2010 Birželio 21

Antanas Mockus

Kolumbijos prezidento rinkimuose A. Mockus – sutriuškintas

veidas.lt

Kolumbijoje konservatyvių pažiūrų buvęs gynybos ministras Juanas Manuelis Santosas (Chuanas Manuelis Santosas) sekmadienį iškovojo pergalę prezidento rinkimuose, surinkęs per antrąjį turą 69,2 proc. balsų ir sutriuškinęs lietuvių kilmės kandidatą Antaną Mockų, pranešė pareigūnai.

J.M.Santosas, kuris pakeis dvi kadencijas baigusį populiarų prezidentą Alvaro Uribe (Alvarą Uribę), didžiule persvara įveikė savo varžovą iš Žaliųjų partijos, buvusį Bogotos merą, kuris tesurinko 27,4 proc. balsų, paskelbė Nacionalinė rinkimų taryba, suskaičiavus 53,9 proc. balsų.

“Dar kartą ačiū, Dieve. Ačiū, Kolumbija – ačiū už pasitikėjimą, kurį į mus sudėjo devyni milijonai kolumbiečių”, – J.M.Santosas sakė tūkstančiams šalininkų, stovėdamas šalia savo kandidato į viceprezidentus Angelino Garzono (Anchelino Garsono) stadione “El Campin”, kai buvo paskelbti preliminarūs rezultatai.

“Dabar laikas Kolumbijos vienybei”, – pridūrė jis.

Tačiau J.M.Santoso pergalė gali atrodyti neįtikinama daugeliui Kolumbijos gyventojų, balsavusių priešingai arba nedalyvavusių rinkimuose.

Iš beveik 30 mln. registruotų rinkėjų balsavo tik apie 12 mln., nurodė pareigūnai.

Šiuos rinkimus Pietų Amerikos šalyje, kuri laikoma ištikima JAV sąjungininke, aptemdė susirėmimai, per kuriuos žuvo 17 žmonių, tarp jų 11 saugumo pajėgų karių ir šeši sukilėliai.

Menko rinkėjų aktyvumo priežastys aiškinamos įvairiai: kaltinamas lietingas oras ir pasaulio futbolo čempionatas, kuris daugeliui aistruolių neleido atsitraukti nuo televizijos ir radijo.

Tačiau viena iš priežasčių gali būti gajus prieš sistemą nukreiptas pyktis šalyje, kurioj 46 proc. gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos.

Daugelis, tokie kaip 27 metų studentė Ximena Romero (Ksimena Romero), šių rezultatų nelaiko prastais.

“Uribe palikimas gyvas, nes Santosas yra toks pats kaip Uribe”, – aiškino ji.

Iš tikrųjų 58 metų J.M.Santosas akivaizdžiai pasinaudojo A.Uribe politiniu prestižu, kuris jam padėjo įveikti 58 metų A.Mockų antrajame rinkimų ture.

A.Uribe nuopelnai pripažįstami dėl saugumo šalyje padidinimo ir ekonomikos pakilimo. Kolumbija kelis dešimtmečius buvo nestabili valstybė dėl Bogotos kovų su kairiaisiais sukilėliais ir nusikalstamumo atokiuose regionuose.

Šiuos rinkimus saugojo apie 350 tūkst. saugumo pajėgų karių, o juos prižiūrėjo Kolumbijos rinkimų stebėjimo misija ir Amerikos šalių organizacija (OAS).

Per didžiausią rinkimų dieną įvykusį incidentą į kovotojų pasalą pateko ir žuvo septyni policininkai Šiaurės Santandero valstijoje, kuri ribojasi su Venesuela, nurodė aukšta vietos administracijos pareigūnė Margarita Silva.

Vėliau vienas administracijos atstovas nurodė, kad kiti į tą pasalą patekę aštuoni policininkai, kurių iš pradžių buvo pasigesta, rasti gyvi.

Ši ataka įvyko regione, kuriame aktyviai veikia Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) ir Nacionalinės išvadavimo armijos kovotojai, taip pat narkotikų prekeiviai ir nusikaltėlių gaujos.

Smurto bangos tebekrečiamoje Kolumbijoje per rinkimus buvo pademonstruota piliečių valia tęsti iki šiol vykdytą politinį procesą, vykstant nesiliaujančiam karui su sukilėliais marksistais.

J.M.Santosas, kuris gegužės 30 dieną pirmame prezidento rinkimų rate pelnė 46,6 proc. balsų ir aplenkė 21,5 proc. balsų surinkusį A.Mockų, žadėjo “išlaikyti Uribe, geriausio prezidento, kokį yra turėjusi Kolumbija, palikimą”.

Per kelerius pastaruosius metus sukilėliai patyrė skausmingų smūgių dėl operacijų, kurias organizavo A.Uribe ir J.M.Santosas.

Bogotoje, kurioje ilgą laiką siautėjo smurtas, tvarką padėjęs įvesti buvęs meras Mockus anksčiau šiais metais paskelbė, kad jam diagnozuota Parkinsono liga, tačiau nurodė, jog darbui šis negalavimas netrukdys ir kad jis neatšauks savo kandidatūros.

Tačiau politikos apžvalgininkai beveik nesitikėjo, kad buvęs matematikos profesorius, lietuvių imigrantų sūnus, sugebės prisivyti savo varžovą.

Kadenciją baigęs 57 metų A.Uribe palieka postą tuo metu, kai jo populiarumas, anot apklausų, siekia 70 procentų. Jis vadovavo šaliai dvi kadencijas iš eilės nuo 2002 metų.

Kolumbijos gyventojai sieja J.M.Santosą su keliomis sėkmingomis karinėmis kampanijomis, ypač su ataka prieš FARC stovyklą Ekvadore 20089 metų kovą. Per tą reidą buvo nukautas šios grupuotės antras pagal rangą lyderis Raulis Reyesas (Raulis Rejesas).

Be to, 2008 metų liepą buvo išvaduota 15 svarbių įkaitų, tarp jų Prancūzijos ir Kolumbijos pilietybę turinti politikė Ingrid Betancourt (Ingrid Betankur).

J.M.Santosas žada spręsti šioje šalyje opią nedarbo problemą, planuodam

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...