2016 Liepos 14

Žudynės

Kalašnikovo automatas prieš Dalaso policiją

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Penktadienio, liepos 8-osios, rytą roboto padėta bomba susprogdino viename iš Dalaso požeminių garažų užsibarikadavusį Micahą Xavierą Johnosą (25 m.). Taip pasibaigė keliolika valandų trukę susišaudymai ir gaudynės.

Po sprogimo nutekintose nuotraukose greta M.Johnsono matyti Kalašnikovo automatas, iš kurio nusikaltėlis kliudė 12 policijos pareigūnų, penkis iš jų mirtinai. Sužeisti ir du civiliai.

Susišaudymas prasidėjo ketvirtadienį apie 9 val. vakaro per taikią demonstraciją, kurią organizavo judėjimas „Black Lives Matters“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“). Dalase šaulys taikė į policininkus, visą laiką judėjo, tad iš pradžių manyta, kad šaudo keli žmonės.

JAV kariuomenėje Afganistane kažkada tarnavęs M.Johnsonas per derybas su policija teigė, kad jo tikslas – nužudyti kuo daugiau baltaodžių.

Su apsuptu M.Johnsonu keletą valandų derėtasi, paskui pirmąkart JAV policijos istorijoje panaudotas karinis nuotolinio valdymo robotas, skirtas įtartiniems daiktams tikrinti. Policija neatskleidė, ar brangus robotas tik padėjo sprogmenis, ar ir pats buvo sunaikintas.

JAV kariuomenėje Afganistane kažkada tarnavęs M.Johnsonas per derybas su policija teigė, kad jo tikslas – nužudyti kuo daugiau baltaodžių. Per kratą jo namuose rasta daugiau ginklų. Kol kas nėra žinių, kad M.Johnsonas būtų susijęs su kokia nors teroristine organizacija.

Demonstracijos ir neramumai visose Jungtinėse Valstijose kilo dėl dviejų juodaodžių, kuriuos liepos pirmąją savaitę skirtingose vietose nušovė policininkai.

Liepos 5 d. Luizianos valstijos sostinėje Baton Ruže apie 12 val. 35 min. vietos laiku automobilių stovėjimo aikštelėje prie parduotuvės buvo nušautas Altonas Sterlingas (37 m.). Policijos teigimu, buvo gautas pranešimas, kad raudonais marškinėliais vilkintis juodaodis, gatvėje pardavinėjęs kompaktinius diskus, kažkam grasina ginklu. Atvykę policininkai bandė sulaikyti A.Sterlingą, kuris atitiko nurodytus požymius. Šis pasipriešino, policininkai nesėkmingai panaudojo elektrošoką, tačiau galiausiai A.Sterlingą pavyko pargriauti. Jam buvo įsakyta nejudėti. Pareigūnas kelis kartus šovė į gulintįjį, kai šis regimai siekė ginklo. Iš sužeisto A.Sterlingo kišenės policininkas ištraukė pistoletą.

Parduotuvės savininko teigimu, A.Sterlingas įsigijo ginklą po to, kai kažkas jį bandė apiplėšti. Bent dviejų liudininkų nufilmuota medžiaga netrukus atsidūrė internete.

Visuomenę dar labiau įaudrino internete išplatinti juodaodžio Philando Castile’o (32 m.), mokyklos valgyklos darbuotojo, žūties vaizdai. Liepos 6 d. apie 9 val. vakaro policininkas jį nušovė Sent Polo priemiestyje  (Minesotos valstija). Incidento metu P.Castile’o palydovė Diamond Reynolds pradėjo mobiliuoju telefonu transliuoti įvykius internete. Vaizdo įraše matyti kraujuojantis P.Castile’as ir pro automobilio langą į jį nusitaikęs policininkas. Automobilyje dar buvo ketverių metų amžiaus D.Reynolds dukra.

Iš policijos šaltinių dabar žinoma, kad automobilis su trimis keleiviais buvo sustabdytas dėl to, kad P.Castile’as panėšėjo į asmenį, kuris liepos 2 d. grasindamas ginklu apiplėšė degalinę. Policininkų teigimu, P.Castile’as ant kelių buvo pasidėjęs ginklą. Į vyrą buvo šauta, kai jis nepakluso policininko įsakymui nejudinti rankų ir neva siekė pistoleto. Šaudęs policininkas Jeronimo Yanezas yra meksikiečių kilmės.

Liepos 12 d. Baton Ružo policija pranešė atskleidusi sąmokslą, nukreiptą prieš baltaodžius policininkus.

Šie incidentai, be šaudynių Dalase, išprovokavo dar kelis smurtinius išpuolius. Liepos 7 d. Bristolyje, Tenesio valstijoje, juodaodis kariuomenės veteranas Lakeemas Keonas Scottas (37 m.) pro automobilio langą ėmė šaudyti automatiniu šautuvu į pravažiuojančias mašinas. Nušauta moteris, dirbusi laikraščių išnešiotoja, trys žmonės sužeisti – įskaitant policijos pareigūną. Nusikaltėlis buvo policijos apsuptas, per susišaudymą sužeistas ir nuvežtas į ligoninę. Pasak policijos šaltinių, išpuoliui jį paskatino ankstesni įvykiai, kai policininkai Luizianoje ir Minesotoje nušovė du juodaodžius.

Liepos 11 d. juodaodis Tyleris Gebhardas, gyvenantis Leikširo miestelyje Misūrio valstijoje, feisbuke susiginčijo su kaimynu policininku dėl visose JAV vykstančių demonstracijų. Įsibrovęs į kaimyno valdą T.Gebhardas įmetė pro langą betono gabalą, paskui įsiveržė į namą, kur buvo šeimininko nušautas. Pasak žuvusiojo giminių, T.Gebhardas sirgo psichikose liga.

Liepos 12 d. Baton Ružo policija pranešė atskleidusi sąmokslą, nukreiptą prieš baltaodžius policininkus. Buvo suimti trys pilnamečiai, vienas nepilnametis juodaodis, ketvirto dar ieškoma. Visi jie dalyvavo apiplėšiant lombardą, iš kurio pavogti keli pistoletai ir šautuvas.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...