2014 Vasario 04

Merdintys miesteliai: gaivinti ar užkalinėti langus?

veidas.lt


Nemaža dalis mažesnių miestų susinaikins, nes naiviai regi save europiniais turizmo centrais, o prieš verslo, jei jis ne vietos politikų, planus statyti kokį gamybos objektą rengia piketus.

 

„Modernus Rytų ir Vidurio Europos piligrimystės centras, patogus ir saugus gyventi, viliojantis svečiuotis, patrauklus investuoti”, – tokį tikslą strateginiame plane iki 2020 m. sau kelia Raseiniai. Panašaus pobūdžio prioritetų apstu ne vienos Lietuvos savivaldybių strategijose.

„Nuo kada piligrimystė gali būti sėkmingas verslo modelis? O investicijų skatinimas Raseinių minimas paskutinėje vietoje”, – stebisi Organizacijų vertinimo agentūros ir Kauno technologijos universiteto Strateginio valdymo katedros ekspertas dr. Petras Oržekauskas. Be kokio švento stebuklo iš tiesų sunku tikėtis, kad piligrimystės centras vietos gyventojams garantuotų darbo vietas ir pragyvenimo šaltinį.

Ne vienas mažesnis Lietuvos miestas save vizijose mato kaip rekreacinį centrą su puikia infrastruktūra, su mokykla ir gydymo įstaiga po langais. ES pinigais tai realizuojama, tik nelabai likę kam ta gerove naudotis. Užburtas ratas: iš mažesnių miestų ir miestelių žmonės išvažiuoja į didesnius ar į užsienį, nes čia nėra darbo vietų, tačiau jų niekas ir neketina kurti, nes miesteliuose neliko bent kokį rimtesnį darbelį galinčių dirbti žmonių.

Įmonės mažuose miesteliuose – išimtis ar išeitis?

Apie 7 tūkst. gyventojų turinčioje Pabradėje, dažniausiai minimoje, kai kyla koks konfliktas čia įsikūrusiame Pabėgėlių centre, pernai įsteigta mokslinė laboratorija. Iškilo modernus UAB “SG Dujos Auto” pastatas su gražiai sutvarkyta aplinka, kuriame tiriama, kaip degalams panaudoti vandenilį, maišant jį su gamtinėmis dujomis. Jei tyrimai pasiseks, Pabradė taps naujų, ekologiškesnių ir efektyvesnių degalų išradimo vieta.

Kodėl Pabradė? Įmonės vadovas Vidas Korsakas pasakoja, kad lėmė keli aspektai: artumas nuo Vilniaus, vietos istoriniai ryšiai su transportu ir, žinoma, čia jau turimas žemės sklypas. Kol kas iš dešimties laboratorijos darbuotojų vietiniai tik du, kiti važinėja iš Vilniaus. „Bet jei tyrimai ir hipotezės pasitvirtins ir pradėsime pardavimo procesą, tada planuotume samdyti daugiau žmonių iš Pabradės”, – žada V.Korsakas.

Tiesa, pasiūla nėra didelė, nes 99 proc. kvalifikuotų pabradiškių, kurie nevažinėja dirbti į Vilnių, triūsia šiemet dvidešimtmetį mininčioje aukštųjų technologijų Didžiosios Britanijos antrinėje įmonėje „Intersurgical”.

Dar vienas Pabradės gyvybingumo ženklas – didelių prekybos centrų konkurencija: priešais senbuvę “Norfą” įsikūrė ir “Maxima”.

Na, Pabradei pasisekė – vos už pusšimčio kilometrų Vilnius, o aplink nuostabi gamta. Tačiau ir atkampų miestelį, tokį kaip Naujoji Akmenė, gali prikelti antrajai jaunystei atgimusi įmonė – „Akmenės cementas“.

„Investuotojų forumo” vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė vardija kitus optimistiškai nuteikiančius pavyzdžius: Tauragėje privatūs verslininkai įsteigė pramoninį parką, Panevėžyje įsteigta net Užsienio investuotojų asociacija, čia verslininkai kartu su miesto bei rajono savivaldybėmis bando gaivinti regioną.

Tačiau gerieji pavyzdžiai – išimtis ar išeitis nedideliems miestams ir miesteliams?

 

Investuotojus baido vietos verslininkai-politikai

R.Skyrienė, pastaruoju metu itin daug važinėjanti po regionus, pasakoja susidariusi labai prieštaringų įspūdžių. „Yra gerų pavyzdžių, tačiau kai kur kilo abejonių, ar regiono valdžia iš tiesų nori gerinti verslo aplinką ir siekti investicijų. Kai kur savivaldybės tik kovoja dėl europinių pinigų, už juos nutiesia kokį šaligatvį aplink tvenkinį, pastato suoliukus, ir mano, kad jau gerai. Tačiau nėra kas tais šaligatviais vaikšto, nes savivaldybės kiša pagalius verslui išduodant leidimus, derinant planus. Savivaldybėse reikia keisti mąstymą ir galvoti, ką padaryti, kad verslui būtų patraukliau investuoti. O kai vietos žmonės turės uždarbį, jie neemigruos, liks miestelyje”, – mano R.Skyrienė.

O pavyzdžiai, kai regionai baidosi investicijų, stulbinami. R.Skyrienė pasakoja, kad „Investuok Lietuvoje” įkalbėjo vieną Lenkijos investuotoją perkelti pas mus savo gamybos padalinį. Jie pageidavo, kad būtų darbuotojų, mokančių lenkų kalbą, tad kreiptasi į keturias lenkakalbes savivaldybes, kad šios pateiktų pasiūlymus. Bet atsakymo sulaukta tik iš vienos. „Kai kur vietinei valdžiai nerūpi plėtoti verslo. Tačiau politikavimu gerovės juk nesukursi”, – konstatuoja R.Skyrienė.

Ji pastebėjo dar vieną didžiulį investicijų, ypač užsienio, stabdį: pagalius į ratus kiša to regiono verslininkai, nes jie nenori konkuruoti dėl darbuotojų – atsiradus daugiau darbo vietų jiems tektų kelti algas. „Savivaldybė turi ginti visų verslininkų interesus, tačiau vieno ar kito verslininko protegavimas regionuose – norma”, – piktinasi investuotojų atstovė.

P.Oržekauskas priduria, jog tose savivaldybėse, kurių tarybų valdančiosiose koalicijose yra verslininkų-politikų, matyti, kad proteguojamas tik savas verslas. O investicijų pritraukimo sąlygų, skelbiamų savivaldybių interneto tinklapiuose, analizė parodė, kad investicijos nėra laukiamos ir skatinamos taip, kaip oficialiose kalbose sako politikai: daugumoje jų nėra nurodyta jokių paskatų pritraukti kitų verslininkų verslui ten kurti.

Verslininkams atbaidyti pasitelkiama ir visuomenės nuomonė. UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” direktorius Gintas Umbrasas pastebi: „Jei regionuose ir atsiranda koks verslas ar jo idėja, kad ir fermos, ką jau kalbėti apie kokią agresyvesnę aplinkai gamyklėlę, susibūrusios bendruomenės aršiai kovoja, kad jų nebūtų. 9–10 tūkst. gyventojų miestuose valdžia nesuinteresuota jokio verslo, ypač gamybinio, atėjimu. Daug bendrauju su įvairiomis savivaldybėmis ir pastebiu, jog daugelio jų šventas įsivaizdavimas – kad jų regioną išgelbės turizmas, dar tiktų Silicio slėnio lygio aukštų technologijų įmonė arba antrų Druskininkų variantas.”

Pasak P.Oržekausko, išgyventi miestams gali padėti tik regioninio verslo sistemos principas, tai yra savivaldos ir verslininkų bendradarbiavimas juos skatinant ir remiant, kad jie kurtų darbo vietas. Bet kad ši sistema veiktų, reikia, jog politikai į visus verslininkus žiūrėtų vienodai, nesudarydami išskirtinių sąlygų savųjų verslams.

 

Vizijose – paukštelių čiulbėjimas

O kokiose nerealiose ir netoliaregiškose vizijose šiandien skęsta mažesnių miestų savivaldybės, atskleidžia plėtros strategijos. „Daug jų parengta „copy paste” principu. Net jei jose įrašytas šūkis „Vystysime pramonę”, nėra jokios analizės, kokių regione esama darbuotojų, kokios jie kvalifikacijos, o gal juos reikia paskatinti kurti savo verslą, gal reikia kokių mokymų. Juk negali visi nukopijuoti Druskininkų”, – sako R.Skyrienė, pabrėždama, kad regionas turi objektyviai vertinti savo galimybes ir ieškoti savo unikalumo.

P.Oržekauskas pritaria: „Apie verslumą skatinančias, verslo plėtrai palankias sąlygas, investicijų skatinimą, gamybos plėtojimą strateginiuose planuose pradedama kalbėti tik tarp trečios eilės prioritetų. Prioritetai skiriami tikrai ne toms sritims, kurios gali pakelti regionų ekonominį lygį. Beje, taip yra ne tik daugumos regionų, bet ir visos Lietuvos mastu, pavyzdžiui, 2014–2020 m. nacionalinės pažangos programoje.”

P.Oržekauskas negali atsistebėti, ir kuo remdamosi savivaldybės grindžia savo strategijas. Pavyzdžiui, minėta Raseinių regiono strategija buvo kuriama labiausiai atsižvelgiant į moksleivių nuomonę: iš 1759 apklaustųjų 1505 – moksleiviai. Gal todėl ir vizija tokia poetiška – piligrimų centras, miela vieta gyventi, patraukli svečiuotis. Tačiau kur žmonėms užsidirbti tam jaukiam gyvenimui?

Kita vertus, ir solidesnėse apklausose, pavyzdžiui, prieš porą metų Vidaus reikalų ministerijos surengtoje savivaldybių apklausoje, prioritetai vardijami tokia seka: pirma, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra, antra, bendrojo lavinimo mokyklų modernizavimas, trečia, ekologinio (pažintinio) turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatos gerinimo infrastruktūros kūrimas ir plėtra ir t.t.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (16)

 1. hm hm rašo:

  Užkalinės langus miesteliuose. Nebent pensininkai iš didmiesčiu atvyktu gyventi….Jei tarybiniais metais nebuvo pramones ten , tai dabar labai naivu tikėtis , kad bus kitaip.Reiktu drąsos pasakyti , kad jie pasmerkti vegetavimui.

 2. mociute mociute rašo:

  ne tik miesteliuose reikes uzkalineti langus–daugelis jaunesniu isvaziuoja is priemesciu, kaimu. Seniai greit ismirs nepriziurimi ir ju trobeles arba bus uzkaltos, arba sudegintos.Jau dabar net gydytojai nemegsta senu zmoniu-prie aparaturos neprieisi, israso proskeliu nuo uzdegimo bei nuo skausmo-ir keliauk is kur atejes.

 3. MIESTELIAI ZLUGS MIESTELIAI ZLUGS rašo:

  NIEKO NEPADARYSI JEI PATIEMS MIESTELIAMS NERUPI.NELIKS TU MIESTELIU NELIKS IR VALDININKELIU SU KVAILOMIS STRATEGIJOMIS :-) SVARBU BENT ISLAIKYTI KOKIUS 3-4 STAMBESNIUS MIESTUS IR TUOS MIESTELIUS KURIEM RUPI JU PACIU ISLIKIMAS. P.S DAUGELYJE TU MIESTELIU SAVIVALDYBESE SEDI TUPI MERAI KURIU PROTELIS LABAI DAUK NEVEZA JEI KOKIAM MERAS PASISTATE UZ PUSE MILIJONO TULIKA TAI IR KITI KAIP PAPUGOS TAI DARO,PASISTATO ARENA ZIUREK IR VISI PUOLA STATYTI ZIUREK DRUSKININKAI ISKILO IR JAU ANYKSCIAI,IGNALINA IR MES IR MES O KA JUS AR BENT VIESBUTI TURIT??? :-) IS TIKRO BAISU KAD VALDZIOJE SEDI TOKIE BUKAPROCIAI BET AR MUSU VALSTYBE PROTINGESNI VALDO??????????????????

 4. hm hm rašo:

  reikia mokytojams, kultūrininkams palikti darbo vietas miesteliuose ir kaimuose, o ne sukelti visus į miestus, tuomet ir veiklų atsiras ir žmonių mažiau migruos.

 5. Rev John Ehichioya Rev John Ehichioya rašo:

  Šventoji santuoka PASKOLOS Finacial FIRMA
  Paštas: .. holymatrimonyloanfinacial@gmail.com

    Ar jums reikia skubiai paskolos išvalyti sąskaitą, pradėti savo verslą?
  Šventoji santuoka PASKOLOS Finacial įmonė siūlo paskolas individualiai,
  taip pat bendrovės, kuri svyruoja nuo …

  LAISVŲ paskolos pasiūlymas
  Mes siūlome šių rūšių paskolas:
  * Asmeniniai Paskolos. * Verslo paskolos.
  * Investicijos Paskolos. * Pradžia Paskolų
  * Automobilių paskolos * Studentų paskolos ir daug daugiau …
  ===========================

  Teikiamos paslaugos apima;
  * Refinansavimas
  * Home Improvement
  * Investicijų paskolos
  * Auto Paskolos
  * Skolos konsolidavimas
  * Verslo paskolos
  * Asmeniniai Paskolos
  * Tarptautinis Paskolos.

  PIRMOSIOS INFORMACIJOS Būtinos:
  Gavėjo pavadinimas: ………
  Šalis: ………
  Lytis: ………
  Pareigos: ……..
  Suma Reikalinga ……….
  Paskolos paskirtis ……..
  Paskolos Trukmė: ………
  Telefono numeris ……….

  Paštas: .. holymatrimonyloanfinacial@gmail.com
  Thanks and regards

  Rev John Ehichioya

 6. Tybert Grant Tybert Grant rašo:

  Hello every body,
  Kaip teisėtas paskolų visada buvo pagrindinis rūpestis klientais, kurie
  buvo problemiška paskolų ir garantijų finansinius poreikius yra kažkas, kad
  klientai visada jaudina, kai ieškau nuo teisėtų paskolą
  skolintojas paskolos Tybert Grant, kad skirtumas gali kredituoti pramonės Mes
  teikti paskolas, svyruoja nuo $ 2,000 iki $ 100,000,00000 E-MAIL US VIA
  tybertgrantloanservice@yahoo.com
  Mūsų paslaugos apima:
  * Investuotojai Paskolos
  * Skolos konsolidavimas
  * Antra hipoteka
  * Verslo paskolos
  * Asmeniniai Paskolos
  Tarptautiniai paskolos
  Nė vienas iš jų, ir ne kredito patikrinimas, 100% garantija, viskas, ką jums reikia padaryti, tai
  Leiskite mums žinoti, ką norite, ir mes tikrai jūsų svajonė, Erikas
  paskolos bendrovė sako “Taip”, kai bankai pasakyti “ne”, mes pagaliau Finance Limited
  skolinimo įmonė, tarpininkai, mažos finansinės institucijos, nes mes turime
  Neribotas kapitalas Daugiau informacijos rasite gauti paskolą iš: Prašom
  nedelsiant reaguoti į šį postą: tybertgrantloanservice@yahoo.com
  Asmeninės paskolos paraiška

 7. Mr Peterson Mr Peterson rašo:

  Sveiki, Ar jūs ieškote verslo paskola, asmeninės paskolos, būsto paskolos,
  ir kt.? Mes šiuo metu siūlo asmeninių ir verslo paskolos bet
  suinteresuotas asmuo bent 2% palūkanų norma 1-30 metų.
  vardas:
  Gimimo data:
  Lytis:
  Šeimyninė padėtis:
  adresas:
  miestas:
  Šalis:
  Telefonas:
  Paskolos suma:
  Paskolos trukmė:
  Grynosios mėnesio pajamos.
  Susisiekite su mumis: creditsolutionhome@outlook.com

 8. Donald patrick Donald patrick rašo:

  Sveiki

  Ar jums reikia paskolos ar jums reikia paskolą banke, mes esame čia, kad padėtų jums finansiškai, viskas, ką turite padaryti dabar rašyti į mus su savo duomenimis į žemiau esančią formą ir grįžti į mus per
  donaldpatrickloanheritage@gmail.com, gauti savo trumpąją kredito bet kuriuo metu bet kurioje vietoje sumos.

  Vardas:
  Reikalingas kiekis:
  trukmė:
  adresas:
  Šalis:
  tikslai:
  Mėnesio pajamos:
  Telefonas:

  Laukiame Jūsų atsakymo.

  Donald patrick

 9. jeffersoncarsonloanfirm jeffersoncarsonloanfirm rašo:

  Ar jums reikia paskolos? ar reikia paskolą pradėti savo verslą, ir, jei taip, prašome susisiekti su mumis adresu: jeffersoncarsonloanfirm@hotmail.com

  vardas:
  Paskolų suma, kurios reikia:
  būsena:
  Šalis:

 10. jeffersoncarsonloanfirm jeffersoncarsonloanfirm rašo:

  DO Reikia paskolą? ar reikia paskolą apmokėti savo nuodugnia arba vekseliai nerimauti ne daugiau, ir jei taip, prašome susisiekti su mumis adresu: Jeffersoncarsonloanfirm@hotmail.com

  Vardas: ….
  Paskolų suma, kurios reikia: …
  Valstybė: ….
  Šalis: …
  telefono numeris: …..

  Pastaba: Visi PAŠTAS turėtų būti siunčiami į šį laišką: jeffersoncarsonloanfirm@hotmail.com

 11. Dr Purva Pius Dr Purva Pius rašo:

  Hello everyone am here to testify how i got my loan from Dr Purva Pius. after i applied several times from various loan lenders who claimed to also testify right in this forum,i thought the testimonies where real and i applied but they never gave me loan. I was in need of an urgent loan to start a business and i applied from various loan lenders who promised to help but they never gave me the loan.Until a friend of mine introduce me to Dr Purva Pius. who promised to help me and indeed he did as he promised without any form of delay.I never thought there are still reliable loan lenders until i met Dr Purva Pius,who are indeed helped with the loan and changed my belief.I don’t know if you are in any way in need of a genuine and urgent loan,free feel to contact Dr Purva Pius via his email(urgentloan22@gmail.com) Thank you may God bless you

 12. harry jones harry jones rašo:

  Ar jums reikia paskolos? paskola grįžti į mokyklą, įkurti verslą, apmokėti paskolos skolą? Jei taip, galite rašyti mums elektroniniu paštu adresu: harryjonesfinance@hotmail.com

  vardas:
  Paskolos suma:
  Lytis:
  Šalis:
  tel:

  Visi paštas išsiųstas harryjonesfinance@hotmail.com turėtų būti

 13. Speeckaert Bernard Speeckaert Bernard rašo:

  We specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed.

  We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description.

  The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760.

  DESCRIPTION OF INSTRUMENT:
  Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC).
  Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD).
  Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB.
  Age: One Year, One Day
  Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers.
  Delivery: Bank to Bank SWIFT.
  Payment: MT-760.
  Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days.

  All relevant business information will be provided upon request plus our terms and
  procedures.

  Name : Speeckaert Bernard.
  E-mail : speeckaert.bernard@bevanloaninterestpurchaserplc.com
  Skype id : speeckbern47

 14. Richardson McAnthony Richardson McAnthony rašo:

  We are a Finance Industry Company professionals with over 15 Years Experience and a focus on providing Bank Guarantee and Standby Letter of Credit from some of the World Top 25 Prime Banks primarily from Barclays, Deutsche Bank, HSBC,Credit Suisse e.t.c.

  FEATURES:
  Amounts from $1 million to 5 Billion+
  Euro’s or US Dollars
  Great Attorney Trust Account Protection
  Delivered via MT760, MT799 and MT103 Swift with Full Bank Responsibility
  Brokers Always Protected

  Purchase Instrument of BG/SBLC : 32%+2% Min Face Value cut = EUR/USD 1M-5B
  Lease Instrument of BG/SBLC : 4%+2% Min Face Value cut = EUR/USD 1M-5B

  Interested Agents/Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.

  We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that’s the best and safest strategy for our clients.e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

  1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG) ICC-600
  2. Currency : USD/EURO
  3. Age of Issue: Fresh Cut
  4. Term: One year and One day
  5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)
  6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2
  7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties
  8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c
  9. Delivery Term: Pre advise MT199 or MT799 first. Followed By SWIFT MT760
  10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103
  11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier

  Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.

  Name:Richardson McAnthony
  Contact Mail : intertekfinance@gmail.com

 15. Financial Offer Financial Offer rašo:

  Dear Sir/MA

  We are international financier, trust Consultant of worldwide development prime lending’s.We are Specialist of funds, loans, bank guarantees. We are working with large lending’s affiliated to a corporate consortium group operators and providers of Bank Financial Instruments. Through this large lending’s,Trade group consortium, we can arrange the following services as their trust consultant.
  Worldwide project financing, Loans,BG,SBLC,MTN,POF,LC,SKR Discounting,Project Funding,Letter of credit, and lots more for investors
  If you are interested contact us immediately by Email

  Thank you
  BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!
  Regards,
  Rajnesh Gounder
  Email: grounesh.advisory1@gmail.com
  Skype ID: grouneshadvisory14@gmail.com

 16. anatiliatextileltd@gmail.com anatiliatextileltd@gmail.com rašo:

  We have provided over $1 Billion in business loans to over 15,000 business owners just like you. We use our own designated risk technology to provide you with the right business loan so you can grow your business. Our services are fast and reliable, loans are approved within 72 hours of successful application. We offer loans from a minimum range of $5000 to a maximum of $20 million.

  - Complete Name:
  - Loan amount needed:
  - Loan Duration:
  - Purpose of loan:
  - City / Country:
  - Telephone:
  - How Did You Hear About Us:
  Have You Applied Before?…
  With Best Regards.
  Mrs. Magaret Becklas
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Emaill: bdsfn.com@gmail.com


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...