2016 Vasario 05

Wikileaks vaiduoklis

J.Assange’o byla: 6 klausimai-atsakymai

veidas.lt

J.Assange'as (balkone) / "Scanpix" nuotr.

JT darbo grupė paskelbė, kad “Wikileaks” įkūrėjo Juliano Assange’o laisvė nuo 2010 m. suvaržyta neteisėtai. Ką tai reiškia, klausia BBC ir ieško atsakymų.

1. Kas toks J.Assange’as?

J.Assange’as yra 44 metų amžiaus australietis, turinti puikius gebėjimus nulaužti kompiuterinių sistemų kodus. Jis sukūrė “Wikileaks”, kuri nuo 2006 m. viešina slaptus dokumentus ir vaizdus. Pirmą kartą pasaulis sužinojo apie J.Assange’ą 2010 m. balandį, kai “Wikileaks” paviešino vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip JAV kariai iš sraigtasparnio sušaudo 18 irakiečių civilių. Remėjai J.Assange’ą vadina tiesos ieškotoju, o kritikai – populiarumo besivaikančiu asmeniu, kuris sukelia grėsmę daugeliui žmonių viešindamas slaptą informaciją.

2. Kas nutiko?

2012 m. J.Assage’as sulaukė prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur jam pateikti kaltinimai išprievartavimu. Nuo to laiko jis gyvena Ekvadoro ambasadoje.

3. Kodėl jis vis dar ambasadoje?

Jei J.Assange’as paliks ambasados teritoriją, jis, tikriausia, bus areštuotas. Jo vardu išduotas arešto orderis. Pats J.Assange’as tikina, kad už viso to stovi JAV ir jei jis bus išsiųstas į Švediją, šį perduos jį Amerikai, kur jam bus pateikti kaltinimai šnipinėjimu dėl “Wikileaks” slaptų dokumentų paviešinimo.

4. Kuo dėtos Jungtinės Tautos?

2014 m. J.Assange’as pasiskundė JT darbo grupei, kad jo laisvė suvaržyta, nes jis negali palikti ambasados teritorijos. Jis teigia gyvenantis 30 kv. m plote be saulės šviesos bei šviežio oro ir tai smarkiai atsiliepė jo sveikatos būklei.

5. Kas ta darbo grupė?

JT darbo grupė dėl laisvės suvaržymo – tai penki teisės ekspertai iš viso pasaulio. Ji įkurta 1991 m. ir pateikė tūkstančius sprendimų dėl įkalinimo ar sulaikymo teisėtumo, kurie padėjo priversti vyriausybes paleisti sulaikytuosius.

6. Kokios jos galios?

Ši darbo grupė neturi jokių formalių galių britų ar švedų valdžiai. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad J.Assange’as savanoriškai išvengė teisėto sulaikymo ir šalis vis dar turi pareigą jį perduoti Švedijai.

Pasak britų, JT darbo grupės sprendimas “nieko nekeičia”.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...