2013 Rugsėjo 10

Klestint šešėlinei ekonomikai, legalių alkoholinių gėrimų rinkos mažėjimo tendencijos išlieka

veidas.lt


Bendras legalaus absoliutaus alkoholio suvartojimas Lietuvoje per pastaruosius keletą metų sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Pernai šis rodiklis nukrito 2,1 proc., o per pirmąjį šių metų pusmetį – dar 4,7 proc., rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateikta informacija.

Tačiau, remiantis Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) atlikto tyrimo duomenimis, nelegalių spiritinių gėrimų rinka ir toliau klesti ir sudaro apie 33 proc.

Gėrimų pramonę vienijančio ABBI klasterio prezidento Romo Apulskio teigimu, valdininkų deklaruota kova prieš šešėlinę rinką kol kas apčiuopiamų rezultatų neduoda. „Nelegalių gėrimų galima įsigyti kiekviename didesniame miestelyje. Daugiausia tai užsienietiškų produktų falsifikatai. Tyrimų agentūros „Spinter“ atliktoje apklausoje galimybę juos įsigyti paminėjo 72 procentai gyventojų. Kaimuose parduodama naminė degtinė, kurią atitinkamai mini 58 procentai“, – pasakoja ABBI vadovas.

Pasak R. Apulskio, Lietuvoje dėl santykinai mažų gyventojų pajamų ir aukštų akcizų tarifų, alkoholiniai gėrimai yra vieni sunkiausiai įperkamų visoje Europos Sąjungoje, o degtinė Lietuvoje – pati brangiausia. „Pavyzdžiui, vidutiniškai už savo gaunamą atlyginimą vokietis gali įsigyti virš 400 litrų degtinės, estas – apie 95 litrus, o lietuvis – tik 79 litrus legalios degtinės, – mažiausiai visoje ES“, – teigia ABBI prezidentas.

Lietuvos valdininkai ir politikai pastaruoju metu dažnai deklaruoja pastangas kovoti prieš nelegalią prekybą, tačiau, kaip pažymi gėrimų klasterio atstovas, apčiuopiamų rezultatų kol kas pasiekti nepavyksta. R. Apulskio teigimu, nėra objektyvių prielaidų šešėlio mažėjimui: kioskuose vis dar pilna geriamosios kosmetikos, kuria nuodijami žmonės, policija dėl netinkamo reglamentavimo yra bejėgė prieš smulkius nelegalių akcizinių prekių pardavėjus, iš Lenkijos plūsta nekontroliuojama pilstuko žaliava – įvairūs denatūruoto spirito produktai, akcizai legaliems alkoholiniams gėrimams toliau didinami.

2009 metais įkurtas ABBI klasteris vienija Kauno technologijos universitetą, UAB „Birštono mineraliniai vandenys“ ir Ko, AB „Stumbras“, įmonių grupę „Alita“, UAB „Italiana Lt“, UAB „Boslita“ ir Ko, AB „Guartis“ ir kitas su gėrimų pramone susijusias įmones. Bendra klasterio įmonių metinė apyvarta yra apie 1,5 mlrd. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...