2011 Rugsėjo 06

ET komisaras ragina Lietuvą atskleisti tiesą apie CŽV kalėjimus

veidas.lt

CZV-kalejimu_

Europos Tarybos žmogaus teisių komisaras Thomas Hammarbergas pirmadienį dar kartą paragino Lietuvą, Lenkiją ir Rumuniją pasakyti visą teisybę apie jų galimą dalyvavimą CŽV programoje pervežant ir kalinant įtariamuosius terorizmu, nors ir pripažino Lietuvos pastangas atskleisti tiesą.

Viešai išplatintame pranešime jis atkreipė dėmesį, kad Lietuva atliko parlamentinį tyrimą, atskirą tyrimą vykdė prokuratūra, o Europos Tarybos Komitetui prieš kankinimus ir kitokį nežmonišką, žiaurų ar žeminantį elgesį ar baudimą (CPT) buvo leista aplankyti vietas, kurios įvardytos parlamentinio tyrimo išvadose, praneša naujienų agentūra BNS.

“Vis dėlto esminiai klausimai apie tai, kada ir kiek CŽV naudojo šią infrastruktūrą, lieka neatsakyti”, – sakoma komisaro išplatintame pranešime.

JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu surinkti duomenys parodė, kad su CŽV susiję orlaiviai 2002-2005 metais leidosi Lietuvoje. Apie galimus kalinius jokios informacijos nesurinkta. Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti.

Vienos iš “patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra”, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

Po parlamentinio tyrimo prokurorai pradėjo atskirą tyrimą, bet šiemet sausį jį nutraukė.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra sakiusi, kad pranešimus apie kalinius, jei tokių Lietuvoje buvo, gali komentuoti tik JAV pusė.

T.Hammarbergo pranešime nurodoma, kad Lenkijoje slaptas CŽV sulaikymo centras buvo atidarytas 2002 metų gruodžio 5 dieną, o jį uždarius 2003 metų rugsėjį iškart buvo atidarytas toks kalėjimas Rumunijoje.

Pareiškimą komisaras išplatino minint 10 metų sukaktį po 2001 metų Rugsėjo 11-osios išpuolių, po kurių JAV paskelbė apie “karą prieš terorizmą”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Mindė Mindė rašo:

    dar vienas ieško sliekų ant asfalto.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...