2016 Vasario 17

Jacekas Janas KOMARAS

Lenkiška psichozė dėl pabėgėlių

veidas.lt

Jacekas Janas KOMARAS

Zgoželece, kuris yra Pietvakarių Lenkijoje, ginkluoti apsaugininkai su šunimi sulaikė sirą, perėjusį Lenkijos ir Vokietijos sieną iš Gerlico. Apsaugininkai gyrėsi įvykdę pilietinę akciją, po kurios jie perdavė arabą pasienio policijai. Ši sako, kad siras Lenkijoje buvo legaliai ir nebuvo nė menkiausio pagrindo šio žmogaus persekioti.

„Kaip nebuvo? Kai tik jis mus pamatė, iškart pradėjo bėgti, be to, ne­turėjo jokių dokumentų“, – feisbuke savo tiesą gina patruliai.

Budrūs apsaugininkai buvo iš apsaugos ir karinio parengimo agentūros specialaus pasirengimo centro „Fenix“. Šios agentūros įkūrėjai ir darbuotojai – buvę kariškiai, tarnavę ir Irake, ir Afganistane. Ši agentūra jau keletą mėnesių organizuoja „pilietinius“ reidus ir aiškina, kad tai daro dėl pabėgėlių grėsmės iš Vokietijos.

„Manau, kad kažkas per daug prisižiūrėjo televizijos filmų ir bando vaidinti kaubojus ne ten, kur reikia. Reikia patikrinti organizacijos licenciją, nes neaišku, ar jie apskritai turėjo teisę sulaikyti žmogų, – sakė Zgoželeco meras Rafalas Groniczius laikraščiui „Gazeta Wy­borc­za“. – Nes manau, kad tai yra skandalas. Ne­norėčiau, kad kitoje valstybėje kažkas ma­ne sulaikytų tik dėl to, kad esu baltas, o kiti yra kitokios odos spalvos.“

Atsakymo nereikėjo ilgai laukti. „Nesame kaubojai. Esame profesionalai. Dauguma mū­sų tarnavo užsienio misijose, kur kovojome dėl taikos ir laisvės. Iki galo liksime ka­riais. Sakome „ne“ terorizmui, sakome „ne“ sveiko proto stokai“, – atsikirto merui „Fe­nix“ vadovai.

Į incidentą sureagavo policija ir prokuratūra, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą. Gal dėl to agentūra pakeitė įvykio aprašą ir feisbuko profilyje parašė, kad siras įėjo į jų saugomą objektą – autoservisą, todėl apsaugininkai nu­sprendė patikrinti jo dokumentus. Vis dėl­to feisbuke įdėta nuotrauka rodo, kad siras buvo sulaikytas gatvėje, esančioje toli nuo autoservi­so. Galiausiai nuotrauka po kelių valandų dingo iš FB paskyros.

Pasienio policija patvirtino, kad siras jau metus gyvena Vokietijoje, turi pabėgėlio statusą, o tai reiškia, kad jis gali laisvai judėti po visas Šengeno zonos šalis, taigi jam nereikia ir atskiro leidimo įvažiuoti į Lenkiją. Pasienio policijos majorė Irena Skuliniec žurnalistams aiškino, kad naujausiai pabėgėlių bangai laisvė judėti po visą Šengeno zoną apribota, bet sulaikytasis nėra susijęs su dabartine pabėgėlių banga.

Feisbuke atsirado nemažai žmonių, smerkiančių apsaugininkų elgesį. Agentūra neliko skolinga: pavadino juos „multi-kulti“ gynėjais ir pareiškė, kad tai yra Lenkija, o ne Vokie­tija: „Ir jeigu kažkam nepatinka ir jis nori gin­ti „vargšus imigrantus, kurie grupėmis žagina moteris“, tai jam vienintelis kelias yra emigruoti, nes mes ramiai į tai nežiūrėsime.“

Kodėl pabėgėliai pereina sieną ir iš Vo­kietijos ir žvalgosi Lenkijoje?

Liubušo vaivada Wladyslawas Dejczakas in­terviu „Gazeta Lubuska“ pripažino, kad jie buriasi po 5–8 žmones ir vaikšto po pasienio miestus ir miestelius, bet nieko blogo čia neįžvelgė: „Jiems nuobodu stovyklose. Jie nieko nežino apie Lenkiją ir nori pažiūrėti, kaip atrodo mūsų šalis. Be to, žemas zloto kursas skatina apsipirkti Lenkijoje. Pas mus jie gali daug sutaupyti.“

Vaivados žodžius patvirtina vietos policija. Policininkai pastebėjo, kad į Lenkiją pabėgėliai – legalūs ir nelegalūs – pirmiausia važiuoja apsipirkti. Jiems apsipirkti Lenkijoje padeda vokiečiai, kurie patys iš to uždirba. Mat migrantai apmoka transportą į artimiausią Len­kijos prekybos centrą.

W.Dejczakas pripažįsta, kad, nepaisant ekonominės naudos, lenkai labai įtariai žiūri į pabėgėlius. „Jie vaikšto grupėmis, jaučiasi laisvai, ir tai gąsdina žmonės“, – aiškino vaivada.

Stebint diskusijas apie pabėgėlius pasienyje galima perskaityti labai daug tvirtinimų, ypač moterų, kad jos perka dujinius pistoletus, o kai kurie vyrai bando gauti leidimus tikriems ginklams įsigyti. Kiek tuose tvirtinimuose tiesos, sunku įvertinti, bet iš komentarų matyti, kad vakarais žmonės bijo vaikščioti po miestelius, ypač rajonuose šalia sienos su Vokietija.

Viena studentė, kuri studijuoja Frankfurte prie Oderio, bet gyvena Lenkijoje, Slubicėse, žurnalistams tvirtino bijanti vakarais vaikščioti po miestą, nes trys jos draugės turėjo nemalonumų su pabėgėliais. „Prie dviejų priekabiavo žodžiais, o vieną čiupinėjo rankomis“, – tvirtina studentė.

Vaivada negali patvirtinti studentės žo­džių, nėra ir oficialų pranešimų, bet jis pripažįsta: „Mes turime labai daug signalų iš kitos Oderio puses, kad pabėgėliai elgiasi įžūliai. Stebime situaciją ir galvojame, ką daryti.“

Pasienio miesteliuose vaivada liepė padidinti policijos patrulių skaičių, ir tai, pasak pareigūno, žmones nuramino: „Tai yra policininkai iš kitų miestų. Mes ir savivaldybės mo­kame už jų buvimą čia. Miestuose patruliuosime tiek, kiek reikės. Be to, ir pasienio policija sustiprino savo darbą, padidino pareigūnų kiekį prie kiekvienos sienos perėjos.“

Tačiau kitos pasienio vaivadijos neketina gausinti policijos patrulių gretų ir ramina, kad nėra ko panikuoti. „Pas mus nėra jokių panašių signalų. Ir policijos patrulių skaičiaus ne­didinsime. Nėra prasmės“, – žurnalistams sa­kė Vakarų Pomeranijos vaivadijos atstovė Ag­n­ieszka Muchla.

Ankstesnė Lenkijos vyriausybė pažadėjo ES priimti 4,5 tūkst. pabėgėlių. Naujoji vy­riau­sybė skelbia, kad priims pabėgėlius, nors ne­turi galimybių tai padaryti. Apie tai Briu­selyje kalbėjo premjerė Beata Szydlo, kuri ban­dė aiškinti, kad Lenkija jau yra priėmusi mi­lijoną pabėgėlių iš Ukrainos.

Premjerė turėjo galvoje ekonominius imigrantus iš Ukrainos, o realiai pabėgėlių iš Uk­rainos kaip ir nėra. Bet B.Szydlo pasakė, kad dėl to Lenkija galinti priimti ne daugiau nei 400 pabėgėlių.

Pabėgėlių nenori absoliuti dauguma savivaldybių. Liubušo vaivada W.Dejczakas tvirtina, kad nė viena savivaldybė jo vaivadijoje „ne­rado“ vietos pabėgėliams: „Jeigu ką, tai ne­­turėtume kur jų apgyvendinti.“

Praėjusį sekmadienį PAGIDA grupė, kuri yra priešiška imigrantams, surengė demons­tracijas Vokietijos miestuose. Viena jų vyko ir Gerlice. Šį kartą demonstracijoje kartu su vo­kiečiais dalyvavo ir lenkai iš Zgoželeco. Len­kijos vėliavas nešę demonstrantai sako, kad jų buvo beveik tūkstantis, o vokiečiai juos priėmę išskėstomis rankomis.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Jacekas Janas KOMARAS:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...