2011 Kovo 19

Libija

Koalicijos lėktuvai skraido virš Libijos, Kadhafi pajėgos stengėsi užimti Bengazį

veidas.lt

Prancūzijos prezidentas Nicola Sarkozy (Nikola Sarkozi) šeštadienį po viršūnių susitikimo pareiškė, kad koalicijos oro pajėgos šeštadienį jau veikia virš Libijos ir stabdo Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgas, puolančias sukilėlių miestą – Bengazį.

M.Kadhafi pajėgos šeštadienį rytą pasistūmėjo į antrojo pagal dydį šalies miesto, turinčio apie 670 tūkst. gyventojų, Bengazio priemiesčius – taip mėginta sutrukdyti Vakarų aviacijai surengti smūgius, kuriuos ketinta suduoti po Vakarų ir arabų šalių pasitarimo Paryžiuje.

Tačiau pasitarimui pasibaigus, N.Sarkozy paskelbė, kad sąjungininkų karo aviacija jau veikia. Prancūzų karo lėktuvai skraido virš Bengazio, neleidžia M.Kadhafio aviacijai bombarduoti Libijos sukilėlių bastioną ir pasirengę smogti jo tankams, sakė jis.

“Pagal susitarimą su mūsų partneriais, mūsų oro pajėgos stos prieš bet kurią pulkininko Kadhafi lėktuvų ataką prie Bengazio gyventojus. Mūsų lėktuvai jau užkerta kelią oro atakoms prieš šį miestą”, – sakė jis.

“Jau kiti lėktuvai, prancūzų, yra pasirengę įsikišti prieš tankus, kurie gali kelti grėsmę neginkluotiems civiliams”, – pridūrė jis ir pažymėjo, kad kariniai veiksmai, kuriuos remia Prancūzija, Didžioji Britanija, Jungtinės Valstijos ir Kanada, o arabų šalys pritaria, gali būti sustabdyti, jei M.Kadhafi pajėgos liausis puolusios.

“Kadhafi dar turi laiko išvengti blogiausia – nedelsiant ir be jokių išlygų paklusdamas visiems tarptautinės bendruomenės reikalavimams, – pabrėžė N.Sarkozy. – Durys diplomatijai atsidarys, kai baigsis atakos.”

“Šiandien mes pradedame intervenciją Libijoje pagal JT Saugumo Tarybos mandatą. Su partneriais, ypač su mūsų partneriais arabais, padarysime tai, kad apsaugotume civilius gyventojus nuo žudikiškos beprotystės režimo, kuris žudydamas savo žmones, prarado bet kokį legitimumą”, – pridūrė prezidentas.

“Mes įsikišame, kad leistume Libijos žmonėms patiems rinktis savo likimą. Iš jų negali būti atimamos teisės smurtu ir teroru”, – sakė Prancūzijos vadovas.

Anksčiau Prancūzijos kariškių šaltinis sakė “Reuters”, kad virš Libijos skraido prancūzų žvalgybos lėktuvai.

Šimtai pabėgėlių sausakimšais automobiliais išvažiavo į rytus nuo Bengazio sienos su Egiptu link, kai miestas praeitą naktį patyrė bombardavimą. 13 vienos šeimos moterų ir vaikų ilsėjosi viename pakelės viešbutyje.

“Esu čia, nes praeitą naktį prasidėjus bombardavimui mano vaikai apsivėmė iš baimės, – sakė šios šeimos narė gydytoja, sėdėdama apsiverkusi viešbučio vestibiulyje. – Tenoriu, kad mano šeima atsidurtų saugioje vietoje, o tada grįžti padėti į Bengazį. Mano vyras vis dar ten.”

Apsiausto vakarinio Misratos miesto gyventojai pasakojo, kad vyriausybės pajėgų artilerija šeštadienį vėl juos apšaudė ir kad miestui gresia humanitarinė krizė, nes jau trečią dieną iš eilės netiekiamas vanduo.

“Sakau jums – esame išsigandę ir esame vieni”, – Misratos gyventojas, vardu Saadounas (Saadunas), telefonu sakė naujienų agentūrai “Reuters”.

Tuo tarpu M.Kadhafi pareiškė, kad Vakarų šalys neturi teisės kištis.

“Tai neteisingumas; tai aiški agresija, – vyriausybės atstovas Mussa Ibrahimas (Musa Ibrahimas) citavo šalies lyderį laiške, adresuotame Prancūzijai, Didžiajai Britanijai ir Jungtinėms Tautoms. – Pasigailėsite, jeigu žengsite link kišimosi į mūsų vidaus reikalus.”

Libijos vyriausybė kaltino sukilėlius, kuriuos ji vadina tarptautinio teroristų tinklo “al Qaeda” nariais, pažeidus paliaubas Bengazio apylinkėse.

Kai šeštadienio rytą Bengazyje tylą sudrumstė sprogimai, sukilėlių kovotojai pranešė buvę priversti pasitraukti iš Bengazio priemiesčių, bet vėliau atakavę susigrąžino ankstesnes pozicijas.

“Mes, revoliucionieriai, paėmėme keturis tankus pačiame Bengazyje. Sukilėlių pajėgos išstūmė M.Kadhafi pajėgas iš Bengazio”, – sakė Nasras al Kikili (Nasras Kikilis), teisininkas, dirbantis sukilėlių žiniasklaidos centre Bengazyje. Tuo metu džiūgaujanti minia greta šaudė į orą, keli užsilipo ant tanko.

Dar anksčiau virš Bengazio buvo numuštas neatpažintas karo lėktuvas.

“Mačiau kaip lėktuvas suko ratus, išniro iš debesų, matyt, artėjo prie taikinio, bet tada jis buvo kliudytas, užsiliepsnojo ir krito stačiai žemyn; toje vietoje iškilo juodų dūmų stulpas”, – pasakojo “Reuters” korespondentas Angusas MacSwanas (Angusas Maksvonas). Pasak jo lėktuvas, matyt, taikėsi į kareivines Bengazyje.

Mieste gyventojai palei pagrindines gatves statė barikadas iš baldų, suolų, kelio ženklų ir kitokių daiktų. Prie kiekvienos barikados stovėjo po kelis sukilėlius, nors ne visi jie buvo ginkluoti.

Pasak “Al Jazeera”, per šį puolimą į Džalos ligoninę Bengazyje buvo atvežti 26 žuvusieji, dar daugiau kaip 40 sužeistųjų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...