2011 Kovo 31

Užsienio politika

Gorbačiovo jubiliejus – Londone

veidas.lt

Virtinė pasaulinio lygio politikos, muzikos ir kino žvaigždžių trečiadienį Londone susirinko į iškilmingą labdaros renginį paminėti paskutinio SSRS lyderio Michailo Gorbačiovo 80 metų jubiliejaus.

Įtakingi valstybės veikėjai ir rusų oligarchai suplūdo į Karališkąją Alberto koncertų salę dalyvauti iškilmingame vakare, skirtame pagerbti M.Gorbačiovo indėlį į istoriją.

Renginį vedė Holivudo žvaigždės Kevinas Spacey (Kevinas Speisis) ir Sharon Stone (Šeron Stoun).

Atvykęs į 5 tūkst. vietų Karališkąją Alberto salę, M.Gorbačiovas britų visuomeninei televizijai BBC sakė, kad nekantriai laukia šio vakaro.

“Čia bus daug žmonių, daug mano bičiulių, man tai – svarbiausia”, – sakė 1990 metų Nobelio taikos premijos laureatas.

Prieš renginį, pavadintą “Michailas Gorbačiovas: Žmogus, pakeitęs pasaulį”, būta kalbų, kad jame dainuos pats jubiliatas.

Bilietai į šventinį vakarą kainavo nuo 195 svarų iki 100 tūkstančių svarų, kuriuos teko pakloti asmenims, pageidavusiems koncertą stebėti atskiroje ložėje.

Renginys buvo organizuotas siekiant surinkti milijonus dolerių kovos su vėžiu organizacijoms, tarp jų Raisos fondui, kuris pavadintas velionės buvusio SSRS prezidento žmonos vardu.

Tarp vakaro svečių buvo Holivudo veiksmo filmų žvaigždė ir buvęs Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris (Arnoldas Švarcnegeris), Izraelio prezidentas Shimonas Perersas (Šimonas Perersas), buvęs Britanijos vyriausybės vadovas Johnas Majoras (Džonas Meidžoras), taip pat velionės Velso princesės Dianos brolis Earlas Charlesas Spenceris (Erlas Čarlzas Spenseris).

Spalvingame kviestinių svečių sąraše taip pat buvo Anglijos nacionalinės rinktinės vyriausiasis treneris Fabio Capello (Fabijus Kapelas), aktorės Goldie Hawn (Goldi Hon) ir Milla Jovovich (Mila Jovovič).

M.Gorbačiovas Vakaruose liaupsinamas kaip kovotojas už demokratiją, o gimtinėje daugelio rusų smerkiamas kaip žmogus, sugriovęs kadaise buvusią didžią imperiją.

Tarp elektorato nepopuliarus ir per valstybinę televiziją retai rodomas buvęs SSRS prezidentas iš esmės nepadarė didesnės įtakos posovietinės Rusijos, šalies, kurią jis netyčiom padėjo sukurti, politikai.

Simboliška, kad pagrindinis M.Gorbačiovo, žmogaus, pakeitusio istorijos tėkmę, 80-mečio paminėjimas įvyko ne Maskvoje, o Londone.

Šventinio vakaro vedėjas K.Spacey įžvelgė paralelių tarp M.Gorbačiovo eros ir dabartinių neramumų arabų pasaulyje bei įvykių buvusioje sovietinėje Baltarusijoje.

“Dabar žvelgdami į mūsų pasaulį, matome įvykius Egipte, Baltarusijoje, Irane ir Libijoje, žmones, kurie kovoja už laisves ir galimybes kirsti sienas, ką prieš daugybę metų darė Michailas Gorbačiovas… Manęs niekuomet neapleido nuojauta, kad jis negavo to, ko iš tiesų nusipelnė”, – sakė aktorius.

“Manau, galima tai tiesiogiai susieti su Michailu Gorbačiovu ir pasakyti, kur yra daugelio šių įvykių ištakos”, – pridūrė jis.

Prieš koncertą M.Gorbačiovas Dauning Strite susitiko su Britanijos ministru pirmininku Davidu Cameronu (Deividu Kameronu).

Per koncertą legendinė vokiečių roko grupė “Scorpions” atliko savo hitą “Wind of Change”, tapusį komunistinio bloko žlugimo epochos himnu.

Renginyje taip pat pasirodė Shirley Bassey (Šerli Basi), Paulas Anka (Polas Anka), Bryanas Ferry (Brajenas Feris), buvusi “Spice Girls” narė Melanie Chisholm (Melani Čisholm), Londono simfoninis orkestras ir virtinė garsių rusų muzikantų, pradedant rokeriais ir baigiant klasikinės muzikos atlikėjais.

80 metų M.Gorbačiovui sukako kovo 2 dieną. Ilgą laiką vengęs tiesiogiai kritikuoti dabartinius Rusijos vadovus, jis savo 80-mečio išvakarėse pirmą kartą atvirai išdėstė tai, ką iš tiesų mano apie vyriausybės vadovo Vladimiro Putino ir prezidento Dmitrijaus Medvedevo valdantįjį tandemą.

Kalbėdamas apie prezidento ir premjero ketinimą tarpusavyje nuspręsti, kuris jų 2012-aisiais sieks valstybės vadovo posto, M.Gorbačiovas sakė: “Tai gėdinga. Man gėda dėl jų. Tai nekuklu, jie elgiasi taip, tarsi visuomenė, konstitucija, rinkimai neegzistuotų”.

Emocingame interviu, kurį davė laikraščiui “Novaja gazeta”, buvęs Sovietų Sąjungos lyderis sakė, kad Rusija pradeda užmiršti “perestroikos” pasiekimus, bet kurių rusai dabar neturėtų galimybės laisvai eiti į maldos namus, naršyti internete ir pirkti valdžią kritikuojančius laikraščius.

“Dabar “perestroika” asocijuojasi tik su tuščiomis parduotuvių lentynomis”, – skundėsi jis.

“Ir dar pamiršau paminėti – mes išvengėme branduolinio karo katastrofos. Dabar nelabai kas tai ir atsimena”, – pridūrė jis, neslėpdamas kartėlio.

Vis dėlto ir M.Gorbačiovo, kuris Vakaruose meiliai vadinamas Gorbiu ir atpažįstamas pagal ryškią dėmę ant kaktos, kurią turi nuo gimimo, politiniame palikime esama tamsių faktų, dėl kurių vis dar ginčijasi istorikai.

Jis neužkirto kelio Kalnų Karabacho konfliktui, kuris nusinešė 30 tūkst. gyvybių, o daugumai lietuvių jis visuomet liks atsakingas už kruvinus 1991 metų sausio 13 dienos įvykius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...