2014 Lapkričio 22

Audrius Bačiulis

Vilniaus mero rinkimų mįslė: ar kirs Prezidentė Sekmoko dalgiu per Janukonio tarpukojį?

veidas.lt

Artūro Zuoko planus ketvirtą kartą tapti Vilniaus meru gali sumaišyti partnerystė su Andriumi Janukoniu, kuris, kovodamas Rusijos pusėje prieš strateginius Lietuvos energetikos projektus, yra užsitraukęs visišką Prezidentės Dalios Grybauskaitės nemalonę.

Artūro Zuoko rinkimų kampanija, kaip ir reikėjo tikėtis, startavo smarkiai, skambiai ir užtikrintai. Per socialinius tinklus paskleistas rinkimų klipas, kuriame dainomis pristatomi Vilniaus mero jau nuveikti ir būsimi darbai, netruko sulaukti keturių dešimčių tūkstančių peržiūrų ir gausybės komentarų. Vieni gyrė, kiti peikė, treti analizavo politiniu ir viešųjų ryšių požiūriu. Tai, kad akivaizdžios rinkimų agitacijos klipas pasirodė gerokai iki oficialios rinkimų kampanijos pradžios ir jo teisėtumą dabar aiškinsis Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), pridėjo pikantiškumo: ar pavyks A.Zuokui ir šį kartą išsisukti, ar jis vėl bus pripažintas pažeidęs įstatymą, bet tradiciškai numos ranka ir atsipirks bauda?

A.Zuoko tipo politikams skandalas ir kaltinimai įžūlumu bei įstatymo apribojimų nepaisymu – pati geriausia reklama. Demonstratyviai spjaudamas į teisines ir gero elgesio normas, A.Zuokas savo rinkėjams, gerbėjams bei svyruojantiesiems pabrėžtinai demonstruoja savo jėgą, galią, veržlumą ir nenugalimumą: taip, aš galiu viešai laužyti rinkimų įstatymus, juk nepagautas – ne vagis! O jeigu VRK kada nors pavyktų tai įrodyti, tai jau bus šaukštai popiet ir man nesutrukdys. Taip, aš galiu dalyti melagingus, nes neįgyvendinamus pažadus, nes kvailiai nesupras, o protingi gali rinktis – arba su manimi į valdžią, arba prieš mane ir be valdžios. Nes mane remia su Vilniumi susijęs verslas, mane remia didžioji žiniasklaida, man skersai kelio nestoja svarbiausia valdančioji partija, mane parems daugybė vilniečių, kuriems nesvarbu, kad mane jau į akis vadina vagimi, – svarbu, kad aš kietas ir duodu Vilniui svajonę. O kad tos svajonės suvarė Vilnių į bankrotą – kam tai rūpi? Už manęs – galia ir valdžia, tad „Zuokas už visus geriau“ ir „niekas manęs negali sustabdyti“ (citatos).

Reikia pripažinti, kad ne tik A.Zuoko reklamos kūrėjai, bet ir jis pats šiuo šūkiu pataikė į dešimtuką: žvelgiant į pagrindinių konkurentų sąrašą tikrai nesimato, kas jį galėtų sustabdyti. Socialdemokratai, keldami niekam nežinomą Gintautą Palucką, akivaizdžiai duoda kelią savo partietės sutuoktiniui. Liberalų kandidatas Remigijus Šimašius politiniu požiūriu yra romus žolėdis (kaip ir visi liberalai) ir tiesiog nepajėgus dėl valdžios mirtinai kibti į gerklę patyrusiam plėšrūnui A.Zuokui. Konservatoriai vieną savo kandidatą A.Zuokui jau sušėrė, o naujajam – Mindaugui Majauskui – tai bus pirmasis bandymas dalyvauti rinkimuose. Senas rinkimų kampanijų asas A.Zuokas – tikrai ne pats parankiausias partneris debiutinei kovai.

Vadinasi, visi tie politologai, apžvalgininkai ir viešųjų ryšių specialistai, kurie jau dabar regi A.Zuoką ketvirtą kartą žengiantį į kabinetą viršutiniame Vilniaus savivaldybės dangoraižio aukšte, neklysta: kad ir kiek ilgiausiai sostinę valdantis meras būtų pravardžiuojamas „grafu Zuokula“, „Abonentu“, o pastaruoju metu – netgi „piniginių vagimi“, sustabdyti jo nėra kam?

Taip, bet su viena sąlyga – jeigu į Vilniaus mero rinkimų kampaniją neįsikiš trečioji jėga. O tokių požymių (ar prielaidų) jau yra. Tapęs konservatorių kandidatu į Vilniaus merus, M.Majauskas pirmiausia paprašė partijos pakoreguoti kandidatų į savivaldybę sąrašą, trečiuoju numeriu įtraukiant buvusį energetikos ministrą Arvydą Sekmoką. Savo pasirinkimą M.Majauskas įvardijo paprastai: „Vilniaus šilumos ūkio problemų sprendimui reikalingi du esminiai dalykai: A.Sekmokas ir dalgis.“

Dalgiu mojuoti A.Sekmokas, kaip žinome, moka gerai: šnai į vieną pusę – ir nebėra elektros energetikoje „Vilniaus prekybos“ dešimtuko, šnai į kitą pusę – ir nebėra „Gazpromo“ dujų skirstomuosiuose tinkluose. Kerta A.Sekmokas tyliai, bet be gailesčio ir atvangos, už ką neseniai, Klaipėdos SGD terminalo atidarymo metu, sulaukė išskirtinio Prezidentės Dalios Grybauskaitės dėmesio: ypatingą A.Sekmoko užsispyrimą siekiant tikslo ji pabrėžė net du kartus.

Ar gali būti, kad D.Grybauskaitė įsikištų į Vilniaus mero rinkimų kampaniją? A.Zuokas, kaip politikas, nors kelis kartus yra bandęs įgelti D.Grybauskaitei ar pasivaržyti su ja rinkimų kampanijos metu, vargu ar yra tas politinis dydis, kuris patraukia valstybės vadovės dėmesį. Dabar tai tik priedangos figūra stambiesiems verslininkams, pirmiausia – garsiajam „rubikoniniam“ (dabar – koncerno „Icor“ vadovui) Andriui Janukoniui, kurio tandemas su A.Zuoku Vilniaus šilumos ūkyje tapo monopolizmo ir korupcijos simboliu. Pastarajam Prezidentė yra pasiuntusi „juodąją žymę“ tiesiai iš Seimo tribūnos, skaitydama metinį pranešimą: „Buvęs rubikoninis ikoras tapo grobuonimi, užvaldžiusiu savivaldybių komunalinį ūkį nuo atliekų surinkimo iki vandens ir šilumos tiekimo. Šis darinys su nuolat besisukančiais skaitikliais apiplėšinėja šalies žmones ne ką mažiau nei „Gazprom“, kuriam jau permokėjome penkis milijardus litų.“

Aiškiau nepasakysi – A.Janukonis ir „Icor“ prilyginti pagrindiniam Lietuvos energetinės nepriklausomybės priešui – Rusijos koncernui „Gazprom“. Tam pačiam, kuriam ministras A.Sekmokas savo dalgiu padarė šnai per tarpukojį, nupjaudamas skirstomuosius tinklus. Ir dėl to sulaukdamas aštrios kritikos iš to paties A.Janukonio, kuris jau kelintus metus nuosekliai viešai kovoja su visais strateginiais Lietuvos energetiniais projektais, darančiais mus neprikausomus nuo Rusijos energetikos. A.Janukonis (beje, kartu su A. Zuoku) agitavo už Rusijos atominės elektrinės statybą Kaliningrade ir priešinasi Lietuvos rengiamam Visagino atominės elektrinės projektui. A.Janukonis priešinosi Klaipėdos SGD terminalo, panaikinusio „Gazopromo“ monopolį dujų rinkoje, statybai. A.Janukonis menkino Vyriausybės planus vykdyti skalūnų dujų žvalgybą, vadindamas jas nereikšmingomis.

Tad didžioji Vilniaus mero rinkimų intriga bus ne A.Zuoko kova su atvirai silpnesniais varžovais, o mįslė, ar D.Grybauskaitė susigundys galimybe sudaryti A.Sekmokui sąlygas šmaukštelėti dalgiu per A.Janukonio energetinius verslus Vilniaus savivaldybėje. Galimybių daryti įtaką rinkimams ji turi: visi pamename, kaip kadaise A.Zuokas, vien tik išgirdęs gandą, kad pas jį nešini antrankiais ateina STT operatyvininkai, taip dėjo į „pampersą“, kad tik Varšuvoje atsitokėjo. O prokuratūra prieš porą mėnesių kaip tik baigė ikiteisiminį tyrimą dėl 10 mln. Lt vertės piktnaudžiavimo ir sukčiavimo „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ byloje, kurioje vienas įtariamųjų yra A.Janukonis – A.Zuoko vadovaujamos savivaldybės valdomos įmonės verslo partneris.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (11)

 1. Ačiū Ačiū rašo:

  už straipsnį

 2. liniuote liniuote rašo:

  Deja,bet ir vel laimes zuokas :( nes kiti kadidatai sugeba tik apie Vilniaus skola veblenti,lyg tik tai viena problema butu,su tokiom snekom rinkimu-nelaimesi.Taigi nusiteikim tureti dar koki super-duper-mega projekta savo mieste,Zuoko akciju-atrakciju,dar koks “Vilnius skambina” gal atsiras ir pan :)

 3. apsileidę žurnalistai apsileidę žurnalistai rašo:

  Kodel Rdzevicius su Jastramskiu, bandydami itvirtinti savo (o greičiau Oligarcho Usaskicho) monopolija per “Etikos komisija” taip bijo i ja isileisti didziausios nevyriausybines organizacijos – kataliku kunigu atstovus, teisindamasis (Rdzeviciaus blogas) tuo, kad baznycia atskirta nuo valstybes? Nors kartu savo etikos komisija nori padaryti virsvalstybine, sakydamas, kad a la “profesionalus zurnalistai” savam bizniui gali patys nusistatyti etikos normas ir visus per tas savo “normas” klupdyti? O juos mat rems dar pinigais galingiausi transliuotojai ir pertransliuotojai bei pati valstybe is musu kisenes? O kas tie galingiausi “pertransliuotojai” ir “transliuotojai”? Gal Murdochas? O gal Rytu Europos mafijos bosas Semion Mogilievic, savo rankose jau laikantis Bulgarijos, Rumunijos, Slovakijos, dalies Cekijos ir Vengrijos medijas ir per jas itakojantis politika?O gal Semjon Moilievic, paieskomiausias FTB nusikaltelis, turi savo vietninka musu zemeje? Juk ir Leninnas su Trockiu pradejo nuo Telegrafo, spaudos okupacijos…

 4. apsileidę žurnalistai apsileidę žurnalistai rašo:

  Paskaičiau ir aš tą Radzevičiaus (Jastramskio?) (PROJEKTAS) DĖL ŽURNALISTIKOS ETIKOS. Įspūdis: Viktoras Uspaskichas per Radzevičių okupuoja Lietuvos žiniasklaidą? Juk iš to “projekto” viskas kaip ant delno – Uspaskio regioninės žiniasklaidos monopolija bando susidoroti su regiono švietimo centrų ar savivaldybių leidiniais. Aiškus pavyzdys – Uspaskio “druskininkietis” nori praryti Druskininkų švietimo centro leidinį “Mano druskininkai”. Kad mokesčių mokėtojų pinigai, andant informuot visuomenę, patektų į Uspaskio kišenę ir kad regionai nebeturėtų jokio kito info, išskyrus Uspaskio ir per tai Uspaskis galėtų okupuot Lietuvos regionų gyventojų protus, įtakot rinkimus? Ir tai Radzevičius bei Universiteto “komunikacijos” , o tiksliau žurnalistų peryklos vadas Jastramskis vadina ” nepriklausoma žiniasklaida” ? Nepriklausoma nuo ko? Nuo bet ko, bet ne nuo Uspaskio biznio ir jo kremlingasprominių interesų! Tarnauja šie vyriuokai uoliai Kremliaus oligarchui.
  .

  oligarchas Uspaskichas, kurio partija dominuoja valdzioje, valdo neproporcingai daug leidiniu. Tai jei norim “savitvarkos”, is valdancio Uspaskio reiktu atimti visus regioninius laikrascius – kedainietis lt , druskininkietis lt, klaipedietis lt ir t.t., Balsas lt grupe, ekonomika lt ir kitus? Dabargi Radzevicius susisauke Uspaskio krypties zurnalistus ir faktiskai save isirinko ketvirta karta Zurnalistu sajungos pirmininku. Kaip matom is lzs lt pateikto saraso , Iš Radzevičiaus rinkėjų žurnalistų tebuvo tik koks 20 procentų… O kur žurnlistai iš Utenos, Anykščių, Zarasų, Ignalinos, Molėtų ir kitų Aukštaitijos rajonų? Kur įžymios Delfi žurnalsutų Simokaitės, Delfi vadovės ir kitų pavardės? Nei kvapo! Nėr net Valatkos.:) Gal čia jau nebeliko nei žurnalistų, nei žiniasklaidos? Kodėl jie užmiršti? Ar Aukštaitija- tik Panevėžys? Tame ilgame sąraše beveik tie patys ir nuolatiniai ilgasėdžiai LŽS aktyvistai. Jau iš anksto buvo aišku, apie ką bus kalbama, kas į vadovybę bus išrinkti.

 5. ha ha jau spejot ismesti? ha ha jau spejot ismesti? rašo:

  Paskaičiau ir aš tą Radzevičiaus (Jastramskio?) (PROJEKTAS) DĖL ŽURNALISTIKOS ETIKOS. Įspūdis: Viktoras Uspaskichas per Radzevičių okupuoja Lietuvos žiniasklaidą? Juk iš to “projekto” viskas kaip ant delno – Uspaskio regioninės žiniasklaidos monopolija bando susidoroti su regiono švietimo centrų ar savivaldybių leidiniais. Aiškus pavyzdys – Uspaskio “druskininkietis” nori praryti Druskininkų švietimo centro leidinį “Mano druskininkai”. Kad mokesčių mokėtojų pinigai, andant informuot visuomenę, patektų į Uspaskio kišenę ir kad regionai nebeturėtų jokio kito info, išskyrus Uspaskio ir per tai Uspaskis galėtų okupuot Lietuvos regionų gyventojų protus, įtakot rinkimus? Ir tai Radzevičius bei Universiteto “komunikacijos” , o tiksliau žurnalistų peryklos vadas Jastramskis vadina ” nepriklausoma žiniasklaida” ? Nepriklausoma nuo ko? Nuo bet ko, bet ne nuo Uspaskio biznio ir jo kremlingasprominių interesų! Tarnauja šie vyriuokai uoliai Kremliaus oligarchui.
  ot idomu prieš 11min. Pranešti apie netinkamą komentarą Ačiū, kad pranešėte ..

  oligarchas Uspaskichas, kurio partija dominuoja valdzioje, valdo neproporcingai daug leidiniu. Tai jei norim “savitvarkos”, is valdancio Uspaskio reiktu atimti visus regioninius laikrascius – kedainietis lt , druskininkietis lt, klaipedietis lt ir t.t., Balsas lt grupe, ekonomika lt ir kitus? Dabargi Radzevicius susisauke Uspaskio krypties zurnalistus ir faktiskai save isirinko ketvirta karta Zurnalistu sajungos pirmininku. Kaip matom is lzs lt pateikto saraso , Iš Radzevičiaus rinkėjų žurnalistų tebuvo tik koks 20 procentų… O kur žurnlistai iš Utenos, Anykščių, Zarasų, Ignalinos, Molėtų ir kitų Aukštaitijos rajonų? Kur įžymios Delfi žurnalsutų Simokaitės, Delfi vadovės ir kitų pavardės? Nei kvapo! Nėr net Valatkos.:) Gal čia jau nebeliko nei žurnalistų, nei žiniasklaidos? Kodėl jie užmiršti? Ar Aukštaitija- tik Panevėžys? Tame ilgame sąraše beveik tie patys ir nuolatiniai ilgasėdžiai LŽS aktyvistai. Jau iš anksto buvo aišku, apie ką bus kalbama, kas į vadovybę bus išrinkti.
  ot idomu prieš 30min. Pranešti apie netinkamą komentarą Ačiū, kad pranešėte IP:

 6. sorry sorry rašo:

  nesimate antro komentaro, kol nepakartojau. Keista.

 7. vizitor vizitor rašo:

  Tai Janukonio pagrindinis ruporas Skardžius, kuris nuolat skardena per paksistini Kliveckos “samokslu teorija” ir paksistės Janutienės “patriotus”? Kazkodel sis buhalteris neskaiciuoja sparciai auganciu kainu uz “kitas paslaugas”, kurias mums pateikia Rubikono “City servis”, tokia uzslaptinta organizacija… kurios paskirtis,matyt ne vien tik pelnas, bet ir sukelt kuo didesni gyventoju nepasitenkinima.

  Stebejau toki vaizda: pasikarste alpinistai ant kaimyninio daugiabucio, koki pusvalandi pabruzino ties siulem, prie musu namo net nepriejo, bet sasakita kiekvienam plius 60 litų “uz siules’ atsiunte. Nors pas mus tos siules buvo taisytos pries pusmeti, irgi tik del akiu ir jau senai buvo apmoketos.

 8. tačiau tačiau rašo:

  kai konservu kanditas Lietuva priskiria vidurio ir rytu Europai, (savo siulymuose statyti maidano vaiku aikstele) supranti, kad jo sansai nuliniai.

 9. niekalas niekalas rašo:

  Ir apie ką gi šis straipsnis? Apie nieką, tiesiog pezalai. O Grybauskaitė su Sekmoku mus išgelbėjo ne nuo “Gazpromo”, bet pasodino ant “dujų adatos”, kurios taip lengvai neatsikratysime nei finansiškai, nei morališkai. Estai su latviais tai gerai suvokė, ir pasistatys savo. O kur mes kišim tas brangias dujas, dabar jau ir patiems “nepriklausomybininkams” nebeaišku.

 10. manau manau rašo:

  niekalas ir yra niekalas

 11. Vytas Vytas rašo:

  Puikiai. Bravo.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...