2014 Balandžio 26

J.Talaikytė: “Kūryba turėtų eiti etiškos mados ir ekologijos linkme”

veidas.lt

Dizainerė, Vilniaus dailės akademijos profesorė Jolanta Talaikytė mados pasaulyje sukasi jau tris dešimtmečius. Pasak jos, šiuolaikinė mada yra socialinis reiškinys, apimantis ekonominius, politinius, visuomeninius įvykius, o jautrūs mados kūrėjai gali tokius įvykius nujausti.

VEIDAS: Mūsų žurnalo tema – kryptys. Suprantu, kad tema plati, tačiau gal galite papasakoti, kokia kryptimi juda mada? Kas tą kryptį nubrėžia?
J.T.: Mada – tai socialinis reiškinys. Ji reaguoja į aplinką, žmonių gyvenimą, politiką, ekonomiką, kultūrinį gyvenimą. Kita vertus, mada yra verslas. To verslo atstovai kuria madą ir komerciškai ją transliuoja. Kuriant madą į visus mano išvardytus aplinkos veiksnius būtina atsižvelgti.
Ateinančio naujo sezono mados tendencijas mados kūrėjai numato pusantrų metų į priekį, juk reikia įvertinti kūrybos laikotarpį, audinių paieškas bei numatyti gamybos grafikus – viskas turi būti laiku! Komercinės mados kūrėjai įkvėpimo nelaukia, nes neturi tokios prabangos, deja. Didžiosios mados kryptis numatančios kompanijos, kaip WGSN, “Nelly Rodi” ir daugybė kitų, diktuoja madai ne tik idėjų kryptis, bet ir spalvas, audinių raštus, iškeliami nauji devizai, raktinės frazės, siluetai, ilgiai, proporcijos.
Šių dienų mada kinta labai sparčiai – atnaujinama kiekvieną pusmetį, o jos kryptys numatomos gerokai iš anksto, kad spėtų pasirengti visos mados verslo grandys. Mados kryptys nusako vyraujančias temas, nuotaikas, spalvų dermes, kurias inspiruoja mokslo naujovės, naujos technologijos, kultūriniai, ekonominiai, politiniai įvykiai, nuotaikos iš kelionių, augalijos ir gyvūnijos pasaulio ir t.t. Beje, mados kryptys aktualios ne tik drabužių, bet ir apskritai dizaino bei visai grožio industrijai.
Populiarioji mada atliepia aukštosios mados tendencijas, atkartoja siluetus, audinių raštus, tik labiau pritaikytus kasdieniam gyvenimui.
Jei kalbėsime apie šio sezono kryptis, pavasarį klasikoje vyrauja juodos ir baltos deriniai, kaip nespalvotas kinas, tik raiškesnis. Raštai gana ryškūs, geometriniai, tarsi didelio brangakmenio briaunos ar stilizuoti veidrodiniai atspindžiai vaikiškame kaleidoskope. Dieniniame, sporto, laisvalaikio garderobe taip pat vyraus kontrastas ir dekoratyvūs raštai, kurie įsipins į trikotažo, timpų audinius. Taip pat šį pavasarį madingi švelnūs rausvi ir natūralios odos atspalviai, tiksiantys elegantiškoms, santūrioms, švelnią pudrą naudojančioms moterims.
Ši mados kryptis siejasi su pokario mada, kai ilgėtasi subtilaus moteriškumo ir primirštos prabangos. Siluetai primena penktąjį dešimtmetį, o audinių žėrėjimas labai saikingas: lino ar medvilnės pluošte įaustas metalinio atspalvio siūlas. Audinio ar trikotažo paviršius – lyg saulėje žvilgantis pajūrio smėlis, o smulkūs nėriniai – lyg skaidri jūros puta.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” (http://prenumerata.veidas.lt/lt/order/magazine?id=17590), pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...