2010 Gruodžio 17

Užsienis

Lenkai raginami tirti CŽV bylą

veidas.lt

Įtariamo tarptautinio teroristų tinklo “al Qaeda” nario Abu Zubaydah (Abu Zubaidos) advokatai ketvirtadienį kreipėsi į Lenkijos prokurorus, prašydami ištirti įtarimus, kad JAV agentai kankino jų klientą Lenkijoje neva veikusiame slaptame Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjime.

Lenkijos pareigūnai atkakliai neigė, kad jų šalyje veikė kokie nors CŽV sulaikymo centrai, apie kurių buvimą Europoje 2005 metais pirmasis paskelbė dienraštis “The Washington Post”, remdamasis neįvardytais CŽV šaltiniai.

Laikraštis rašė, kad šių slaptų kalėjimų tinklą Jungitnės Valstijos įkūrė, pradėjusios “karą su teroru” po 2001 metų rugsėjo 11 dieną Niujorke ir Vašingtone įvykdytų išpuolių.

Ankstesnis JAV prezidentas George’as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) neseniai išleistoje atsiminimų knygoje “Sprendimų gairės” (Decision Points) rašo leidęs naudoti imituojamą skandinimą kvočiant A.Zubaydah, kuris 2002 metais buvo suimtas Pakistane. Šis asmuo įtariamas dalyvavęs sąmoksle įvykdyti atakas Los Andželo oro uoste.

“Pagal mūsų turimą informaciją, Abu Zubaydah buvo vienas iš asmenų, kurie buvo laikomi ir kvočiami CŽV kažkur Lenkijos teritorijoje”, – lenkų advokatas Bartlomiejus Jankowskis (Bartlomejus Jankovskis) sakė Varšuvoje vykusioje naujienų konferencijoje.

“Šiandien informavau Varšuvos prokuratūrą (apie šią bylą)… ir paprašiau, kad jie pripažintų (A.Zubaydah) aukos statusą, nes įrodymai rodo, jog jis buvo atvežtas į Lenkiją, laikomas ir tardomas, naudojant šiurkščius metodus”, – pridūrė įtariamo teroristo teisininkas.

Kitas įtariamas “al Qaeda” narys Abd al Rahimas al Nashiri (Abd Rahimas Naširis) neseniai prašė leisti jam duoti parodymus Lenkijos tyrėjams dėl slaptųjų CŽV kalėjimų. Jis anksčiau taip pat yra sakęs, kad buvo laikomas JAV agentų Lenkijoje.

A.Zubaydah ir Abd al Rahimas al Nashiri šiuo metu laikomi Kuboje esančios JAV Gvantanamo įlankos karinės bazės sulaikymo centre.

Abd al Rahimas al Nashiri, kuris taip pat buvo sučiuptas 2002 metais, kaltinamas organizavęs 2000 metais Jemene įvykdytą išpuolį prieš JAV karo laivą “USS Cole”, per kurį žuvo 17 amerikiečių jūreivių.

A.Zubaydah advokatai sako manantys, kad jų klientas buvo atvežtas į Lenkijoje veikusį slaptą kalėjimą 2002 metų pabaigoje ir laikytas ten beveik metus.

+370 5 2058525

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...