2011 Kovo 24

Libija

Smūgiai nesustabdė Kadhafi tankų

veidas.lt

Vakarų šalių lėktuvai ketvirtadienį vėl smogė taikiniams Libijoje, tačiau šios jau penktą naktį iš eilės vykusios operacijos kol kas nesustabdė autoritarinio lyderio Muamaro Kaddafi (Muamaro Kadafio) tankų, apšaudančių sukilėlių kontroliuojamus miestus ir įsitvirtinusių strategiškai svarbių kelių susikirtime šalies rytuose.

M.Kadhafi tankai sutemus vėl įvažiavo į Misratos miestą ir pradėjo šaudyti netoli pagrindinės ligoninės, nurodė gyventojai ir sukilėliai. Šios atakos dieną buvo nutrūkusios dėl Vakarų pajėgų aviacijos smūgių.

Tačiau M.Kadhafi ištikimų pajėgų snaiperių bombardavimas neįbaugino – jie vėl nesirinkdami šaudė į žmones trečiame didžiausiame Libijos mieste, pasakojo gyventojai. Vienas sukilėlių atstovas nurodė, kad snaiperiai nušovė 16 žmonių.

“Vyriausybės tankai artėja prie Misratos ligoninės ir apšaudo aplinkinius rajonus”, – sakė vienas gydytojas, kuriam pavyko prisiskambinti, tačiau telefono ryšys greitai nutrūko.

Šių pranešimų negalėjo patvirtinti nepriklausomi šaltiniai.

Ketvirtadienį paryčiais sostinėje Tripolyje pasigirdo garsus sprogimas, o virš vienos netoliese esančios karinės bazės pakilo dūmai.

Libijos pareigūnai ketvirtadienio rytą nuvežė grupę žurnalistų į vieną ligoninę Tripolyje, kur jiems buvo parodyti 18 kariškių ir civilių gyventojų, esą žuvusių per Vakarų šalių aviacijos ir raketų smūgius praeitą naktį, apdegę lavonai.

JAV kariškiai paskelbė sėkmingai užtikrinę neskraidymo zoną Libijos pajūryje ir pradėjo atakuoti M.Kadhafi tankus. Per pastarąją parą sąjungininkų lėktuvai surengė 175 reidus, ir jų 113 – JAV aviacija, nurodė vienas amerikiečių pajėgų vadas.

Didžioji Britanija ketvirtadienį pranešė iš “Trafalgar” klasės povandeninio laivo paleidusi valdomas sparnuotąsias raketas “Tomahawk” į Libijos priešlėktuvinės gynybos objektus, kartu su koalicijos partneriais įgyvendinant Jungtinių Tautų (JT) rezoliuciją.

Prancūzijos gynybos ministras Gerardas Longuet (Žeraras Longė) sakė, kad jos šalies pajėgos per pastarąsias tris dienas sunaikino apie dešimt Libijos šarvuotosios technikos vienetų.

Pasak ministro, JT Saugumo Tarybos rezoliucijoje “nurodoma, kad koalicija gali naudoti visas įmanomas priemones, siekiant apsaugoti civilius gyventojus. Šiuo metu gyventojams kelia pavojų tankai ir artilerija”, – G.Longuet sakė dienraščiui “Le Figaro”.

Libijos vyriausybė neigia, kad jos armija vykdo puolamąsias operacijas. Pasak pareigūnų, kariai tik ginasi, kai yra puolami sukilėlių.

Tačiau į pietvakarius nuo Tripolio esančiame az Zintano mieste vienas gyventojas sakė, kad M.Kadhafi režimas sutelkė daugiau karių ir tankų, kurie bombarduoja sukilėlių pozicijas.

Tuo tarpu sukilėlių pajėgos šalies rytuose tebėra sukaustytos prie strategiškai svarbaus kelių susikirtimo Adždabijos mieste, kurį jos jau tris dienas nesėkmingai stengiasi atkovoti.

Libijos valstybinė televizija pranešė, kad Vakarų šalių lėktuvai smogė Tripoliui ir pietvakariniam sostinės priemiesčiui Džafarui.

“Kariniai ir civiliniai taikiniai buvo atakuoti kolonizatorių kryžininkų”, – nurodė televizija.

Libijos vyriausybės pareigūnai kaltina Vakarų valstybės dėl dešimčių civilių gyventojų žūties, tačiau sostinėje esantiems žurnalistams iki šiol jokių įrodymų nedemonstravo. JAV kariškiai neigia, kad per antskrydžius žuvo taikių gyventojų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...