2010 Birželio 01

NATO

NATO į Rusiją žiūri kaip į partnerę

veidas.lt

Rusija – ne grėsmė, o NATO partnerė, ir turinti bendrų interesais keliose srityse, kur būtina skatinti praktinį bendradarbiavimą.

Tokį įsitikinimą pareiškė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) išspausdintame antradienį interviu laikraščiui “Latvijas Avize”. Antradienį jis dalyvaus užbaigiant NATO Parlamentinės Asamblėjos pavasario sesiją Rygoje.

Kalbėdamas apie naują NATO strateginę koncepciją A.F.Rasmussenas pažymėjo, kad grupė ekspertų, rengdami jai rekomendacijas, “surado, jo nuomone, teisingą pusiausvyrą” ir dėl Rusijos – ji dabar yra NATO partnerė, o ne grėsmė: “Aš nemanau, kad Rusija – grėsmė NATO, Rusija – partnerė”.

“Mes turime bendradarbiauti su Rusija. Mes turime bendrų interesų, tokių, kaip kova su terorizmu, narkotikais ir apsisaugojimas nuo balistinių raketų ir branduolinio ginklo. Visose šiose srityse grėsmė mums viena ir ta pati, todėl mes turime skatinti praktinį bendradarbiavimą”, – pažymėjo A.F.Rasmussenas.

Drauge, pažymėjo jis, visos NATO narės turi būti įsitikinusios, kad NATO pasirengusi jas apginti.

“Aš galiu teigti, jog mes turime visus būtinus planus, kad apgintume visas NATO šalis bet kuriuo laiku”, – pabrėžė A.F.Rasmussenas.

Jis taip pat priminė, jog NATO ir Rusijos taryboje vyksta reguliarus abiejų šalių dialogas ir politiniais, ir kariniais klausimais.

“Žinoma, kartais mūsų nuomonės nesutampa, pavyzdžiui, dėl Gruzijos. Mes turime primygtinai reikalauti, kad būtų pripažįstamas visiškas Gruzijos suverenitetas ir teritorijos vientisumas. Vyksta mūsų diskusija su Rusija ir dėl NATO atvirų durų politikos, – sakė jis. – NATO durys tebėra atviros visoms Europos šalims, kurios įvykdo narystės NATO reikalavimus. Šiais klausimais tebevyksta mūsų diskusijos, bet Rusija – partnerė, o ne patarėja”.

“Mano tikslas – stengtis iš tikrųjų plėtoti kuo glaudesnius NATO ir Rusijos santykius, nors vyksta mūsų diskusijos kai kuriais klausimais, – sakė A.F.Rasmussenas, pabrėždamas būtinybę gerinti santykius su Rusija. – Tikra strateginė NATO ir Rusijos partnerystė būtų geriausias saugumo kiekvienai valstybei patvirtinimas”.

Kalbėdamas apie laivo “Mistral” pardavimą Rusijai NATO generalinis sekretorius pažymėjo: “Visiškai pasikliauju tuo, kad šio karinio įrenginio pardavimas atitinka tarptautines konvencijas ir įstatymus ir kad Rusija niekada nenaudos jo prieš kurią nors NATO šalį ar kurią nors gretimą šalį”.

Į klausimą, kokią reikšmę turi ekonominiai aspektai saugumo klausimuose A.F.Rasmussenas atsakė, kad nors ekonominiai klausimai ir nėra NATO “sritis”, bet saugumas susijęs su ekonomika: “Mes turime suvokti, kad efektyvus saugumas priklauso nuo efektyvios ekonomikos ir ekonominio pajėgumo. Nepaprastai svarbu visų šalių vyriausybėms suvokti, kad sveika ir stabili ekonomika yra valstybės ilgo stabilumo ir saugumo prielaida”.

“Todėl nepaprastai svarbu, kiek galima greičiau visose NATO šalyse ekonomika būtų konsoliduota”, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie misiją Afganistane NATO generalinis sekretorius vėl patvirtino, jog paprašė visas NATO šalis, tarp jų Latviją, užtikrinti papildomą pajėgų Afganistane mokymą.

“Ir aš tikiuosi, kad ir Latvija, ir kitos NATO šalys atsilieps į mano prašymą. Aš labai gerai žinau, kaip apribotas biudžetas Latvijoje, bet mes pasakėme savo narėms, kad pagalbos Afganistano armijos mokymo misijai galima surasti peržiūrėjus jau esamų Afganistane išteklių prioritetus”, – pažymėjo jis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...