2012 Balandžio 25

Kovoti su vėžio padariniais padeda rekonstrukcinė chirurgija

veidas.lt


Pirmos plastinės operacijos Vakarų Lietuvoje buvo atliktos 1993 m. vienoje didžiausių šalyje daugiaprofilinėje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL).

Pagausėjus pacientų, didėjant rekonstrukcinių operacijų poreikiui ir populiarėjant estetinėms operacijoms, 2004 m. KUL įsteigtas pirmasis Vakarų Lietuvoje dienos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius. Jame dirbanti plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Marija Sakalauskaitė pasakoja, kad šiame skyriuje atliekamos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos operacijos, teikiamos dienos chirurgijos paslaugos, ambulatorinės konsultacijos. Be to, gydomi ir operuojami pacientai, esant reikalui atliekami radiologiniai (magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos, skaitmeninės mamografijos, echoskopijos) bei laboratoriniai tyrimai. Skyriuje veikiančiame sporto traumų poskyryje atliekamos šiuolaikiškos peties, kelio, čiurnos, alkūnės sąnarių artroskopinės, raiščių rekonstrukcinės operacijos.

Populiariausios – krūtų operacijos

Pasak M.Sakalauskaitės, estetinės chirurgijos srityje populiariausios krūtų operacijos: jų didinimas, mažinimas, pakėlimas, įtrauktų spenelių korekcija. „Dažnai pacientai pageidauja podžio riebalų atsiurbimo, sudribusios pilvo sienos plastikos. Vasarą padaugėja atlėpusių ausų korekcijų, prakaitavimo mažinimo procedūrų. Visada populiari akių vokų, nosies plastika, odos raukšlių korekcija užpildais, botulino injekcijos, veido ir kaklo patempimo operacijos, odos atjauninimo procedūros hialurono rūgšties injekcijomis, odos šlifavimas“, – dėsto pašnekovė.
Didelę dalį skyriaus darbo sudaro rekonstrukcinė chirurgija dėl onkologinių ligų. Skyrius – vienas stambiausių odos ir minkštųjų audinių patologijos gydymo centrų Lietuvoje. Kasmet dėl odos ir poodžio darinių operuojama 1,5 tūkst. pacientų, iš jų apie penkis šimtus – dėl odos piktybinių ligų. „Pastebėjome, kad dėl vienos piktybiškiausių ligų – odos melanomos operuotų pacientų skaičius padidėjo net 50 proc. Dirbant mums labai padeda ligoninėje įdiegta skaitmeninė siaskopija“, – naujove džiaugiasi M.Sakalauskaitė.
Kaip atkuriami piktybinių ląstelių šalinimo metu pažeisti kūno plotai? Gydytoja aiškina, kad po auglio pašalinimo susidariusį defektą plastikos chirurgas rekonstruoja panaudodamas vietinius odos ir poodžio audinius. „Tai ypač svarbu per veido srities operacijas, kai pacientas pageidauja kuo geresnių estetinių rezultatų. Plastinė chirurgija taip pat gali pagelbėti šalinant įgimtus veido defektus, koreguojant potrauminius randus arba gydant ponudegimines žaizdas. Atliekamos sudėtingos akių vokų rekonstrukcinės operacijos dėl onkologinių ar kitų ligų, tokių kaip vokų įvirtimas arba išvirtimas. Dažnos operacijos dėl randų: tiek estetinės, tiek dėl funkcinių sutrikimų“, – pasakoja medikė.
Neseniai ligoninė įsigijo šiuolaikišką CO2 lazerį – tai leidžia dar labiau pagerinti gydymo kokybę, išplėsti estetines paslaugas. Pasitelkus mikrochirurgijos techniką ir operacinį mikroskopą, atliekamos mikrochirurginės periferinių nervų operacijos, rankos chirurginės operacijos dėl nervų ar sausgyslių ligų.

Aktuali moterų problema – išsprendžiama

Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų. Tačiau, kaip pabrėžia M.Sakalauskaitė, ne visoms moterims reikia šalinti krūtį, atlikti mastektomijos operaciją, – dažnai pakanka ir krūtį tausojančios operacijos. Nustačius ir patvirtinus piktybinę krūties ligą, gydytojų konsiliumas sprendžia, kokį gydymą geriausia parinkti pacientei. Krūties chirurgijos poskyryje neseniai pradėtas taikyti naujas krūties vėžio gydymo metodas: prieš operaciją pacientei suleidžiama radioaktyviojo kontrasto, tuomet specialiu detektoriumi galima nustatyti pažeistus limfmazgius ir juos pašalinti chirurginiu būdu. Taip sumažinama operacijos apimtis ir tausojami sveiki audiniai, pacientė greičiau sveiksta po operacijos.
Dažnai atliekama vienmomentė krūties rekonstrukcija, kai per tą pačią operaciją pašalinama krūtis ir ji iš karto atkuriama. Populiariausi krūties atkūrimo metodai yra panaudojant pačios pacientės audinius: tai gali būti pilvo arba nugaros srities odos ir raumenų sudėtiniai lopai. Jei pritrūksta krūties tūrio, dedamas krūties implantas.
Atkurti krūtį galima ir vėlesniu laikotarpiu – po 6–12 mėnesių, baigus chemoterapinį arba spindulinį gydymą. „Svarbu, jog pacientė žinotų, kad ji visada turi pasirinkimą ir kad kompetentinga gydytojų komanda gali pasiūlyti geriausią sprendimą jos ligai gydyti. Didelį darbą atlieka ir skyriaus slaugytojos bei reabilitacijos specialistai, nes dažnai po krūties operacijų moterys jaučiasi prislėgtos, joms trūksta pasitikėjimo savimi. Stengiamės, kad kiekviena pacietė išvyktų iš mūsų skyriaus su nauja viltimi įveikti ligą ir greičiau sugrįžti į visavertį gyvenimą“, – patikina M.Sakalauskaitė.

Dažnai per tą pačią operaciją krūtis ir pašalinama, ir išsyk atkuriama.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...