2010 Gruodžio 12

WikiLeks

Londonas žinojo apie polonį

veidas.lt

Maskva teigė sekusi žmones, kuriuos įtarė ketinant nužudyti Aleksandrą Litvinenką, ir davė suprasti, jog nutraukė sekimą, kai Londonas patikino, kad kontroliuoja situaciją, sakoma dokumentuose, paskelbtuose tinklalapyje “Wikileaks”.

Kaip praneša britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, remiantis vieno JAV diplomatų skubiu pranešimu, kurį šeštadienį paskelbė britų laikraštis “The Guardian”, Rusijos atstovas netrukus po A.Litvinenkos žūties davė suprasti Jungtinėms Valstijoms, kad Kremlius mėgino užkirsti kelią šiam nužudymui.

Tačiau kaip vertina šiuos rusų atstovo teiginius JAV, šiame dokumente nenurodoma. “The Guardian” savo ruožtu mano, kad kai kuriuose sluoksniuose Rusijos diplomatų žodžiai pasakyti kolegoms Amerikoje, bus suprantami kaip nevykęs Maskvos mėginimas nukreipti nuo savęs įtarimus.

Buvęs Federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojas Aleksandras Litvinenka, išvykęs iš Rusijos į Didžiąją Britaniją 2000 metais, buvo nunuodytas 2006 metų lapkritį itin nuodinga radioaktyviąja medžiaga – poloniu -210.

Po šio nužudymo dvišaliai Maskvos ir Londono santykiai smarkiai pašlijo.

Rusija atsisakė perduoti Britanijai buvusį FST darbuotoją Andrejų Lugovojų, kurį Skotland Jardas pavadino pagrindiniu įtariamuoju J.Litvinenkos nužudymo byloje.

A.Lugovojus, išrinktas į Rusijos Valstybės Dūmą kaip Rusijos liberalų demokratų partijos narys, neigia, kad yra susijęs su šiuo nusikaltimu.

Diplomatiniame pranešime, datuotame 2006 metų gruodžio 26 diena, smulkiai aprašytas JAV nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Jungtinėse Valstijose Henry Crumptono (Henrio Kramptono) pokalbis su Rusijos prezidento specialiuoju atstovu kovos su tarptautiniu terorizmu klausimais Anatolijumi Safonovu.

Pokalbis, sprendžiant iš dokumentų, vyko per vakarienę Amerikos ambasadoje Paryžiuje gruodžio 7 dieną – praėjus dviem savaitėms po A.Litvinenkos žūties.

Kalbėdamas apie bendrų pastangų kovoje su terorizmu reikšmę A.Safonovas “pateikė neseniai vykusius įvykius Londone, konkrečiai – buvusio Rusijos šnipo nužudymą radioaktyviąja medžiaga, kaip įrodymą, kokia rimta tebėra (terorizmo) grėsmė”, sakoma konfidencialiame pranešime.

Toliau, remiantis nutekėjusiu į tinklalapį “Wikileaks” dokumentu, JAV diplomatinės misijos atstovas aprašo, kokį įspūdį jam padarė Kremliaus atstovo žodžiai: A.Safonovo teigimu, Rusija nebuvo susijusi su nusikaltimu Londone, nors Rusijos diplomatas daugiau nieko nepaaiškino.

“Safonovas pareiškė, jog Rusijos valdžia Londone žinojo apie (numatomą) nusikaltimą) ir sekė asmenis, kurie atgabeno radioaktyviųjų medžiagų į miestą, bet britai jiems pasakė, kad kontroliuoja situaciją likus nedaug laiko iki nunuodijimo”, – apibendrino dokumento, išviešinto tinklalapyje “Wikileaks”, autorius.

Publikacija tinklalapyje “Wikileaks” pasirodė po dar vieno skandalo, aptemdžiusio Londono ir Maskvos santykius, – naujienos apie 25-erių metų Rusijos pilietės Jekaterinos Zatuliveter sulaikymą Londone.

Žiniasklaidos duomenimis, J.Zatuliveter, dirbusi britų parlamento deputato Mike`o Hancocko (Maiko Hankoko) padėjėja, įtariama šnipinėjimu Rusijai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...