2010 Gruodžio 29

Užsienis

Kazachstanas rengs referendumą

veidas.lt

Kazachstano parlamentas trečiadienį pasiūlė surengti referendumą dėl du pastaruosius dešimtmečius šaliai vadovavusio prezidento Nursultano Nazarbajevo mandato pratęsimo iki 2020 metų.

Kad referendumas būtų surengtas, šiam pasiūlymui dar turi pritarti pats 70 metų lyderis.

Referendumas N.Nazarbajevui veikiausiai leistų išvengti rinkimų, kurie turėtų vykti 2012 metais.

Šio žingsnio šalininkai ir priešininkai mano, kad referendumas galėtų būti surengtas jau ateinantį kovą. N.Nazarbajevui, kuris tvirtai vadovavo šiai Centrinės Azijos valstybei nuo pat Sovietų Sąjungos subyrėjimo laikų, veikiausiai nebūtų sunku užsitikrinti įtikinamą pergalę.

“Kaip ir visa mūsų tauta, mes, parlamentarai, siejame sėkmingą šalies ateitį tik su jumis ir jūsų vardu”, – sakoma Mažilio (žemųjų parlamento rūmų) deputatų kreipimesi į prezidentą, kurį paskelbė vietos žiniasklaida.

“Kreipiamės į jus, pirmasis prezidente, Tautos Vade, mūsų nepriklausomos valstybės įkūrėjau ir kūrėjau, įnešusiam neįkainojamą indėlį į Kazachstano sutvirtinimą, su iniciatyva paskelbti respublikos referendumą”, – pridūrė įstatymų leidėjai.

N.Nazarbajevo administracija kol kas šio pareiškimo nekomentavo.

Kazachstano parlamente nėra opozicijos deputatų, tačiau opozicijos veikėjai pareiškė, kad šis referendumas būtų mėginimas išvengti konkurencijos per rinkimus.

Pagal Kazachstano įstatymus referendumą galima organizuoti parlamento prašymu arba vadovaujantis visuomenės inicijuota peticija, jeigu ją pasirašytų bent 200 tūkst. piliečių.

1995 metais N.Nazarbajevas paskelbė ir lengvai laimėjo referendumą, pagal kurį jo įgaliojimai buvo pratęsti nuo 1996 iki 2000 metų.

Buvęs metalurgijos pramonės darbininkas, Sovietų Sąjungoje iškilęs iki Komunistų partijos politinio biuro nario posto, o vėliau tapęs Kazachstano prezidentu, rugsėjį paskelbė sieksiantis dar vienos kadencijos.

Vadovaujant kazachų “tėveliu” vadinamam N.Nazarbajevui, Kazachstanas pritraukė per 150 mlrd. JAV dolerių užsienio investicijų.

Kazachstanas turi didžiausius pasaulyje urano išteklius, taip pat didžiausią naftos telkinį iš atrastų per pastaruosius 40 metų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...