2011 Liepos 03

Kaip pasaulis kovoja su narkotikais?

veidas.lt

BFL

Didžioji pasaulio gyventojų dalis (95,2 proc.) Tarptautinę kovos su narkomanija dieną (birželio 26-ąją) pasitiko be narkotikų – skelbia Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras (UNODC).

Visame pasaulyje apie 210 mln. žmonių (4,8 proc.) 15-64 m. amžiaus bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių yra piktnaudžiavę narkotikais ir šis įprotis per metus sukelia apie 200 000 asmenų mirčių. Deja, narkotikų vartojimo statistiniai duomenys auga ir tai verčia tiek kiekvienoje šalyje individualiai, tiek tarptautiniu mastu ieškoti priemonių, galinčių pakeisti tokią situaciją pasaulyje.

Didėja sintetinių ir „legalių“ narkotikų vartojimas

UNODC ataskaitoje pažymima, kad narkotikų rinka pasaulyje per pastaruosius kelerius metus išliko stabili, tačiau išaugo sintetinių ir taip vadinamų „legalių“ narkotikų vartojimas. Problemą visame pasaulyje kelia pastaraisiais metais išaugusi medžiagų, kurioms dar nėra taikomos kontrolės priemonės, paklausa. Tradiciniai narkotikai (pvz., kokainas, ekstazis ir kt.) turi pakaitalus, parduodamus kaip „teisėti narkotikai“.

Pavyzdžiui, prieš porą metų kanapes vartotojams pakeisdavo sintetiniai kanabinoidai arba taip vadinami „spice“ mišiniai, kurie anksčiau buvo legalūs. Dabar šių mišinių prekyba yra draudžiama, tačiau nesąžiningi prekeiviai, nuslėpdami tikrąjį jų poveikį, šias medžiagas reklamuoja vis kitomis formomis ir kitais pavadinimais, o patikliam pirkėjui formuoja nuomonę „jei produktais prekiaujama legaliai, jie yra nedraudžiami, vadinasi, ir nekenksmingi“.

Vien Europoje 2010 m. buvo nustatytas rekordinis naujų svaiginimuisi naudotų medžiagų skaičius. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centrą (ENNSC) ir Europolą pernai pasiekė informacija apie 41 naują ES šalyse aptiktą psichoaktyviąją medžiagą ir kasmet šis skaičius vis didėjo beveik dvigubai (2009 m. – 24, 2008 m. – 13).

Įtraukiant naujas medžiagas į kontroliuojamų medžiagų sąrašus, Lietuva pirmauja visoje Europos Sąjungoje. Lietuvoje rinkos ribojimo priemonės pernai buvo pasiūlytos ir visoje ES pritaikytos 8 naujoms psichoaktyviosioms medžiagoms, 2009 m. – 13, 2008 m. – 6.

Kanapės – populiariausi narkotikai

Kanapės ir toliau išlieka bene plačiausiai vartojama narkotine medžiaga visame pasaulyje. Nors kartą per pastaruosius metus kanapes vartojo nuo 2,8 iki 4,5 proc. pasaulio gyventojų – 125-203 mln. žmonių. Europoje, kaip rodo ENNSC duomenys, kanapių vartojimas daugelyje šalių stabilizuojasi arba netgi mažėja.

Marihuanos gamyba yra plačiai paplitusi visame pasaulyje, ypač Amerikoje ir Afrikoje. Tuo tarpu kanapių dervos (hašišo) gamyba tebėra populiariausia Maroke (kanapių derva yra tiekiama į Vakarų Europą ir Šiaurės Afriką) bei Afganistane (hašišas skirtas Pietų ir Vakarų Azijos rinkai). 2010 m. Afganistane kanapių derva buvo daug pelningesnė nei opijinių aguonų pasėliai.

Paplito aguonų maras

UNODC, apžvelgdamas narkotikų rinką pasaulyje, pažymi, kad kanapių, kokaino ir heroino prekybos mastai per pastaruosius metus nesikeitė, o kai kuriuose kraštuose netgi sumažėjo. Tuo tarpu šių medžiagų gamyba jau patyrė nuostolių.

Per pastaruosius 4 metus (2007 – 2010 m.) pasaulyje opiumo gamyba sumažėjo 45 proc. visų pirma dėl mažo opijinių aguonų derliaus ir paplitusio aguonų amaro, kuris daugiausia opiumo derliaus sunaikino Afganistane.

Lietuvoje mažėja kokaino vartojimas

UNODC duomenimis, kokaino produkcija pasaulyje sumažėjo maždaug šeštadaliu dėl sumažėjusios kokaino gamybos Kolumbijoje. JAV ir toliau išliko didžiausia kokaino rinka pasaulyje, nors ir pastaraisiais metais patyrė didžiulį nuosmukį.

Antra pagal dydį kokaino rinka liko Europoje, ypač Vakarų ir Vidurio Europos šalyse, kur per metus suvartojama maždaug 123 tonų kokaino. Per pastarąjį dešimtmetį, kokaino vartojimas Europoje išaugo dvigubai (daugiausia – Čekijoje, Estijoje, Latvijoje ir Slovakijoje). Tačiau Vengrijoje ir Lietuvoje kokaino vartojimas mažėjo. Mūsų šalyje, 2008 m. tyrimo duomenimis, kokainą per pastaruosius 12 mėnesių vartojo 0,2 proc. 15-64 m. asmenų (2004 m. – 0,3 proc.).

Kaip kovoti su narkotikų vartojimu?

Piktnaudžiavimas narkotikais įgauna vis naujas vartojimo formas, todėl kovoje su psichoaktyviosiomis medžiagomis visuomenė daugiau dėmesio turi skirti prevencijai, o jos įgyvendinimą visų pirma pradėti savo bendruomenėje.

Pasak Departamento direktoriaus Zeniaus Martinkaus, narkotikų vartojimo paplitimas Lietuvoje, lyginant su kitomis šalimis, kol kas nėra aukštas, tačiau mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje žalingų įpročių prevencija visų pirma turi prasidėti šeimoje, mokykloje ir tarp draugų. „Raginame kiekvieno mūsų šalies regiono gyventojus bendromis pastangomis atkreipti dėmesį į narkotikų vartojimo problemą ir įgytas žinias apie žalingų įpročių keliamą žalą perduoti kitiems savo draugams bei pažįstamiems. Taip kiekviena bendruomenė kovą su narkomanija savo regione gali išplėsti visoje šalyje, o vėliau pradėti kovoti ir tarptautiniu mastu“, – tikina Z. Martinkus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...