2013 Rugpjūčio 08

Londono pakraštyje auga svajonių miestas

veidas.lt


Rytų Londono Stratfordo rajonas, per kelis dešimtmečius po dokų uždarymo tapęs varguolių ir imigrantų (taip pat ir lietuvių) gyvenamąja vieta, po olimpinių žaidynių sužibo tarsi deimantas pelenuose.

Kad šiandien patektum į olimpinį kaimelį, kuris olimpinių žaidynių dienomis pernai liepą ir rugpjūtį buvo pasiekiamas tik turintiems specialius leidimus, pakanka sumokėti 60 Lt (15 svarų). Tiek kainuoja ekskursija į Karalienės Elizabeth olimpiniu parku pervadintą Rytų Londono mikrorajoną. Tiesa, ekskursijos bilietas garantuoja tik pasižvalgymą nuo olimpinio kaimelio simboliu tapusios aukščiausios Jungtinės Karalystės skulptūros “ArcelorMittal Orbit”, kurios aukštis 114 metrų. O kad patektum į rimtai aptvertą statybvietę, vis vien reikia leidimo, kuris išduodamas tik čia dirbantiems žmonėms.
Planuojama, kad nuo 2016 m., kai baigsis visi statybos darbai, Olimpinį parką kasmet aplankys devyni milijonai lankytojų, kuriems šis rajonas bus tokia pat svarbi Londono įžymybė, kaip Bakingamo rūmai, Taueris ar Didysis Benas.

Kranų apsuptyje

Tuščia ir tylu – tokia pati pirma mintis šauna metro traukiniui privažiuojant prie Stratfordo stoties. Žaidynių dienomis traukinys būdavo sausakimšas, o jam sustojus į peroną plūstelėdavo minia, kurią sumaniai reikiama linkme nukreipdavo būrys profesionalių darbuotojų. Dabar po didžiulį prekybos centrą „Westfield“, įsikūrusį ant tako, vedusio varžybų arenų link, vaikštinėja tik pirkėjai.
Šio centro populiarumas Londone vis didėja, pirkėjai čia taip nepavargsta, bet kada gali prisėsti ant suoliuko po atviru dangumi greta kurios nors iš 250 čia veikiančių parduotuvių. Šiame prekybos centre prisiglaudė ir lietuvių itin mėgstama parduotuvė „Karaway“, kurioje lietuvės pardavėjos prekiauja ir skania rugine duona.
Prieš olimpiadą buvo prognozuojama, kad prekybos centre įsikūrusios parduotuvės neišgyvens, nes pasibaigus žaidynėms pritrūks pirkėjų. Tačiau pirmuosius metus parduotuvės ištvėrė, o ateityje bus tik geriau, nes olimpinis kaimelis, virstantis Olimpiniu parku, žada puikias perspektyvas. Jis tampa pačiu moderniausiu Londono rajonu, pastatytu naudojant naujausias ekologiškas technologijas.
Olimpinį parką mėgstama lyginti su žymiuoju Londono Haid parku. Jų plotas beveik tapatus – siekia 226 hektarus ir prilygsta 357 futbolo aikštėms. Skirtumas tik tas, kad Haid parke stovi vos keli pastatai, visa kita – medžiai, gazonai ir gėlynai, o Olimpiniame parke jau užaugę daugiaaukščiai pastatai, greta kurių bando įsitvirtinti pernai ir šiemet pavasarį pasodinti jau ūgtelėję medeliai.
Stratfordo rajone numatoma investuoti 12,5 mlrd. svarų (48 mlrd. Lt), neskaičiuojant išlaidų pastatų statymui ir perstatymui. Šios Olimpiniam parkui skirtos investicijos turi suveikti kaip katalizatorius, kad būtų atnaujintas ir atgytų visas Rytų Londonas.
Katalizatoriaus komponentai: 10 mln. svarų (40 mln. Lt) investuojama į pėsčiųjų ir dviratininkų takus, 200 mln. svarų (800 mln. Lt) skiriama Stratfordo regioninei stočiai, 1,45 mlrd. svarų (5,8 mlrd. Lt) – “Westfield” projektui, kuriame bus įdarbinta 10 tūkst. žmonių, iš jų mažiausiai 2 tūkst. – anksčiau bedarbių vietinių gyventojų.
Per 18 mėnesių turi būti nugriauti ir išvežti laikinieji olimpinėms žaidynėms skirti pastatai, takai, keliai, tiltai. Parko apylinkės bus sujungtos su gretimais rajonais keliais, dviračių ir pėsčiųjų takais. Ir galiausiai parkas turi būti parengtas kasdieniam gyvenimui upės, želdinių ir sporto bei pramogų arenų kaimynystėje.
Pertvarkai skirti 18 mėnesių skaičiuojami nuo 2012 m. spalio. 2014 m. pavasarį naujasis rajonas turės būti atviras visiems.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. laikrascio lygis laikrascio lygis rašo:

    …… parkai, GAZONAI, gelynai…………….))))) Mars i mokykla gimtosios kalbos mokintis, veplos !!!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...