2010 Rugpjūčio 16

Biologinės medžiagos

Kūnas ir siela atlaikys visokius krūvius

veidas.lt

Kad kūnas ir siela ištvertų kasdien tenkančius krūvius, reikia gerų “degalų”. Jie taps itin vertingi, jeigu praturtinsime augaliniais priedais su biologiškai aktyviomis augalinėmis medžiagomis.

Biologiškai aktyvios augalinės medžiagos

Jei kasdienis mūsų maistas gerai subalansuotas, su juo gauname pakankamai vitaminų ir mineralinių medžiagų. Tačiau mūsų organizmui svarbios ir biologiškai aktyvios augalinės medžiagos. Jų esama apie 30 tūkst., bet gerai ištirta dar tik trečdalis. Aktyviąsias biologines medžiagas augalai gamina patys, kad galėtų apsisaugoti nuo ėdrių gyvūnų ar žalingų ultravioletinių spindulių. Tik prieš kelerius metus mokslininkai ištyrė, kad jų savybės gali būti naudingos ir žmogui.
Verta žinoti, kur kokios medžiagos slypi ir koks jų poveikis.

Stiprina gynybinę apsaugą

Alicinas – medžiaga, padedanti naikinti į kvėpavimo, virškinimo ir šlapimo takus pakliuvusius virusus ir bakterijas. Alicino itin daug česnakuose. Tai vienas stipriausių natūralių antibiotikų!

Pravartu: kasdien suvalgyti po 1–2 žalias arba trumpai termiškai apdorotas česnako skilteles kaip profilaktinę priemonę nuo užkrečiamųjų ligų.

Apsauga nuo kaulų trapumo

Cheminis elementas boras klimakterinio amžiaus moterų organizme skatina testosterono gamybą, kurį organizmas paverčia ypač aktyvia estrogenų rūšimi. Taip sušvelninami klimakteriniai negalavimai, o kaulai apsaugomi nuo kalcio ir magnio praradimo. Be to, tai ir osteoporozės profilaktika.

Geriausi boro šaltiniai: linų sėmenų aliejus, obuoliai, kriaušės, vynuogės, datulės, ankštiniai, migdolai, lazdynų riešutai.

Pravartu: kasdien suvartoti šaukštelį linų sėmenų aliejaus ir suvalgyti du obuolius.

Stiprios venos

Dėl flavonoidų grupei priskiriamų medžiagų venų sienelės tampa stipresnės ir elastingesnės. Be to, netirštėja kraujas, todėl palaikoma optimali kraujotaka.

Geriausi flavonoidų šaltiniai: vynuogės, vyšnios, raudonos uogos (su žievelėmis), raudonieji svogūnai, alyvuogės.

Pravartu: kasdien išgerti 100 ml kokybiško raudonojo vyno.

Guvios smegenys

Prie fosfolipidų priskiriama medžiaga cholinas – itin svarbi smegenų veiklai. Ši medžiaga reikalinga tam, kad nervų ląstelės informaciją perduotų greitai ir sklandžiai. Tai būtina geros atminties, greitos orientacijos, gebėjimo ilgiau susikaupti ir psichinės pusiausvyros sąlyga. Be to, cholinas prisideda prie šlakų šalinimo iš organizmo ir apsaugo kepenų ląsteles nuo riebalų kaupimosi.

Geriausi cholino šaltiniai: grikiai, kviečių daigai, sojos, kiti ankštiniai, bananai, žalieji žirneliai, bulvės.

Pravartu žinoti: cholino mūsų organizmas sugeba pasigaminti iš aminorūgščių, metionino ir serino (jų yra žuvyje, kiaušiniuose, piene). Tačiau patiriant stresą jo reikia kelis kartus daugiau, nei pasigamina organizmas.

Žvitrios akys

Liuteinas ir likopenas priskiriamos prie karotinoidais vadinamųjų biologiškai aktyvių medžiagų. Jos apsaugo akis nuo ardančios deguonies ir šviesos įtakos, stabdo dėl amžiaus atsirandančius akių negalavimus: lęšiuko susidrumstimą ir makulos degeneraciją. Be to, didelė likopeno koncentracija sumažina šlapimo pūslės, gimdos kaklelio ir storosios žarnos vėžio riziką.

Geriausi šaltiniai: likopeno yra koncentruotuose pomidorų produktuose (tyrėse, pastose, sultyse), raudonuosiuose greipfrutuose ir arbūzuose. Liuteino gauname su tamsiai žaliomis lapinėmis daržovėmis, salotomis, žirneliais, porais bei brokoliais.

Skaisti oda

Silicio junginiai neleidžia odai prarasti drėgmės ir elastingumo. Be to, šiuose junginiuose esančio silicio reikia stipriems plaukams ir tvirtiems nagams.

Geriausi silicio junginių šaltiniai: dirviniai asiūkliai, sorų kruopos, sveikų grūdų duona, ypač su miežiais, avižiniai dribsniai, žaliosios pupelės.

Pravartu: kasdien į jogurtą įmaišyti šaukštelį sumalto dirvinio asiūklio ir suvalgyti (parduodamas vaistinėse).

Normalus kraujospūdis ir cholesterolio kiekis

Oleuropeinas reguliuoja kraujospūdį ir prisideda prie sveikatai nekenksmingo cholesterolio kiekio. Dėl šios medžiagos mažėja blogojo ir daugėja gyvybiškai svarbaus aukšto tankio cholesterolio. Be to, oleuropeinas padeda sumažinti per didelį gliukozės kiekį kraujyje, palaiko gyvybines organizmo jėgas, kovojančias su virusais ir bakterijomis.

Geriausi oleuropeino šaltiniai: alyvuogės, šalto spaudimo alyvų aliejus, alyvmedžių lapų preparatai.

Natūralūs hormonų pakaitalai

Nuo hormonų priklauso visi organizme vykstantys procesai: jie reguliuoja medžiagų apykaitą, veikia savijautą ir išvaizdą. Sulaukus keturiasdešimties, organizmas pamažu ima keistis, lėtėja moteriškųjų hormonų gamyba. Kad gera nuotaika, žvalumas ir energija neapleistų, verta paieškoti pagalbos augalų pasaulyje.

Kadangi hormonai organizme sukelia grandinines reakcijas, kurias kartais net gydytojams sunku kontroliuoti, negalime tų atsargų paprasčiausiai papildyti. Bet, kaip sakoma, nėra padėties be išeities. Ieškodami svarbiausių moteriškų hormonų – estrogeno ir progesterono (gestageno) – pakaitalų, mokslininkai atrado tikrus gamtos talentus – augalines medžiagas, labai panašias į mūsų organizme gaminamus hormonus.

Kadangi jie ne taip smarkiai kišasi į organizme vykstančius procesus, nepageidaujamo šalutinio poveikio praktiškai nebūna. Svarbiausi vadinamųjų fitohormonų (phyto – graikiškai “augalas”) šaltiniai yra sojos, raudonlapiai dobilai, jamsų šaknys, apyniai, dioskorėjos, tikrieji skaistminai ir kietinės blakėžudės.

Japonijoje sojų produktai valgomi kasdien. Matyt, dėl to Azijos šalių gyventojas kur kas rečiau kamuoja klimakso negalavimai, o jų oda ilgiau išlieka graži ir glotni. Sojose esantys fitoestrogenai stiprina gynybines organizmo jėgas, apsaugo odą iš vidaus, stiprina kaulus ir prisideda prie bendros geros savijautos. Pas mus sojų varškė (dar vadinama “tofu”) ir daigai nebūtinai laikomi skanėstais. Tačiau soją neblogai galima “paslėpti” pieno produktuose. Kuo daugiau pieno produktų pakeisite sojų produktais, tuo geriau.

  • Augalinių estrogenų šaltinis – raudonieji dobilai. Galima rinktis arbatą ar gatavus augalinius preparatus. Čia jums geriausiai patars vaistininkas.
  • Progesterono yra jamsų šaknyse. Vienas estrogenas organizme nedaug ką nuveiktų. Jam būtinas progesterono palaikymas. Šio hormono iš tiesų nemažai yra meksikiečių nacionalinėje daržovėje – jamsų šaknyse. Šis dioskorėjinių šeimos augalas – pats dosniausias progesterono tiekėjas visame  pasaulyje. Jame esantis progesteronas visiškai identiškas tam, kuris gaminamas moters organizme. Kultūrose, kuriose jamsai vartojami kaip pas mus bulvės ir valgomi beveik kasdien, išretėję kaulai – itin retas reiškinys. Skoniu šios šaknys primena saldžiąsias bulves, ruošiamos irgi panašiai, bet iš taip toli dar neimportuojamos, todėl vaistinėse galima rasti tik jų kapsulių.
  • Apyniuose yra daug augalinių hormonų. Saikingai vartoti sveika ne tik vyną. Lietuvių kalbos puoselėtojai, paleidę į pasaulį sakinį “Alų gerti sveika”, nė nežinojo, kokie jie teisūs. Tais laikais, kai apyniai visur buvo skinami rankomis, jų poveikį buvo galima matyti tiesiogiai ir akivaizdžiai: visą dieną apynius skynusios moterys būdavo pakilios, džiugios nuotaikos, o vyrai – pavargę. Retsykiais išgeriamas stiklas alaus atpalaiduoja, suvienodina moterišką ciklą, be to, prisideda prie vaisingumo. Apynius galima gerti ir kaip arbatą. Panašiai veikia ir skaistminai (arbata, lašai arba tabletės) arba blakėžudės (tabletės arba lašai). Jie atkuria hormonų pusiausvyrą, sušvelnina nemalonius simptomus prieš mėnesines ir jų metu.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...