2011 Gegužės 11

Medininkų byla liks daugiaprasmė

veidas.lt

BFL

Medininkų byla lieka ir liks daugiaprasmė, ir kyla pavojus, kad ji bus naudojama tik nuraminimui, trečiadienį sakė buvęs valstybės vadovas Vytautas Landsbergis. Jis taip teigė netrukus po to, kai teismas paskelbė nuosprendį vieninteliam dėl šios tragedijos prieš teismą stojusiam kaltinamajam Konstantinui Michailovui.

1991 metais, nusikaltimo padarymo metu, aukščiausiu šalies pareigūnu buvęs V. Landsbergis trečiadienį kritikavo prokurorus ir teismus, kad jie neįvardijo, jog Medininkų žudynės buvo karo nusikaltimas.

“Ta byla lieka ir liks daugiaprasmė ir nepuošianti Lietuvos teisėtvarkos”, – BNS sakė buvęs Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas V. Landsbergis, šiuo metu dirbantis Europos Parlamente.

“Tas nuosprendis gali būti apgaulingas. Pamatysime, ar jis nebus naudojamas nuraminimui ir nusiraminimui – štai vis dėlto nors vieną nuteisė ir jau kažko mes per 20 metų pasiekėme. Tai labai menkas rezultatas”, – sakė V. Landsbergis.

Buvęs Rygos OMON pareigūnas K. Michailovas trečiadienį buvo nuteistas  kalėti iki gyvos galvos dėl nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis.

“Nusikaltimas buvo labai didelis ir jis iki šiol nėra reikiamai kvalifikuojamas. Tai yra aiškus karo nusikaltimas. Svetimos valstybės kariškiai žudė Lietuvos pareigūnus – nuginkluotus, belaisvius – tiesiog išžudė. Belaisvių šaudymas ar šiaip nuginkluotų nesipriešinančių žmonių šaudymas yra karo nusikaltimas, tuo labiau kai tai daroma įsibrovimo, invazijos, okupacijos sąlygomis”, – kalbėjo V.Landsbergis.

“Generalinė prokuratūra ir teismai atkakliai ir kategoriškai vengė to nusikaltimo įvardijimo ir paleisdavo įtariamuosius daugelį metų arba neiškeldavo kaltinimų, pavyzdžiui, tiems Vilniaus omonininkams, pas kuriuos buvo rasti nužudytų pareigūnų ginklai. Juos paleisdavo labai lengvai”, – sakė V. Landsbergis.

Paklaustas, ar po nuosprendžio galima kalbėti bent apie dalinį istorinio teisingumo pasiekimą, V. Landsbergis atsakė: ”Aš manau, kad toli gražu ne”.

Rusija iki šiol atsisako išduoti kitus tris Lietuvos prokurorų ieškomus įtariamuosius, buvusius Rygos OMON pareigūnus.

V. Landsbergis savo ruožtu sakė, kad įtariamųjų turėtų būti daugiau negu trys.

“Aš manau, kad jų turėtų būti kur kas daugiau negu trys. Aš iki šiol nežinau, ar yra ieškomas Makutinovičius (buvęs Vilniaus OMON būrio vadas Boleslovas Makutinovičius – BNS), kuris kažkodėl turėjo globą Lietuvos teisėsaugoje”, – sakė V. Landsbergis.

Politikas sakė manąs, kad Rusijoje artimiausiu metu tikėtis teigiamų permainų nėra pagrindo.

“Rusija pasikeis labai negreitai. Dabar yra užfiksuota, kad ji keičiasi tik į blogą pusę arba atgal… Vėl garbina stalinizmą, Staliną – ir ne tiktai vadovybė. Vadovybė davė toną. Jeigu teisingos apklausos, tai daugeliui vargšų rusų Stalinas buvo gerasis dėdė”, – kalbėjo V. Landsbergis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...