2011 Birželio 26

Jaunieji „pasaulio piliečiai“ grįžta į Lietuvą

veidas.lt

BFL

Vis daugiau jaunų perspektyvių Lietuvos žmonių savo profesinę karjerą pradeda kitose šalyse ir tik maža dalis grįžta į gimtinę. Ar įmanoma mūsų jaunimui Lietuvos ir užsienio aukštosiose mokyklose įgytas žinias realizuoti savoje šalyje? Į šį klausimą liepos 5 d. diskusijose bandys atsakyti Pasaulio lietuvių ekonomikos forumo (PLEF) Jaunimo dienos dalyviai – savo verslą Lietuvoje sėkmingai plėtojantys jaunieji verslininkai ir tautiečiai, darantys puikią karjerą užsienyje.

Vienos iš PLEF dalyvių – Indrės Dargytės, gyvenančios Jungtinėje Karalystėje ir dirbančios „Laven Partners“ alternatyvių fondų analitike teigimu, tokią gausią akademinio jaunimo emigraciją, kokia vyksta pastaraisiais metais, lemia vis dar prasta Lietuvos aukštojo mokslo kokybė: „Dauguma išvykstančiųjų kaip pagrindinę priežastį nurodo geresnę studijų kokybę užsienio universitetuose. Ir jie teisūs – didžioji dalis Lietuvos aukštųjų mokyklų rengia įvairių sričių teoretikus, tačiau nerengia praktikų, galinčių vos baigus studijas sėkmingai įsilieti į darbo rinką“. I. Dargytė sako girdėjusi daugelį Lietuvos darbdavių sakant, kad jie laukia užsienyje mokslus baigusiųjų dėl sukauptų kokybiškų žinių, savarankiško bei kritiško mąstymo. „Mano nuomone, nereikia suversti kaltės vien Lietuvos universitetams, kai net pats Vilniaus Universiteto rektorius prof. Benediktas Juodka pripažįsta, kad šiuo metu į šalies universitetus gali įstoti net ir žemus valstybinių egzaminų balus gavę abiturientai, – pastebi I. Dargytė. – Apie kokią žinių kokybę galima kalbėti, kai įstojusieji į universitetus yra visiškai nesuinteresuoti mokytis pasirinktą dalyką ir studijuoja vien dėl diplomo?“

I. Dargytė atkreipia dėmesį, kad vis dėlto dalis iniciatyvaus ir gabaus jaunimo, baigusio studijas užsienyje ir įgijusio profesinės patirties, pasirenka grįžti į Lietuvą. „Todėl nereikėtų suabsoliutinti ir sakyti, jog visi gabūs žmonės palieka Lietuvą, – sako I. Dargytė. – Viskas priklauso nuo asmenybių: dalis išvažiuoja gauti patirties ir grįžta dirbti savo gimtinėje, kiti sugeba savo gabumus iš karto sėkmingai realizuoti Lietuvoje“.

Pasak kitos PLEF dalyvės – Mildos Dargužaitės, iki šiol dirbusios investiciniame JAV banke „Goldman Sachs“ ir ką tik paskirtos Lietuvos ūkio ministro Rimanto Žilio patarėja, dabar Lietuvoje, skirtingai nei prieš 17 metų, kai ji išvyko, yra visos galimybės panaudoti užsienio universitetuose gautas žinias bei patirtį reikšmingam ir įdomiam darbui. „Jaunimas po studijų užsienyje baiminasi grįžti manydamas, jog čia bus siauresnės galimybės, kad turimas potencialas nebus išnaudotas, todėl būtų labai naudinga kuo daugiau kalbėti apie tai, ką sugrįžęs jaunimas gali nuveikti Lietuvoje – tiek viešame, tiek privačiame sektoriuose, – įsitikinusi M. Dargužaitė. – Lietuva, nors ir maža bei jauna valstybė, vis dėlto yra didelių galimybių šalis, ir kūrybingi bei iniciatyvūs žmonės gali daug kuo prisidėti prie šalies problemų sprendimo, naujų idėjų realizavimo ir, aišku, pačios valstybės tobulinimo.“

PLEF Jaunimo dienoje dalyvaus, skaitys pranešimus bei diskutuos „GetJar” įkūrėjas ir vadovas Ilja Laurs, Europos verslo laikraščių asociacijos (EBP) paskelbtas „Europos metų vadovu 2011″, „Microsoft Lietuva” vadovas Mindaugas Glodas, lažybų bendrovės „Tony Bet“ savininkas Antanas Guoga, akcijos DAROM valdybos narys ir Ministro Pirmininko patarėjas Ignas Brazauskas, Birmingemo „Big City Plan” kūrėja Agnė Selemonaitė, „LT Kvapai“, kūrusios „Lietuvos kvapą“, komunikacijos vadovas Dainius Rutkauskas, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas Kęstas Pikūnas ir daugelis kitų jaunų žmonių – tiek gyvenančių ir dirbančių užsienyje, tiek jau sugrįžusių ar sėkmingą karjerą darančių Lietuvoje.

Lietuvos verslo konfederacijos | ICC Lietuva organizuojamas Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas (PLEF) vyks liepos 4-5 dienomis, Vilniuje. Forumo tema „Konkurencinga ateities Lietuva: investicijos į asmenybes, žinias ir inovacijas“. Šių metų PLEF naujovė – antroji forumo diena skirta aktualiai akademinio jaunimo migracijos problemai. Kita PLEF naujovė – forumas vyks kartu su Pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumu. Norintieji dalyvauti PLEF dar gali registruotis iki birželio 28 d. internetu www.plef.lt.

2009 m. Pasaulio lietuvių ekonomikos forume dalyvavo 320 verslo atstovų iš 32 pasaulio šalių. Iš jų – 32 garbės konsulai iš 21 užsienio šalies ir 4-iose šalyse reziduojantys komercijos atašė. 2010 m. PLEF vyko Londone ir susilaukė didelio užsienio investuotojų dėmesio.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...