2012 Gruodžio 15

Mokytoją Česlovą vaikai pasitinka ovacijomis

veidas.lt


Kaišiadorių rajono A.Brazausko gimnazija – vienintelė Lietuvoje, kur visi mokiniai pritariant roko gitarai groja pačių pasigamintais skudučiais, kiekvieną muzikos pamoką gieda himną, o daugiau kaip penkiasdešimt jaunuolių repetuoja modernaus folkloro studijoje ir liaudiškos muzikos kapelijoje.

Muzikos virusu visą A.Brazausko gimnaziją užkrėtė muzikos mokytojas Česlovas Kriščiūnas. Paaugliai veržiasi į visus renginius ir Č.Kriščiūno vadovaujamus ansamblius, nors ten daugiausiai dėmesio skiriama lietuvių liaudies dainoms, žaidimams ir papročiams. Paradoksalu, bet mokytojo organizuojamos liaudiškos vakaronės populiaresnės nei kitose mokyklose vykstančios diskotekos. Po kiekvieno gimnazijos renginio mokiniai taip pat linksminasi pagal mūsų senolių dainas. Tiesa, kaip juokauja ponas Česlovas, nei viena tokia vakaronė neapsieina be sunkiosios artilerijos – bosinių ir roko gitarų, būgnų, ar saksofonų.
Būtent naujas, šiuolaikinis skambesys, sutiekiamas liaudies dainoms ir patraukia mokinius. Taip pat lyg magnetas vaikus traukia charizmatiška mokytojo asmenybė. Mat pono Česlovo pilna visur. Jis groja maždaug dvidešimčia instrumentų: pradedant įvairiom birbynėm, kanklėm ir baigiant pučiamaisiais, gitaromis, akordeonu. Pats aranžuoja dainas, kartu su mokiniais miesto ir mokyklos šventėse aukštaitiškas sutartines atlieka ragais, vadovauja gimnazijos modernaus folkloro studijai ir liaudiškos muzikos kapelijai, į ansamblį yra subūręs visą savo šeimą: žmoną ir tris sūnus, beveik dvidešimt metų vadovavo profesionaliam suaugusiųjų kolektyvui „Ratuto“.
Č.Kriščiūno vadovaujami ansambliai išmaišė apie trisdešimt šalių, yra kviečiami į visus Lietuvoje vykstančius tarptautinius festivalius.
Beje, daugiau kaip dešimtmetį A.Brazausko gimnazijos muzikos mokytojas su kolega važinėjo po visą Lietuvą rodydamas kalėdinius spektakliukus vaikams. O radęs laisvą minutę drožia autentiškas kankles ir dūdeles. „Nuostabus jausmas, kai paimi į rankas pliauską, o po kelių savaičių ji suskamba“, – šypteli Č.Kriščiūnas.

Mokytoju tapo atsitiktinai

Kodėl rajoninės gimnazijos mokytojas iškart po pamokų nesprunka iš mokyklos, kaip daugelis Lietuvos pedagogų, o kone kiekvieną dieną nuo ryto iki vakaro praleidžia su vaikais?
„Pedagoginiame darbe man viskas lengva. Jeigu nepatiktų, mokykloje nedirbčiau“, – paprastai paaiškina Č.Kriščiūnas, mokytojaujantis jau dvidešimt dvejus metus.
Jis prisimena, net minties neturėjęs dirbti mokykloje, mat baigęs tuometinę Muzikos akademiją svajojo apie darbą profesionaliame simfoniniame arba pučiamųjų orkestre. Tačiau vienoje vakaronėje koncertuodamas su vaikų liaudiškos muzikos kapelija, atsitiktinai sulaukė Kaišiadorių Vaclovo Giržado vidurinės mokyklos direktoriaus kvietimo mokyti muzikos. Taip susiejo savo gyvenimą su pedagoginiu darbu. „Likau mokykloje, nes labai patinka bendrauti su jaunais žmonėmis. Stengiuosi būti ne pedagogu, o vaikų patarėju ir vyresniuoju draugu. Jie labai greitai pajunta, jeigu mokytojas nemoka bendrauti, sudominti. Vaikams nepatinka, kai pedagogai vaidina viską žinančius, pabrėžia esantys visa galva aukščiau už juos. Gerbiu visus mokinius ir elgiuosi kaip su sau lygiais“, – kaip bendrauja su moksleiviais atskleidžia Č.Kriščiūnas.
Vis dėlto užlipti ant galvos muzikos mokytojas neleidžia. Jam patinka drausmė ir tvarka, todėl visi darbai pamokų metu be jokių pasiteisinimų privalo būti atlikti. „To pasiekiu žmogiškai bendraudamas. Pavyzdžiui, prieš kiekvieną renginį klausiu mokinių patarimo, kokius jie sprendimus mato vienoje ar kitoje situacijoje. O jų unikalių minčių srautai nesibaigiantys“, – neabejoja mokytoju Česlovu vaikų vadinamas muzikantas.
„Kiekviename renginyje mokiniai jį pasitinka didžiausiomis ovacijomis, o tai geriausias įrodymas, kad yra mylimas, – sako A.Brazausko gimnazijos direktorius Stanislavas Bernikas. – Česlovas kiekvieną savo mokinį sutiktą koridoriuje pakalbina, paspaudžia ranką ar pajuokauja. Vaikai jaučia, kad jis tą daro nuoširdžiai“.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-50-2 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...