2015 Kovo 06

Kremliui neparankus Borisas Nemcovas – nužudytas

veidas.lt

Politinis smurtas. Vėlyvą vasario 27-osios vakarą Maskvos policija užregistravo „svarbiausią dienos nusikaltimą“. Tai vieno iš Rusijos opozicijos lyderių, Jaroslavlio Dūmos nario, buvusio Rusijos vicepremjero Boriso Nemcovo nužudymas. Itin saugomoje zonoje padarytas nusikaltimas ženklina Rusijos valdžios ir visuomenės žengimą į sumaištį.

 

Nusikaltimas padarytas ant Didžiojo Moskvoreckio tilto, vos už kelių šimtų metrų nuo Kremliaus. Buvo likusios dvi dienos iki planuojamo didelio opozicijos mitingo Maskvoje. B.Nemcovas interviu radijuje „Echo Moskvy“ kelios valandos iki nužudymo kvietė žmones dalyvauti sekmadienį planuotame „Pavasario marše“, taip pat kaltino valdantįjį Rusijos elitą dėl karo Ukrainoje ir sukeltos ekonominės krizės, korupcijos, biurokratijos. Tai buvo paskutinis Vladimiro Putino oponento viešas pasisakymas.

 

Po radijo laidos opozicionierius prekybos centre GUM susitiko ir kavinėje vakarieniavo su drauge iš Ukrainos Ana Durickaja. Vėliau pora dar trumpai pasivaikščiojo po Raudonąją aikštę ir pėsčiomis patraukė į B.Nemcovo namus Malaja Ordynka gatvėje kitapus Maskvos upės.

 

Nusikaltimą tiriantys pareigūnai viešai tvirtina ištyrę visus turimus vaizdo įrašus, nors būta kalbų, kad aplinkinės filmavimo kameros esą dėl remonto buvo išjungtos. Internete greitai išplito viso labo vienas įrašas. Jį iš tolimo atstumo padarė televizijos TVC kamera, paprastai naudojama kuriant naujienų reportažus. Prastos kokybės filmuotoje medžiagoje matyti, kaip B.Nemcovas ir A.Durickaja iš lėto eina per tiltą ir pro juos pravažiuoja kelių tarnybos sunkvežimis, įvardytas kaip sniego valymo mašina. Sunkvežimis užstojo maždaug pusę dvyliktos nakties įvykdytos žmogžudystės vietą ir eigą. Vaizdo įraše matyti, kaip netrukus į gatvę išbėgęs žmogus įsėda į pro šalį važiuojantį baltos spalvos automobilį. Nenukentėjusi A.Durickaja puola prie sunkvežimio, sustojusio už kelių šimtų metrų nuo žmogžudystės vietos.

Tik maždaug po dešimties minučių į nusikaltimo vietą atvyko policija, kuriai beliko konstatuoti B.Nemcovo mirtį. Šoko ištikta A.Durickaja pareigūnams negalėjo tiksliai nusakyti automobilio markės. Maskvos merija kitą dieną išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad miesto stebėjimo kameros B.Nemcovo nužudymo naktį veikė puikiai, tačiau teritorija, kurioje buvo nušautas politikas, priklauso federalinių tarnybų jurisdikcijai, tad tik jos gali stebėti šią vietą ir turėti nusikaltimo įrašą.

Įvykio liudininkais tapusių praeivių pasakojimai taip pat nedaug padėjo. Buvo paskelbta kelių baltos spalvos automobilių markių paieška, tačiau visų vėliau sustabdytųjų vairuotojai neturėjo nieko bendro su nusikaltimu.

„Kommersant“ žurnalistų duomenimis, tyrimo metu nustatyta, kad žudikas B.Nemcovo greičiausiai laukė ant šoninių tilto laiptų. Gavęs bendrininkų signalą, jis greitai pakilo ant tilto pėsčiųjų dalies ir iš nugaros šešis sykius šovė į politiką. Keturi šūviai pasiekė tikslą, o širdį perskrodusi kulka buvo mirtina. Pistoleto, kaip įtariama „Makarov“ arba perdaryto dujinio ginklo, nusikaltėlis nepaliko. Greičiausiai jis buvo įmestas į Maskvos upę.

Iš nusikaltimo vietoje rastų šovinių tūtelių nustatyta, kad 9 mm kalibro šoviniai pagaminti skirtingu laiku ir skirtingose vietose (1986 m. Čeliabinske, 1992 m. Tuloje). Tai leido nusikaltimo tyrėjams padaryti išvadą, kad žudikai greičiausiai nebuvo savo srities profesionalai, nes „rinko šovinius iš skirtingų kišenių“, nors paprastai kulkos parduodamos dėžutėmis po 50 arba po 1000. Be to, tokio senumo šoviniai įprastai naudojami tik mokymo tikslams.

Po žmogžudystės buvo oficialiai iškeltos įvairios nusikaltimo versijos. Rusijos kriminalistai neabejoja, kad tai užsakomasis ir suplanuotas nužudymas, tačiau kol kas negali patvirtini nė vienos iš versijų. Pasak nusikaltimo tyrėjų, žmogžudystė galėjo būti įvykdyta kaip „sakralinė auka“ – terminas, kurį dar 2012-aisiais pirmą kartą pavartojo prezidentas Vladimiras Putinas. „Tai provokacija, kuria siekiama destabilizuoti šalies politinę padėtį, ir B.Nemcovo figūra gal tapti sakraline auka tiems, kurie bet kokiais būdais siekia savo politinių tikslų“, – sakė tyrimo komiteto atstovas Vladimiras Markinas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-09-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. NACIONALINIS PASAULIO LIETUVIŲ STREIKAS NACIONALINIS PASAULIO LIETUVIŲ STREIKAS rašo:

  Y P A T I N G A…. P O L I T I N Ė… NAUJIENA !!!
  ………………..
  LIETUVOS ir PASAULIO LIETUVIŲ VISUOMENĖS DĖMESIUI:
  —————
  1. Vakar 2015-03-07d.14 val., Kaune, Laisvės alėjos 103, sankcionuotame mitinge, svečiams paskelbus PASAULIO LIETUVIŲ NACIONALINĮ 72 val. streiką, buvo pilnai pritarta.
  Jau siekiame nebe kovoti, o L I K V I D U O T I POLITINĘ ir TEISINĘ KORUPCIJĄ, įpareigojant impotentinį Seimą įvykdyti 22 metų Nepriklausomybės pažadus per 72 valandas.
  —————–
  2..Tai yra atidarytas juridinis kelias steigti štabus ne tik Lietuvoje prieš korupciją, bet ir JAV, Anglijoje,Airijoje, Norvegijoje, gyvenantiems lietuviams.
  ————————–
  3.Plačiau skaitykite ir nuotraukas žiūrėkite
  www antikorupcinisstreikas lt
  Antikorupcinė Konstitucinė Partija
  LR Konstitucija 46,33,51,7 str.

 2. Pikasas Pikasas rašo:

  Jei vienas fronto ruožas, sakykim, Mariupolio link, “separatistų” bus sustiprintas kitų sąskaita – gero nelauk. Tačiau tai, kad kažkoks persidislokavimas vyksta gali teikti ir vilčių, kad teroristinio grobimo lūžio taškas jau buvo pasiektas.
  Gal laikas Rusijos opozicijai paskelbti bent jau tuos Boriso Nemcovo surinktos išlikusios informacijos likučius, kol V.Putinas neaplenkė. Paskelbė, kaip jis “Krymą ėmė”, o vėliau XXI amžiaus “caras” paaiškins, kaip “Novorosiją” kūrė. Herojus, atseit…
  Rusijos visuomenės gaunama informacija yra visiškai kritinėje būsenoje. Dažnai tos šalies televizijos programose neįmanoma išgirsti bent vieną į teisybę šiek tiek panašų sakinį. Putino valdomo režimo varžtai yra nuolat vis labiau užveržiami. Visokioms vykdomoms teroristinėms operacijoms viduje ir užsienyje gausiai kuriamos įvairūs prasimanymai ir niekinės versijos. Tai, kad jaunėlio Kadyrovo režimas Kremliaus režimui tampa svarbi smogiamoji jėga, kai tenka atlikti nešvariausias užduotis – maža paslaptis. Pažvelkime, kaip Kadyrovo “armija”, tiksliau teroristinė grupuotė elgėsi Gruzijoje, Rusijos armijos jau užgrobtose teritorijoje, kokie jie aršūs Pietryčių Ukrainoje. Jau nekalbant apie tai, kiek kainuoja Rusijos visuomenei Grozno valdžios išlaikymas, kiek imperijai kainuoja Abchazijos “nepriklausoma respublika” ar Gruzijos Cchinvalio regionas.

  Režimo lyderis V.Putinas jau atvirai prakalbo apie jo vykdytą Krymo agresiją, kaip apie sėkmingą akciją, kurios pabaigą lėmė iš Rusijos atgabenti tolimo veikimo raketiniai įrenginiai.

  Įvykdyto teroro akto pėdsakai nurodo vykdytojų kilmę. Kadyrovas giria teroristo, apdovanoto medaliais, nuopelnus Rusijai. Kremliaus reakcija tokioje situacijoje šiurpinanti – Kadyrovas apdovanojamas dar vienu ordinu. Neatmestina, kad jis paskutinėje istorijoje suvaidino tarpininko vaidmenį, tačiau, kad už tokį “vaidmenį” – ordinas – kažkas naujo. Net SSRS kokius vykdytojus ar tarpininkus apdovanodavo ne viešai. Pabrėžtinas įžūlumas bene pagrindinis dabartinės situacijos braižas, kurisgal vėl “verčia susirūpinti”. O gal jau nebeverčia? Kai tik “susirūpinimai”, tai Rytų režimas gali pradėti gali pradėti mąstyti, kad laikas perkrauti ne tik santykius tarp Rytų ir Vakarų, tankus dar kur nors? Ir ne tik ES panosėn… Žinom apie išskirtinį Rusijos kariuomenės suaktyvėjimą prie Baltijos respublikų sienų. Sunku prisiminti arkada nors toks per atgautos Nepriklausomybės metus toks kada buvo. Manau, kad ne. Nauja fašizmo atmaina – Rytų imperijos rašizmas užvaldo visuomenės sąmonę. Kur tai veda? – Pasaulio istorija gerai žino.

 3. arvydas damijonaitis arvydas damijonaitis rašo:

  Boriso Nemcovo dukters Žanos laiškas prezidentui Putinui

  ПИСЬМО ПРЕЗИДЕНТУ.

  Господин президент,

  Прошло сорок дней со дня гибели Бориса Немцова.
  Господин президент, вы сделали все, чтобы организаторы и исполнители подлого и циничного убийства НЕ понесли заслуженного наказания. Как вы делали это все 15 лет вашего жуткого страшного правления, за период которого НЕ раскрыто ни одного заказного убийства политических и общественных деятелей. Вы – крыша уголовных преступников, а значит – вы и сами являетесь уголовным преступником.

  Большой Москворецкий мост является стратегическим объектом Москвы, и входит в периметр ответственности ФСО. У вас есть все нужные видеозаписи убийства, которые вы и ФСО засекретили, объявив эти видеоматериалы государственной тайной. Вы просматриваете это «кино» в вашем домашнем кинотеатре, как это делали ваши наставники, убившие Соломона Михоэлса 12 января 1948 года, когда ему было 57 лет. Никто никогда не понес наказания за это убийство.
  Убийцы Михоэлса, офицеры вашей организации, обучали вас тем же методам.

  СКР объявил о том, что в деле убийства Немцова «нет заказчика». Бросьте. Ваша преступная организация, ВЧК – НКВД – МГБ – КГБ, не учла одного:
  российский народ, все 20 миллионов человек, больше не боится ее. И он не боится вас. И вы, и ваша организация также не учли, что сейчас – векмгновенного проникновения информации, эра Интернета (который, согласно вам и вашей преступной организации, был придуман Америкой, чтобы уничтожить Россию).

  Вы застряли в ваших преступлениях, ваша организация застряла в преступлениях ВЧК – НКВД – МГБ – КГБ. Это больше так продолжаться не может. Вы должны подать в отставку и уйти с поста президента. Вы – преступник. И вы лжец, с налетом лицемерной моли. Нам стыдно, что у России такой президент.
  Возьмите пистолет, господин президент.
  Это лучшее, что вы сможете сделать в вашей жизни.

  Жанна Немцова


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...