2010 Spalio 04

Užsienis

Latvijos premjeras siūlo bendradarbiavimą opozicinei “Santarvės centro” partijai

veidas.lt

Latvijos ministras pirmininkas mėgina sudaryti bendradarbiavimo sutartį su opozicine, didelės rusakalbės šalies bendruomenės remiama partija ir taip užsitikrinti dar tvirtesnę poziciją parlamente po savaitgalį įtikinamai jo bloko laimėtų rinkimų.

Ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis jau susitarė dėl daugumos koalicijos formavimo su dabartiniais partneriais ir užsitikrino 63 balsų paramą 100 vietų parlamente.

Premjeras sakė ketinąs toliau laikytis griežto taupymo plano, kaip to, mainais į 2008 metų paramą, reikalauja Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos Sąjunga.

Tačiau norėdamas užsitikrini pritarimą papildomam biudžeto karpymui V.Dombrovskis pradėjo derybas su rusakalbe “Santarvės centro” (SC) partija, kuri užėmė antrą vietą šeštadienio rinkimuose.

“Mes siūlome galimybę pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su “Santarvės centro” partija, galbūt susitarti dėl bendradarbiavimo parlamente, taip pat ir dėl kokio nors ministro delegavimo”, – sakė žurnalistams V.Dombrovskis po susitikimo su “Santarvės centras” lyderiais.

Nors, kitaip nei tikėjosi, SC rinkimų nelaimėjo, tačiau užsitikrino 29 vietas parlamente ir tuo labai sustiprino savo pozicijas.

Rinkimų kampanijos metu SC ragino peržiūrėti vyriausybės sutartį su TVF ir ES, taip pat siūlė panaudoti paramos fondus šalies ekonomikos augimo stimuliavimui.

SC tarybos pirmininkas Nilas Ušakovas žurnalistams patvirtino, kad jo partija yra pasirengusi paremti naująją vyriausybę “visame jos sunkiame darbe”.

“Mes tai darysime, nes ir “Vienybė” , ir “Santarvės centras”, taip pat ir kitos partijos bei visi Latvijos žmonės yra tame pačiame laive, o tas laivas privalo išplaukti iš krizės”, – sakė N.Ušakovas.

39-erių V.Dombrovskis po derybų su “Santarvės centru”, dalyvavo koalicijos tarybos posėdyje, kuriame jis informavo koalicijos nares apie derybų su SC eigą.

Dabartinės valdančiosios koalicijos susivienijimo “Vienybė” partnerės suteikė premjerui mandatą tęsti derybas su SC, pranešė po posėdžio V.Dombrovskis.

Pasak jo, Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ŽVS) bei Nacionalinis susivienijimas “Viskas – Latvijai!”-”Tėvynė ir Laisvė”-Latvijos nacionalinės nepriklausomybės judėjimas (LNNJ) sutiko, kad būtų deramasi su “Santarvės centru” dėl bendradarbiavimo sutarties, kurioje pastarajai gali būti numatytas ir ministro portfelis.

Dabar būtina parengti naują derybų dėl naujos valdančiosios koalicijos formavimo grafiką, sakė V.Dombrovskis ir nurodė, kad, pirmiausia, reikia parengti deklaraciją apie naujosios vyriausybės veiklą.

Beje, minėtame posėdyje nebuvo “Viskas – Latvijai!” atstovo

Taip pat Nacionalinio susivienijimo atstovas Robertas Zylė neigė, jog “Tėvynė ir laisvė” sutiko, jog SC dalyvautų vyriausybėje. “Galima kalbėti tik apie parlamentinį bendradarbiavimą, o ne apie ministro pareigas … ir ne apie koaliciją”, – pabrėžė jis.

Komentuodamas galimybę “Santarvės centrui” pasiūlyti nekonkrečią bendradarbiavimo formą, suteikiant kurias nors pareigybes Seime, R.Zylė pareiškė esąs įsitikinęs, kad “SC nesutiks su tokiu žeminančiu pasiūlymu”.

Nepaisant 18 mėnesių griežto išlaidų mažinimo ir mokesčių didinimo vykdant 7,5 mlrd. eurų finansinės paramos sąlygas, V.Dombrovskio vadovaujamam “Vienybės” blokui pavyko išsikovoti pergalę šeštadienio rinkimuose ir užsitikrinti 33 vietas parlamente.

Dabartiniai premjero sąjungininkai -Žaliųjų ir valstiečių sąjunga, taip pat ir konservatyvus nacionalistinis Nacionalinis susivienijimas “Viskas – Latvijai!”-”Tėvynė ir Laisvė”- atitinkamai parlamente turi 22 ir 8 vietas.

Sekmadienį šios partijos susitarė dėl naujos koalicinės vyriausybės, kurią parlamentas turėtų patvirtinti lapkričio 2 dieną, formavimo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...