2011 Gegužės 20

Kova su terorizmu dar nebaigta

veidas.lt

REUTERS

Jau praėjo beveik trys savaitės po Osamos bin Ladeno žūties, tačiau kasdien pasirodantys nauji pranešimai neramina iki šiol.

„Vilniaus diena“ praneša, kad „Tarptautinis teroristų tinklas „Al Qaeda“ paskelbė savo žuvusio lyderio Osamos bin Ladeno 12:39 minutės trukmės pranešimą, kuriame giriamos revoliucijos Egipte ir Tunise, o musulmonai raginami pasinaudoti „reta istorine galimybe“ ir sukilti. „Al Qaeda“ užsiminė, kad jų žuvęs vadeiva padarė garso įrašą likus savaitei iki savo žūties per JAV komandosų reidą.“

„Lietuvos rytas“ pažymi, kad „Žinutėje patariama įkurti tarybą, kuri patarinėtų revoliucijų organizatoriams ir spręstų, kada geriausia pradėti sukilimus musulmonų pasaulyje. „Manau, kad visame musulmonų pasaulyje papūs permainų vėjas, jeigu Dievas panorės”, – kalba vyras, kurio balsas, ekspertų teigimu, greičiausiai iš tiesų yra O.bin Ladeno. Manoma, kad „Al Qaeda”, išplatindama O. bin Ladeno pranešimą, siekia, jog islamistai imtų aktyviau veikti šalyse, kuriose įvyko revoliucijos. „Būtų didelė nuodėmė ir milžiniškas nemokšiškumas praleisti šią galimybę, kurios laukėme ilgus dešimtmečius. Tad pasinaudokite ja ir sunaikinkite stabus, įtvirtinkite teisingumą ir tikėjimą”, – pridūrė O. bin Ladenas.“

„Al Qaeda“ grupuotė kelia nerimą ir Lietuvai. Šiandien „Respublikoje“ publikuojama diskusija, kurioje klausiama – „Ar žuvus Osamai bin Ladenui Lietuvoje tapo saugiau?“ Diskusijoje dalyvavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, pirmasis nepriklausomos Lietuvos krašto apsaugos ministras Audrius Butkevičius, Seimo narys Vytautas Gapšys ir Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo parapijos klebonas Elijus Markauskas. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas Jakavonis.

Paklausus, kaip diskusijos dalyviai vertina likvidavimo operaciją, V. Gapšys teigė, kad „kelia abejonių tas dalykas, kaip į suverenios valstybės teritoriją įskrenda kitos valstybės daliniai. Tai kam tas suverenitetas, jeigu viena valstybė, kokia išimtinė asmenų grupė gali nuspręsti, ką, kur ir kada daryti.“ Kaip teigiama „Respublikoje“, A. Butkevičius šios situacijos buvo nelinkęs moralizuoti, tačiau sakė, kad „jeigu kuri nors kita valstybė būtų pasielgusi analogiškai, Jungtinė Amerikos Valstijos būtų pirmosios iškėlusios šį klausimą kaip tarptautinės teisės normų laužymą ir tokia valstybė, žinoma, būtų apkaltinta visomis įmanomomis nuodėmėmis.“

Diskusijoje dalyvavęs V. Gapšys sakė: „JAV laimėjo prieš vieną žmogų, bet toli gražu dar nelaimėjo kovos su terorizmu. Neabejoju, kad „Al Qaeda“ atsiras naujų lyderių, jie bus mažiau žinomi, jų mažiau klausys, mažiau rodys per televiziją, ir jiems reikės „tapti žinomiems“.

Būtent apie tai šiandien rašo „Lietuvos žinios“. Dienraštyje skelbiama, kad „Al Qaeda” pagaliau sutarė dėl laikinojo vado, kuris pakeis per amerikiečių karių reidą nušautą Osamą bin Ladeną. Teroristiniam tinklui kurį laiką vadovaus egiptietis Saifas al Adelis.” Dienraštis priduria, kad „buvęs Egipto specialiųjų pajėgų narys S. al Adelis FTB ieškomas už sprogdinimus JAV ambasadose Kenijoje ir Tanzanijoje 1998 metais. Už 48 metų teroristo, kurio vardas reiškia “teisingumo kardas”, galvą siūloma 5 mln. dolerių išpirka.

Iš gimtinės jis išvyko netrukus po to, kai 1981 metais buvo nužudytas krašto prezidentas Anwaras Sadatas. Po kurio laiko S.al Adelis prisidėjo prie musulmonų kovotojų Afganistane, kuriuos per karą su Sovietų Sąjunga rėmė Jungtinės Valstijos. Maždaug tuomet jis užmezgė pirmuosius kontaktus su “Al Qaeda” ir įsitvirtinęs organizacijoje sėkmingai kilo “karjeros laiptais”. 1987 metais Egiptas apkaltino S.al Adelį mėginimu įkurti karinę grupuotę ir perversti vyriausybę. Dešimtajame dešimtmetyje Sudane sprogmenų ekspertas dirbo su “Al Qaedos” naujokais, manoma, kad jis prisidėjo ir prie rugsėjo 11-osios atakų vykdytojų mokymų.”

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...