2016 Sausio 05

Kaubojų šalies tradicijos

Amerika, ginklai ir žudynės: 11 faktų

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

JAV prezidentas Barackas Obama griežtina ginklų kontrolę šalyje. Neabejotinai, tokie veiksmai sulauks didžiulio pasipriešinimo, nes dalis amerikiečių teisę turėti ir nešiotis ginklą prilygina žodžio laisvei.

BBC rašo, kad pagal B.Obamos vienašališkų veiksmų planą visi ginklų pardavėjai privalės turėti licenciją ir tikrinti visų pirkėjų praeitį; valstijos privalės suteikti informaciją apie asmenis, kurie turi psichologinių problemų ar yra smurtavę; Federalinis tyrimų biuras imsis rimtesnės kontrolės ir padidins tikrintojų skaičių 230 asmenų. Taip pat Kongreso prašoma skirti 500 mln. dolerių, kad psichinių ligų gydymas būtų labiau prieinamas. Gynybos, Teisingumo ir Nacionalinio saugumo departamentai plėtos “išmanių ginklų technologijos”, kad padidintų ginklų saugumą.

Tokius prezidento veiksmus paskatino dažni išpuoliai, kurių metu panaudoti ginklai. Vienas paskutiniųjų – Islamo valstybei (ISIS arba “Daesh”) prijaučiančios poros surengtos skerdynės San Bernardine (Kalifornija). Tuomet žuvo daugiau nei dešimt žmonių ir dar kelios dešimtys buvo sužeisti.

Po šios tragedijos “The Washington Post” pateikė šiuos faktus apie ginklus ir žudynes JAV:

1. Susišaudymai JAV dažni. Jei skaičiuoti visus atvejus, kuriuose buvo panaudotas ginklas ir buvo sužeisti mažiausiai 4 žmonės, tai tokie įvykiai Jungtinės Valstijose vyksta kasdien. Pernai jų buvo daugiau nei pusketvirto šimto.

Dažniausiai ginkluoti yra vyresnio amžiaus baltieji, gyvenantys kaimo vietovėse ir pietinėse valstijose.

2. Ginklų savininkų Jungtinėse Valstijose mažėja. Pasak 2014 m. apklausos, 31 proc. amerikiečių prisipažino turintys ginklą namuose ir tai 17 proc. mažiau nei 1977-1980 m.

3. Įdomu tai, kad nors dažniausiai susišaudymuose nukenčia juodaodžiai, tačiau mažiau jų turi ginklus namuose. 41 proc. baltųjų, 19 proc. juodaodžių ir 20 proc. ispanakalbių tikėtinai turi ginklą namuose. Dažniausiai ginkluoti yra vyresnio amžiaus baltieji, gyvenantys kaimo vietovėse ir pietinėse valstijose.

4. Pusė iš 12-os pačių kruviniausių žudynių, panaudojant šaunamąjį ginklą, įvykdytos po 2007 m.

Didesnė žmonių populiacija, daugiau streso, daugiau imigrantų ir psichiškai nesveikų žmonių nesąlygoja daugiau mirčių panaudojus ginklą.

5. Nors Amerika laikoma labai smurtaujančia šalimi, tačiau anksčiau padėtis buvo dar blogesnė. Dabar įvykdoma dvigubai mažiau žmogžudysčių nei prieš 40 metų. Tačiau JAV vis dar išsiskiria iš kitų išsivysčiusių šalių pagal didelį smurto lygį.

6. JAV pietūs – labiausia nuo smurto kenčiantis regionas.

7. Daugiau ginklų – daugiau žmogžudysčių. Harvardo sužeidimų kontrolės centras atliko tyrimą ir nustatė, tiesioginį ryšį tarp ginklų paplitimo ir žmogžudysčių. Jei šalia yra ginklas, atsiranda didesnė tikimybė, kad ginčas taps mirtinas.

Net ir po beprasmių ir visą tautą sukrėtusių žudynių amerikiečiai tiki, kad ginklai apsaugo nuo nusikaltimų.

8. Valstijose, kuriose galioja griežtesni ginklų kontrolės įstatymai, užfiksuota mažiau žudynių. Tiesa, skirtumas nėra labai ryškus. Ekonomistas Richardas Florida 2011 m. atliko tyrimą ir nustatė neįtikėtiną faktą, kad didesnė žmonių populiacija, daugiau streso, daugiau imigrantų ir psichiškai nesveikų žmonių nesąlygoja daugiau mirčių panaudojus ginklą.

9. Ginklų kontrolės tema – nepopuliari Amerikoje ir sulaukia vis mažiau dėmesio. Pasak “Gallup” tyrimų, 2012 m. 58 proc. amerikeičių pasisakė už ginklų įstatymų sugriežtinimą, dabar už tai pasisako 47 proc., 38 proc. mano, kad viską reikia palikti, kaip yra, ir 14 proc. nori palengvinti ginklų kontrolę.

10. Tiesa, dauguma amerikiečių, nors ir palaiko teisę turėti ginklą, tačiau remia atskiras kontrolės iniciatyvas, kaip pirkėjo patikra, puolamųjų automatinių ginklų draudimas ir federalinės ginklų bazės sukūrimas, kad galima būtų sekti ginklų plitimą.

11. Žudynės smarkiai nepaveikia amerikiečių požiūrio į ginklų kontrolę. “Pew Research Center” tyrimas nustatė, kad net ir po beprasmių ir visą tautą sukrėtusių žudynių amerikiečiai tiki, kad ginklai apsaugo nuo nusikaltimų.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Orestas Orestas rašo:

    Jei skaičiuoti visus atvejus…. Lietuviškai išmokite bent rašyti prieš eidami dirbti į redakciją…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...