2010 Gruodžio 19

WikiLeaks

Lukašenka kaltino Maskvą dėl karo Kaukaze

veidas.lt

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka kaltino Rusiją karo su Gruzija išprovokavimu ir tikėjosi, kad dujotiekio “Nord Stream” tiesimo projektas, numatantis tiesiai tiekti Rusijos dujas į Europą apeinant tranzito šalis, žlugs.

Tokie yra JAV valstybės departamento slapto susirašinėjimo, patekusio į tinklalapį “Wikileaks”, duomenys, praneša leidinys “Russkij reporter”.

Išviešintoje JAV diplomatų ataskaitoje apie A.Lukašenkos susitikimą su Estijos URM vadovu Urmu Paetu (Urmu Pejetu) 2009 metų spalį, sakoma: “Patikinęs Paetą, jog Estija niekada nebuvo jam priešė, A.Lukašenka didžiąją savo 90 minučių susitikimo dalį užsipuldinėjo Rusiją, teigdamas, kad Minskas šią žiemą (2009/2010 metų) gali būti priverstas pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę mainais už pigias dujas iš Rusijos, taip pat kad Rusija išprovokavo karą Gruzijoje”.

Drauge, remiantis JAV diplomatų pranešimu, kurį cituoja “Russkij reporter”, A.Lukašenka davė suprasti, jog stengiasi susilaikyti nuo viešų Gruziją remiančių akcijų. Jis gavo Michailo Saakašvilio kvietimą aplankyti Gruziją, bet “nepadarė to, nes nenorėjo erzinti Kremliaus”.

Kaip pažymima publikacijoje, iš pokalbio matyti, kad A.Lukašenka atsisakė pripažinti separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę, tikėdamasis mainais gauti ekonominės pagalbos iš ES.

“Lukašenka teigė, jog siekia, kad Baltarusija būtų nepriklausoma, ir buvo itin nusiminęs, kai ES nedavė jam paskolos reformoms arba tam, kad jis nepripažintų Pietų Osetijos ir Abchazijos”, – pažymima pranešime.

Remiantis publikacija, tai privertė A.Lukašenką susimąstyti dėl būtinybės bendradarbiauti su ES. Kaip būdingą pavyzdį, jis pateikė Ukrainą.

Baltarusijos prezidentas “teigė, kad Ukraina ėmėsi daugybės reformų, siekdama “patikti” Europos Sąjungai ir NATO, bet dabar Ukraina nėra nė kiek arčiau narystės šiose organizacijose nei anksčiau, ir, be to, yra apimta ekonomikos ir politikos krizės”.

JAV valstybės departamento dokumente taip pat pažymima, kad “Lukašenka palaikė Rusijai priešišką toną per visą susitikimą. A.Lukašenka sakė, jog tikisi, kad Suomija, Švedija ir Danija atsisakys duoti leidimą tiesti dujotiekį “Nord Stream”.

Remiantis publikacija, šį projektą, A.Lukašenkos nuomone, galėtų pakeisti per Baltarusijos teritoriją einantis antrasis dujotiekis iš Jamalo.

Jis teigė, kad jį nutiesti atsieitų 10 kartų pigiau nei “Nord Stream” Baltijos jūros dugnu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...