S.Žukas.

Mokytojai dar nepasirengę

Pristatydamas naują vadovėlį leidėjas apvažiavo daug Lietuvos mokyklų, tad ne kartą teko girdėti mokytojų prisipažinimų, kad savo pačių vaikus jie mielai ugdytų pagal “Vaivorykštę”. Tačiau įtikinti mokyklų administratorius, kad verta pereiti prie naujo vadovėlio, pasirodė sudėtingiau, nei manyta. “Ne vienas direktorius bandė mane iškvosti, kaip “Vaivorykštę” vertina ministerijoje – formali rekomendacija jiems buvo nepakankamas argumentas. Be to, naujasis vadovėlis reikalauja aukštesnio pedagogo intelekto, o nepamirškime, kad pradinukų mokytojai dabar rengiami netgi kolegijose”, – primena S.Žukas. Šiandien, leidėjo vertinimu, kokybiškam tematiškai integruotam dėstymui iš tiesų tėra pasirengę 5 proc. šalies pradinio ugdymo pedagogų.

“Joks verslininkas manęs nesuprastų: su “Vaivorykšte” dirbame jau pusketvirtų metų, į naująjį vadovėlį investavome 700 tūkst. Lt, o grąža kol kas minimali. Tam, kad išlaidos atsipirktų, reikėtų parduoti bent 5 tūkst. vadovėlių komplektų – dešimtį kartų daugiau, nei mokyklose naudojama dabar”, – neslepia leidėjas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...