2010 Lapkričio 28

Užsienis

Šveicarai balsuoja referendume

veidas.lt

Šveicarai sekmadienį balsuoja referendume dėl to, ar reiktų automatiškai išvaryti iš šalies už tam tikrus nusikaltimus nuteistus užsieniečius, taip pat – dėl pasiūlymo apriboti konkuravimą mokesčių srityje nustatant minimalius mokesčius visiems.

Abu šie pasiūlymai Šveicarijoje išprovokavo piktus debatus. Prieš pasiūlymą dėl taisyklių užsieniečiams sugriežtinimo protestavo žmogaus teisių gynėjai.

Praėjus metams po to, kai šalyje pavyko uždrausti statyti minaretus, kraštutinių dešiniųjų Šveicarijos liaudies partija (SVP) surengė dar vieną agresyvią kampaniją – šį kartą ji nori, kad iš tam tikrus nusikaltimus padariusių užsieniečių būtų atimti leidimai gyventi šioje šalyje.

Partijos platintame plakate pavaizduoja balta avis, iš Šveicarijos vėliavos išspirianti juodą avį. Kitame plakate pavaizduotas į gangsterį panašus vyras ir parašyta: “Ivanas S., žagintojas ir, netrukus, šveicaras?”.

“Viskas labai paprasta: mes manome, kad žmonės, kuriuos sutinkame Šveicarijoje, turėtų gerbti šios šalies taisykles”, – sakė SVP prezidentas Vo kantone Fabrice’as Moscheni (Fabrisas Mošenis).

Tokia partijos kampanija, regis, duoda vaisių. Naujausios apklausos rodo, kad 54 proc. šveicarų pritaria SVP pasiūlymui, 43 proc. jo nepalaiko ir tik trys proc. dar nėra apsisprendę.

Jau dabar teisėjai gali nurodyti deportuoti nusikaltėlius užsieniečius, tačiau SVP pasiūlymas yra dar platesnis. Pagal jį reiktų automatiškai išsiųsti tuos, kurie bus pripažinti kaltais dėl “išžaginimo, (kito) rimto lytinio nusikaltimo, smurto aktų, tokių kaip plėšimas”, narkotikų kontrabandos ir “piktnaudžiavimo socialine parama”.

Federalinio migracijos biuro duomenimis, kasmet iš Šveicarijos išvaroma 350-400 žmonių, tačiau jei bus priimta naujoji iniciatyva, šis skaičius išaugs iki 1,5 tūkstančio.

Kritikai sako, kad ši iniciatyva atsiduoda diskriminacija ir yra tokio paties ksenofobinio tono kaip ir minaretų draudimas.

Tuo tarpu Socialistų partija, esanti visai kitame politinio spektro gale, surengė kampaniją už “didesnį mokestinį teisingumą” ir prašo šveicarų patvirtinti minimalius 22 proc. mokesčius žmonėms, uždirbantiems daugiau nei 250 tūkst. frankų (650 tūkst. litų).

Tokia priemonė apribotų atskirų kantonų ir bendruomenių teisę patiems nusistatyti mokesčių dydį ir priverstų šalies turtingiausiuosius mokesčių rinkėjams atiduoti daugiau.

Kai kurie pramonininkai, tokie kaip liftų magnatas Alfredas Schindleris (Alfredas Šindleris), grasino išsikraustyti iš šalies, jei šis pasiūlymas bus priimtas.

“Schlinder Group” vadovas teigia, kad ši priemonė “kelia pavojų visų gerovei, pradedant paprastus darbuotojus ir baigiant tais, kurie uždirba daugiausia”. Be to, A.Schindleris sako, kad savo šalyje nebesijaučia pageidaujamas.

Vyriausybė ir centro dešiniųjų partijos nepritaria šiam pasiūlymui ir perspėja, kad tokia priemonė sumažintų Šveicarijos patrauklumą.

Tačiau pasiūlymo šalininkai tiki, kad konkuravimas mokesčių srityje kursto tokias lenktynes, kad kantonai, siekdami privilioti milijonierius juose gyventi, suteikia jiems dar daugiau mokesčių lengvatų.

Naujausios apklausos, kurias atliko Šveicarijos visuomeninė televizija ir radijas, rodo, kad balsavimo baigtį prognozuoti sunku: šiuo metu pasiūlymui pritaria 46 proc. šveicarų, nepritaria – 39 proc., o dar 15 proc. yra neapsisprendę.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...