2016 Lapkričio 07

Skaitytojo laiškas

Jei D.Trumpas laimės…

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

JAV prezidento rinkimai šįmet yra itin reikšmingi Lietuvai ir pasauliui. Kaip JAV ir Lietuvos pilietis, tvirtinu, jog išrinkus Hillary Clinton galime tikėtis, kad Lietuva toliau džiaugsis nepriklausomybe. Išrinkus Donaldą Trumpą pasaulyje pasibaigs Amerikos didybė.

Andrius Kulikauskas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Filosofijos ir komunikacijos katedros lektorius

Aš, kaip gimęs Amerikoje, moku ją visaip kritikuoti. 2000 m. aš parą sėdėjau Čikagos kalėjime, nes bandžiau protestuoti prieš akivaizdžius balsavimo tvarkos pažeidimus. Visi 50 Čikagos seniūnų priklauso tai pačiai Demokratų partijai. Jos aparatas kasmet užtikrina, kad 90 proc. gyventojų balsuos už Demokratų partijos kandidatus prezidento rinkimuose. Todėl Barackas Obama užtikrintai laimėjo Ilinojaus valstijos balsus, kaip užtikrintai laimės H.Clinton. Juodu šiai tvarkai neprieštarauja. Aš todėl balsuoju už kitus. Šįmet balsavau už Libertarų partijos kandidatą Gary Johnsoną, kuris, būdamas Naujosios Meksikos gubernatoriumi, pasižymėjo kaip doras žmogus.

Mano draugas Rimas Morkūnas man vis primena: „Andriau, įsivaizduok pasaulį be Amerikos. Jeigu joje būtų tik Rusija, Kinija ir kitos šalys, ar kas mus užtartų? Galime rimtai suabejoti, ar Europa už mus lietų savo bei kitų kraują.“

D.Trumpui laimėjus šie savarankiški, anoniminiai, virtualūs skriaudėjai remsis visažiniu JAV saugumo aparatu. Jam tapus Amerikos Putinu, garbingi priešininkai bus mušami, kalinami, žudomi.

D.Trumpas iš prigimties yra tas skriaudikas, kurio geri vaikai privalo bijoti mokyklos kieme. Jis yra pasakęs ar davęs suprasti, kas įvyks jam laimėjus. Jis pasodins H.Clinton į kalėjimą. Jis atkeršys visiems sveiko proto respublikonams – Mittui Romney, Johnui McCainui, Paului Ryanui ir kitiems, išdrįsusiems pasakyti ar tiesiog nepaneigti, jog D.Trumpas yra niekšas, sukčius, demagogas, savo būdu, nusiteikimu ir pasirengimu visiškai netinkantis aukščiausioms pareigoms. Todėl D.Trumpas įsigalėjęs remsis tais bestuburiais politikais, kurie jau dabar jam duoda kelią. Jau dabar D.Trumpo rėmėjai, kraštutiniai dešinieji, internete žiauriai puldinėja žurnalistus, kaip antai konservatorių Davidą Frenchą, išdrįsusį pasakyti tiesą apie jį ir jo rėmėjus. Akivaizdu, jog D.Trumpui laimėjus šie savarankiški, anoniminiai, virtualūs skriaudėjai remsis visažiniu JAV saugumo aparatu. Jam tapus Amerikos Putinu, garbingi priešininkai bus mušami, kalinami, žudomi.

D.Trumpas ketina sulaikyti ir išvežti milijonus JAV gyventojų, būtent tuos imigrantus, kurie dirba pačius nedėkingiausius darbus. Jis tai darys „vardan teisingumo“, nors tai labiau panašu į etninį valymą. Jį palaikys milijonai piliečių. Ir kas atsitiks su kitais milijonais piliečių, kurie savo kaimynus atjaus ir priglaus? Atsiras valstijos, kaip Kalifornija, kurios prezidento įsakymų ir Kongreso įstatymų nepripažins galiojančiais. Galime tikėtis pilietinio karo.

Juk D.Trumpas nėra eilinis savanaudis, kurį Amerikos demokratija lenkia tarnauti visuomenei. Jis žūtbūt siekia visų dėmesio, tačiau yra atkakliai pasiryžęs savo gyvenime niekad niekam jokio gero darbo nepadaryti. Jis nesilaiko taisyklių, kurios verčia politiką ieškoti kompromiso, kažką nuveikti liaudžiai ir sulaukti jos pritarimo kituose rinkimuose. D.Trumpas nepripažįsta rinkimų, nei konstitucijos, nei santarvės, nei mokslo, nei Dievo, nei dorovės, kaip ir jo gerbiamas Vladimiras Putinas.

Mes Lietuvoje ir pasaulyje galime susirūpinti, kad JAV nenuvažiuotų nuo demokratijos kelio į autokratijos griovį. Šiais nenuspėjamais laikais negalim būti tikri, tačiau „Real Politics“ išvesti apklausų vidurkiai pranašauja, jog nugalėtoją gali lemti Floridos valstijos balsuotojai. O ten yra lietuvių pensininkų, kurie nuo Šaltojo karo ir prezidento Ronaldo Reagano laikų palaiko Respublikonų partiją. Gerbiami Floridos lietuviai, prašau jūsų pasinaudoti savo teise balsuoti. Kad ir kaip balsuotumėte, prašau, nelikite abejingi. Mes nežinome, kokių išbandymų mums siunčia Dievas, visgi, prašau, nebūkime žiopliai.

Prezidentas B.Obama buvo dešiniųjų ištisai ir nepagrįstai puolamas, lyg jis būtų Amerikoje negimęs, musulmonas, socialistas ir antikristas. O pasirodo, kad Amerikos didybė juo nepasibaigė. Prieš šešerius metus H.Clinton buvo už jį žymiai populiaresnė, ir nemažai respublikonų gerbė ją kaip gerai JAV atstovaujančią valstybės sekretorę. Iš tiesų, ji yra daug kovojusi moterų ir vaikų labui, taip pat sulaukusi V.Putino ir kitų tironų nemeilės. Nuostabu, kad JAV partinė politika yra tiek įsišaknijusi, tiek išstūmusi gerą valią ir geranoriškumą, kad H.Clinton ir D.Trumpas laikomi tarsi lygiaverčiais kandidatais.

Bus daug laiko viešai ar pogrindyje nagrinėti, kaip D.Trumpas galėjo iškilti. Jis kaip niekas sugeba sulaukti žiniasklaidos dėmesio. Jis vis naujai sugalvoja, kaip rinkėjams pasakyti, jog jie nusipelnė gyventi geriau. Prieš 40 metų aš ir kiti Amerikoje gyvenome jos aukso amžiuje, tai yra maždaug kaip dabar gyvename Lietuvoje. Svarbiausia, kad tada jautei, jog galimybės neribotos. Betgi šalis, kurioje gyvena 5 proc. žmonijos, negali amžiais viešpatauti. Amerikoje ekonomika vis sudėtingėja, kasdienė įtampa didėja, ir daugelis gyventojų, ypač neprofesionalų, netenka vilties augant konkurencijai su besivejančiu pasauliu. Nelabai kas gilinasi, kad visa ekonomika pagrįsta burbulininkyste, tai yra matematikui nepateisinama bankininkyste, pagrįsta būtent melu, kad galima ištisai gyventi skolose, nesirūpinti, iš kur atsiras palūkanos. Po kelerių metų tikrai sulauksime naujos, didesnės krizės.  Politika tėra sportas, žiniasklaida tėra pramoga, ir piliečiai tėra žiopliai. D.Trumpas visa tai patvirtina. Kai gyvenimas pagrįstas melu, melagis iškyla tiesa!

Norėtųsi, kad Amerika dar paviešpatautų, kad sulauktume demokratinių judėjimų ne tik arabų šalyse, bet ir Rusijoje, ir ypač Kinijoje. V.Putinas amžiams įstūmė Ukrainą į Vakarų glėbį, kaip ir islamistai teroristai suskaldė musulmonų pasaulį. Tuo tarpu įsivaizduoju, kad Kinijos vadovai laukia, ar išsikvėps Amerikos įtaka pasaulyje. JAV sąjungininkės Azijoje nerimauja, kad Amerikos liaudis nepritaria laisvosios prekybos sutarčiai. Jau Filipinų prezidentas susidėjo su Kinija, ir kitos šalys dairosi, kas bus.

Gaila, kad Jungtinės Karalystės rinkėjai nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos. Kraupu, jei JAV rinkėjai nuspręs nusigręžti nuo šio pasaulio silpnesniųjų. Džiugu, kad mes, Lietuvos rinkėjai, balsuojame ir bręstame.  Juk mums teks, kaip ir didžiojo kunigaikščio Gedimino laikais, rūpintis savaisiais, išeiviais ir ateiviais, ir visais pasaulio reikalais.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...