2013 Vasario 07

Lietuviams krizė dar nesibaigė

veidas.lt


„Baltijos šalių ir Graikijos gyventojai vis dar labiausiai kenčia nuo ekonominės krizės”, – priėjo prie išvados Europos Sąjungos namų ūkių vartojimo analizę 2008–2011 m. atlikę Eurostato analitikai.

Lietuvos, Latvijos, Estijos bei prasiskolinusios Graikijos gyventojai per pastarąją ekonominę krizę savo vartojimo išlaidas sumažino labiausiai ES: palyginti su bloko senbuvėmis, kurių vartojimas traukėsi nuosaikiau, šie pokyčiai Baltijos šalyse buvo tiesiog drastiški. Eurostato duomenimis, Lietuvoje namų ūkių vartojimas 2008–2011 m. traukėsi 15,5 proc., Latvijoje ir Graikijoje – po 15,3 proc., Estijoje – 12,6 proc. Tiesa, šiuo metu namų ūkių vartojimas tiek Baltijos, tiek kitose ES šalyse atsigauna: 2011 m. Lietuvoje užfiksuotas apie 7 proc., Latvijoje – 5 proc., o Estijoje – 3 proc. vartojimo išlaidų didėjimas, tačiau analitikai pabrėžia, kad tai toli gražu nekompensuoja patirtų praradimų.
Kaip pastebi ekonomistas Žygimantas Mauricas, vidaus vartojimas Lietuvoje sparčiai didėjo 2012-ųjų pradžioje, kai gyventojai, per krizę susilaikę nuo didesnių pirkinių, galiausiai ryžosi vėl atverti pinigines. “Tačiau tas efektas jau išblėso: tie, kurie atidėliojo, jau nusipirko tai, ką norėjo, todėl vartojimo didėjimas sulėtėjo. Net per praėjusias šventes Kalėdų Senelis nebuvo labai dosnus”, – komentuoja Ž.Mauricas.
Kada lietuviai vėl vartos kaip 2007-aisiais? Ekonomisto žodžiais, į tuos laikus geriau nebegrįžti, nes tuomet išleisdavome gerokai daugiau, nei uždirbdavome, o vienintelis būdas labiau didinti vartojimą yra didinti realiąsias pajamas ir mažinti nedarbą. “Tai ilgas ir sunkus kelias, bet pirmas žingsnis jau padarytas: pernai pirmą kartą nuo 2008 m. atlyginimai didėjo greičiau, nei kilo kainos. Tai reiškia, kad gyventojų perkamoji galia pradeda didėti, pamažu mažėja ir nedarbas. Tad ateityje vartojimo didėjimas turėtų būti ne itin spartus ir siekti po keletą procentų per metus. Tokiais tempais ikikrizinius vartojimo rodiklius pasieksime po kokių ketverių metų”, – mano Ž.Mauricas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-6-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...