2012 Sausio 16

Gintaras Sarafinas

Lietuvos mokslo elitas

veidas.lt

Šiuo metu mokslo tiriamąja veikla Lietuvoje užsiima daugiau kaip 18,3 tūkst. žmonių, o 6,3 tūkst. iš jų turi mokslinį laipsnį. Moksliniams tyrimams mūsų šalyje per metus skiriama per 800 mln. Lt. Iš tiesų turime įvairiose srityse gana nemažai pasiekusių mokslininkų, išradėjų, novatorių, gerai žinomų net pasauliniu mastu, bet Lietuvoje jie žinomi menkai, nes apie jų laimėjimus ir nuopelnus pranešama tik specializuotoje spaudoje. Apskritai mokslo žmonės mūsų šalyje sulaukia akivaizdžiai per mažai dėmesio. Taip, yra mokslo premijos, bet tai beveik ir viskas. Populiariojoje žiniasklaidoje mokslininkai šmėžuoja retai ir dažniausiai vis tie patys: kokie trys fizikai, penki istorikai, pora biochemikų.
Daugelyje išsivysčiusių valstybių, tarkime, JAV, Japonijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse, mokslui skiriamas deramas finansavimas ir didžiulis dėmesys. Lietuvoje mokslininkai negali pasigirti nei vienu, nei kitu. Teisingiau būtų sakyti, kad, ir dėmesys, ir finansavimas – apgailėtini. Tai lemia menką mokslo prestižą mūsų šalyje, kuklią mokslo infrastruktūrą, palyginti nedidelį išradimų skaičių, labai jau silpną mokslo ir verslo bendradarbiavimą. O visi šie paminėti aspektai didina bendrą Lietuvos atsilikimą nuo kitų valstybių.
“Veidas” čia mažai ką gali pakeisti. Tiesa, galime pasistengti, kad bent dėmesys mokslui ir mokslininkams mūsų šalyje didėtų. Tą ir darome šiame numeryje. Šiemet pirmą kartą mūsų savaitraštis rengia projektą “Mini Nobelis” ir pristato dešimt daugiausiai per pastarąjį dešimtmetį pasiekusių ir nusipelniusių Lietuvos mokslininkų. Tą, beje, planuojame daryti ir kitais metais, ir vėliau.
Sakysite, kad rinkti pačius pačiausius mokslininkus labai subjektyvu, bet tai bet kokiu atveju geriau, nei nedaryti nieko. Be to, mokslininkų darbą galima pasverti ir pagal gana objektyvius kriterijus: išradimų skaičių, mokslinių straipsnių kiekį tarptautinėje periodikoje, užsienyje skaitytų paskaitų ar vykdytų projektų skaičių. Taip pat labai svarbi ir kolegų nuomonė.
Šiais metais “Veidas” daugiausiai per šį dešimtmetį pasiekusius mokslininkus nusprendė rinkti dešimtyje sričių (kitąmet jų galbūt bus daugiau). Savaitraščio žurnalistai apklausė po 30 skirtingų sričių profesionalų iš skirtingų institucijų (prededant universitetais, institutais, centrais, slėniais, Mokslo akademija, asociacijomis, praktikais), įvertino mokslinių straipsnių skaičių tarptautinėje periodikoje, išradimų skaičių ir taip išrinko nuo 2000 m. labiausiai nusipelniusius mokslininkus. Juos gana plačiai ir pristatome bei aprašome šiame žurnalo numeryje.
Manome, kad šie pavyzdžiai įkvėps kolegas, skatins kilti, prasiveržti iš uždarumo kiauto ir kitus mokslininkus. Be to, tai galbūt paskatins jaunus žmones rinktis mokslininko karjerą. Ir summa summarum visi šie veiksniai ilgainiui galbūt ims didinti visos mūsų valstybės pažangą.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...