2013 Balandžio 30

Audrius Bačiulis

Kodėl A.Butkevičius blaškosi dėl Visagino AE statybų

veidas.lt


Praėjusi savaitė parodė, kad premjeras Algirdas Butkevičius nėra savarankiškas nuspręsti dėl Visagino AE statybų, o jį valdantys užkulisiniai veikėjai atominį projektą žlugdo tokiu pačiu būdu, koks buvo sėkmingai panaudotas per „Lietuvos dujų“ privatizavimo aferą.

Premjero blaškymasis dėl Visagino atominės elektrinės kelia rimtą klausimą: kas yra tie užkulisiniai veikėjai, galintys priversti jį per kelias valandas ne tik kardinaliai pakeisti poziciją, bet ir išeiti viešai apsijuokti prieš žiniasklaidą bei visuomenę?
Žiūrėkime: pirmadienį paryčiais, dar iki oficialios darbo dienos pradžios, A.Butkevičius savo “Twitter” paskyroje apie Visagino AE projektą užrašo: „Gerbsime piliečių poziciją, išsakytą referendumu. Konservatorių pasiūlytas projektas yra neracionalus ir jam nebus pritarta.“
Po pusdienio, su Vyriausybės Strateginio komiteto nariais aptaręs įvairius galimus Lietuvos apsirūpinimo elektros energija variantus, premjeras, išėjęs prieš žurnalistus, aiškiai pasisako už atominį projektą: „Yra priimtas sprendimas, kad Lietuva turi būti branduolinės energetikos šalis, ir įvertinę specialistų pateiktas išvadas turime informuoti savo regioninius partnerius, kad jie susitiktų, išanalizuotų pateiktus pasiūlymus ir ieškotų kompromiso, nes šito varianto, VAE, kaina yra per didelė.“
Išgirdusi seniai lauktą žinią visa žiniasklaida praneša: Lietuva tęs Visagino atominės elektrinės projektą, bet jos gaminamos elektros kaina turi būti sumažinta.
Kažkur užkulisiuose kyla skandalas ir jau antradienio rytą A.Butkevičius aiškina žurnalistams: „Tai yra netiesa – mes pasakėme, kad mes, kaip šalis, esame branduolinė energetikos šalis, nes mes turime uždaryti seną Ignalinos atominę elektrinę. Dabartinio VAE projekto negalime įgyvendinti, nes elektros kaina yra per didelė. Dėl to mes turime informuoti savo regioninius partnerius, kad jie susėdę tartųsi, kokį toliau priims sprendimą.“ O visi kaip vienas žurnalistai, diena anksčiau paskelbę, kad Lietuva tęs Visagino AE projektą, matote, ne taip A.Butkevičių supratę.
Taip staigiai ir radikaliai A.Butkevičiaus pozicija dėl Visagino AE keičiasi nebe pirmą kartą. Po pirmojo Seimo rinkimų turo spaudos konferencijoje A.Butkevičius, paklaustas apie Visagino AE, atsako: „Su Japonijos ambasadore buvau susitikęs jau du kartus. Aiškiai pabrėžiau, kad reikalinga “Hitachi” kompanijai atlikti namų darbus. Esame pasiruošę toliau kalbėtis, bendradarbiauti ir susėsti prie stalo.“ Popiet – LSDP spaudos centro pranešimas: „Referendume dėl naujos atominės elektrinės statybos 62,72 proc. piliečių pritarė LSDP pozicijai, kad mūsų šaliai nereikalingas toks brangus, neskaidrus ir ekonomiškai nepagrįstas projektas.“
Tuomet visi pamanė, kad tai tik rinkimų taktikos dalykas, nes dar laukė antrasis rinkimų turas. Tačiau vėliau dar kelis kartus matėme – vos tik A.Butkevičius pareiškia daugiau ar mažiau aiškią paramą Visagino AE statyboms, jį tarsi kažkas už virvutės trukteli ir priverčia bėgti neigti savo žodžių.
Kas turi tokią užkulisinę galią įsakinėti premjerui? Smulkusis koalicijos partneris Rolandas Paksas? Jam išėjus į opoziciją Vyriausybė tikrai nežlugs, nes tam ir buvo pakviesti lenkai (kurių energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius remia VAE statybas), kad “Tvarka ir teisingumas” nešantažuotų Vyriausybės. Darbo partija? Bet jos atstovai visada pasisakė už atominį projektą.
Lieka saviškiai, socialdemokratai, kurių vadovybėje sėdi net du atviri „Rosatomo“ lobistai, aršiai kovojantys prieš Visagino AE ir “Hitachi”: partijos vicepirmininkė bei ūkio ministrė Birutė Vėsaitė ir partijos prezidiumo narys, parlamentaras Mindaugas Bastys. Pastarojo meto skandalai, parodę, kad šiuodu įtakingi socdemai atvirai atstovauja Rusijos energetikų interesams ir priešinasi Lietuvos Vyriausybės pozicijai energetikos srityje, nė truputėlio nesusilpnino jųdviejų pozicijų partijoje ir Vyriausybėje. A.Butkevičius dargi ėmėsi ginti B.Vėsaitę, viešai reikšdamas pasitikėjimą, nors mėnesiu anksčiau pats atėmė iš jos visas galimybes daryti įtaką energetikai.
Kur čia šuo pakastas? Gal šiuodu socdemų veikėjai dėl savo draugystės su Rusijos energetikais padėjo A.Butkevičiaus vadovaujamai LSDP apsirūpinti pinigais Seimo rinkimams? O gal „Rosatomo frakcija“ LSDP vadovybėje pakankamai įtakinga, kad galėtų išversti A.Butkevičių iš partijos pirmininko posto? Atminkime, kad kitą savaitę vyks LSDP pirmininko rinkimai, o A.Butkevičius į šį postą prieš ketverius metus buvo išrinktas gana atsitiktinai, pagrindinėms partijos vidaus grupuotėms nesugebėjus prastumti kurio iš saviškių. Jeigu A.Butkevičius prarastų LSDP pirmininko vietą, jo išvertimas iš Vyriausybės vadovo posto būtų tik laiko klausimas.
Kartu praėjusią savaitę paaiškėjo, kaip bus kvailinama visuomenė įtikinėjant ją, kad Visagino AE per brangi, tad geriau elektros energiją importuoti ar gaminti iš dujų. Seimui pristatytose Lietuvos energetikos instituto (LEI) išvadose rašoma: “Esant palankioms elektros energijos importo sąlygoms daugiau privalumų turi lankstus nebranduolinis scenarijus (nesant aukštesnei nei prognozuota elektros energijos importo kainai, techniniams ar geopolitiniams tiekimo sutrikimams ir kitoms neigiamai importo kainą veikiančioms sąlygoms). Esant nepalankioms elektros energijos importo sąlygoms daugiau privalumų turi Visagino AE statybos scenarijus.”
VAE priešininkai iš karto įsikibo į pirmąjį LEI variantą: esą Lietuva turėsianti labai palankias galimybes importuoti elektrą per jungtis su Švedija, Rusija, Lenkija, o sava, kartu su “Hitachi”, latviais, estais, gal ir lenkais pasistatyta Visagino AE būtų labai brangi. Pamenate, prieš dešimtmetį, už 200 mln. Lt pardavinėjant 2,2 mlrd. Lt vertės „Lietuvos dujas“, mums jau sekė tokią pasakėlę Algirdas Brazauskas: „Uždarius IAE, dujų poreikis Lietuvoje išaugs iki 6 mlrd. m3. Norėčiau pasakyti, kad alternatyvus dujų tiekėjas iš tikrųjų galimas, bet tai kainuoja nepaprastai brangiai. Ir tos dujos, kurios gali ateiti alternatyviai, bus brangesnės maždaug 25–30 proc., todėl mes turime pasekti Estijos ir Latvijos pavyzdžiu, kur dujų ūkis yra privatizuotas “Gazpromo”. Po akcijų paketo pardavimo „Gazpromo“ tiekiamų gamtinių dujų kaina Lietuvai iki 2015 m. išliks stabiliose ir prognozuojamose ribose.“
Rezultatas žinomas – per vienus metus susigrąžinęs už „Lietuvos dujų“ akcijas sumokėtus pinigus, po penkerių metų, 2008-ųjų pradžioje, dar socialdemokratams valdant, „Gazpromas“ iškėlė dujų kainas iki 500 JAV dolerių už tūkstantį kubų ir nuleis jas nebent Lietuvai pasistačius terminalą, kurį A.Brazauskas vadino „nepaprastai brangiu“. Galima neabejoti, kad Lietuvai atsisakius statyti Visagino AE pirmus kelerius metus Rusija irgi tieks nebrangią energiją. O paskui bus kaip su dujomis, nes savos atominės elektrinės nebus, o kitos – kūrenamos tomis pačiomis rusiškomis dujomis.

Audrius Bačiulis

ĮKARTA
Galima neabejoti, kad Lietuvai atsisakius statyti Visagino AE pirmus kelerius metus Rusija irgi tieks nebrangią energiją. O paskui bus kaip su dujomis.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Gintas Gintas rašo:

  Aš jau seniai galvoju ar Butkevičius valdo, ar Butkevičių valdo? Greičiausia tai antras variantas.

 2. energetikas energetikas rašo:

  Bet klausimas kas stovi už Vėsaitės, kad tokios kvaišos niekas pajudinti negali…. Pastatyti Vėsaitę į Ūkio ministrus reikia stiprios rankos… pats Butkevičius matyt tikrai to nepajėgus
  :)

 3. Ina Ina rašo:

  Statyti atominę elektrinę tai ne abejotinus straipsnius rašyti, todėl premjeras ir neskuba. Reikia ilgalaikių prognozių elektros rinkoje, įvairių išteklių gavybao ir kainų svyravimų prognozi ir tt., Lietuvos elektros energijos poreikių dinamikos prognozių ir tt.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...