2010 Gruodžio 19

Apklausa

Lukašenka surenka 72 proc. balsų, Minske prasideda neramumai

veidas.lt

Dabartinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka per sekmadienį vykusius prezidento rinkimus užsitikrino daugiau kaip 70 proc. balsų ir gali būti perrinktas ketvirtai penkerių metų kadencijai jau pirmame rate, rodo valstybinės televizijos ONT užsakymu atlikta pabalsavusių rinkėjų apklausa.

Apklausos duomenimis, A.Lukašenka laimėjo 72,2 proc. balsų, o opozicijos kandidatai – Andrejus Sanikovas ir Vladimiras Nekliajevas surinko po 6,1 proc. balsų.

Tuo tarpu analitinio centro “EsooM” surengtos rinkėjų apklausos duomenimis, už A.Lukašenką balsavo dar daugiau – 79,1 proc. rinkėjų.

Tuo tarpu iš Minsko agentūros AFP-AP-BNS praneša, kad tūkstančiai Baltarusijos opozicijos šalininkų sekmadienį suplūdo į Minsko centrą, kad pareikštų savo protestą dėl sekmadienio prezidento rinkimų, kuriuos, kaip rodo pabalsavusių rinkėjų apklausos, jau pirmame rate laimėjo dabartinis šalies lyderis Aleksandras Lukašenka.

Protestuotojų neįbaugino tai, kad riaušių slopinimo pajėgos ir omonininkai kiek anksčiau panaudojo kurtinančias granatas ir gumines lazdas, kad išvaikytų vietą į centrinę miesto aikštę ėjusių demonstrantų grupę.

Maždaug 20 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku tūkstančiai protestuotojų susirinko pagrindinėje sostinės aikštėje, kur valdžia pastatė Kalėdų eglutę ir įrengė didelę čiuožyklą.

Klausydamiesi opozicijos lyderių kalbų, protestuotojai mosavo Baltarusijos ir Europos Sąjungos (ES) vėliavomis ir skandavo “Už laisvę!”, “Šalin gulagą” bei “Tegyvuoja Baltarusija”.

Baltarusijos milicija sekmadienį guminėmis lazdomis ir kurtinančiomis granatomis išvaikė opozicijos šalininkus, kurie ėjo į numatytą protesto akciją Minske, pranešė liudininkai.

Maždaug du šimtai vieno iš kandidatų į prezidentus Vladimiro Nekliajevo šalininkų mėgino patekti į Spalio aikštę sostinės centre, kur opozicija buvo numačiusi surengti mitingą.

Kaip rinkimų išvakarėse buvo pareiškęs V.Nekliajevas, šios akcijos metu jo šalininkai ketino pareikalauti, kad būtų surengti nauji rinkimai, kuriuose nedalyvautų ketvirtos kadencijos siekiantis dabartinis šalies lyderis Aleksandras Lukašenka.

Bet kovos su riaušėmis pajėgos ir omonininkai užkirto protestuotojams kelią. Kad išvengtų guminių lazdų smūgių akcijos dalyviai ėmė bėgti ir slėptis.

Išvaikant opozicijos atstovus buvo sužeistas ir V.Nekliajevas, AFP sakė jo atstovė spaudai Julija Drančuk.

V.Nekliajevo atstovė spaudai Julija Rymaševska nurodė, kad 64 metų poetas buvo “smarkiai sumuštas” ir paskui žmonės ant rankų jį nunešė į rinkimų štabą.

“Aš iškviečiau greitąją pagalbą, dar nukentėjo Nikolajus Statkevičius ir (V.Nekliajevo patikėtinis) Andriejus Dmitrijevas”, – patikslino J.Rymaševska.

Ji taip pat pranešė, kad buvo visiškai nuniokotas mikroautobusas su radijo aparatūra.

“Užpuolė koloną iš užpakalio, mėtė dūminius švytinčius sprogalus, vertė ant žemės žmones”, – pasakojo atstovė spaudai.

Anastasija Aleksandrovič, kita kandidato padėjėja, pridūrė, kad kandidatas be sąmonės buvo išvežtas į ligoninę.

Tuo tarpu Baltarusijos vidaus reikalų ministerija oficialiai pareiškė, kad “milicija nenaudojo kurtinančių granatų “.

Baltarusijos teisėsaugos institucijos įspėjo, kad griežtai užkirs kelią bet kuriems mėginimams išprovokuoti susipriešinimą per rinkimus arba pasibaigus.

Kandidatas į Baltarusijos prezidentus Vitalijus Rymaševskis sostinės Minsko Spalio aikštėje sekmadienį vakare paskelbė apie “nacionalinio gelbėjimo vyriausybės” sukūrimą.

Kaip praneša “Interfax” korespondentas, akcijos dalyviai surengė spontanišką balsavimą, pagal kurį į šią vyriausybę įeis visi kandidatai į prezidentus, išskyrus Aleksandrą Lukašenką ir Viktorą Tereščenką.

Į “nacionalinio gelbėjimo vyriausybę” dar nutarta pakviesti Baltarusijos liaudies respublikos pirmininkę Ivonką Survilą ir Baltarusijos liaudies fronto Konservatyvios krikščionių partijos primininką Zenoną Pozniaką.

Be V.Rymaševskio, Spalio aikštėje šiuo metu yra dar keturi kandidatai į prezidentus – Andrejus Sanikovas, Grigorijus Kostusevas, Jaroslavas Romančukas ir Nikolajus Statkevičius.

Pareigūnų duomenimis, šiuo metu aikštėje yra susirinkę maždaug 5 tūkst. žmonių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Baltarusis Baltarusis rašo:

  Del riausiu informacija realiu laiku cia: twitter.com/#!/search?q=%23elec tby
  o nuotraukos cia: picfog.com/search/H-electby

  Mieste issijunge sviesa ir prasidejo mustines =(


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...