2011 Kovo 23

Atominė energetika

Lenkija svarsto surengti referendumą dėl atominės jėgainės statybos planų

veidas.lt

Lenkijos centro dešinioji vyriausybė gali nuspręsti surenti referendumą dėl planų statyti atominę jėgainę nuo akmens anglimis kūrenamų elektrinių priklausomoje šalyje, trečiadienį pareiškė premjeras Donaldas Tuskas.

Kelios Europos šalys, tarp jų Vokietija, Italija, Suomija ir Šveicarija, jau išsakė atsargesnį požiūrį į branduolinę energetiką, reaguodamos į krizę Japonijoje, kurioje dalis atominių jėgainių buvo apgadintos per smarkų žemės drebėjimą ir cunamį.

Japonijoje prasidėjus branduoline krizei, D.Tuskas pareiškė, kad Varšuva sieks įgyvendinti savo planus pasistatyti pirmuosius reaktorius šalyje, kurių bendras galingumas turėtų siekti šešis gigavatus. Pirmąjį bloką planuojama paleisti 2020-2022 metais.

Paklaustas apie Lenkijos kairiosios opozicijos reikalavimų surengti referendumą dėl atominės energetikos, premjeras atsakė: “Neatmetu tokio sprendimo ateityje.”

“Nors dėl branduolinės programos ateities galbūt pakaktų nuspręsti Seimui, tokie planai neturi prasmės, neįgijus visuomenės palaikymo, – D.Tuskas sakė spaudos konferencijoje. – Iš visko sprendžiu, kad Lenkijoje palaikymas modernioms ir saugioms atominėms jėgainėms labai didelis… Negalime pasiduoti isterijai. Radiacijos pavojus Japonijoje kilo ne dėl branduolinės elektrinės gedimo, o dėl galingo žemės drebėjimo ir cunamio”.

D.Tuskas pripažino, kad tam tikrą netikrumo jausmą ir protestus kėlė nebaigta statyti atominė elektrinė Žarnovicos mieste, tačiau pažymėjo, jog “visuomenė suinteresuota Lenkijoje turėti galimai pigią, saugią ir švarią energiją”.

Premjeras anksčiau tvirtino, kad Lenkijoje, kitaip nei Japonijoje, branduolinių avarijų tikimybė daug mažesnė, nes šalis yra seismiškai mažai aktyvioje zonoje.

Šiuo metu Lenkijoje 90 proc. elektros energijos pagamina smarkiai aplinką teršiančios akmens anglimis kūrenamos jėgainės, trukdančios įgyvendinti planus sumažinti taršą anglies dvideginiu. Be to, Varšuva nori sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos tiekiamų gamtinių dujų.

Konkurse dėl atominės jėgainės statybos Lenkijoje varžosi Japonijos įmonių grupės “Toshiba” padalinys Jungtinėse Valstijose “Westinghouse”, Prancūzijos energetikos milžinės “Areva” ir EDF, taip pat JAV ir Japonijos bendrovė “GE Hitachi Nuclear Energy”.

Apie 65 proc. lenkų mano, kad atominės elektrinės jų šalyje turėtų būti pastatytos, o 30 proc. tokiems planams nepritaria, rodo trečiadienį paskelbti tinklalapio Money.pl atlikta internetinė apklausa, kurioje dalyvavo beveik 13 tūkst. žmonių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...