2010 Lapkričio 30

Skandalas

“WikiLeaks” slapta informacija rodo pasaulio diplomatijos “purvą”

veidas.lt

Ką apie mūsų šalį mano JAV? Tokioms spėlionėms pasaulyje peno davė tinklalapio „WikiLeaks” paviešinti šimtai tūkstančių slaptų dokumentų. Juose – nenupudruota amerikiečių diplomatų nuomonė.

Tai, jog įvairių šalių diplomatai keičiasi įvairaus slaptumo lygio informacija, paskalomis, valstybių ir jų lyderių vertinimais, daugeliui iki šiol buvo vieša paslaptis.

Bet ką konkrečiai už uždarų durų kalba ir kokius vertinimus Vašingtonui siunčia JAV pareigūnai, pasaulis sužinojo tik iš tinklalapio „WikiLeaks”.

„WikiLeaks” paviešintų dokumentų atgarsiai vakar priminė diplomatinės bombos sprogimą. Jai sprogti nesutrukdė net sekmadienį prieš „WikiLeaks” įvykdyta kibernetinė programišių ataka.

„WikiLeaks” nesudvejojo ir žiniasklaidai įteikė lobį – apie 250 tūkst. slaptų dokumentų. Jie privertė iš gėdos rausti ir piktintis ne tik Vašingtoną, bet ir daugelį pasaulio valstybių.

Lietuvos rytas“ rašo:

„Paviešintų dokumentų autentiškumu nė nesuabejota. Mat jie į „WikiLeaks” rankas pateko iš slaptiems JAV valstybės departamento susirašinėjimams su JAV ambasadomis visame pasaulyje skirto tinklo „SIPRNet”.

Juo naudojęsi JAV diplomatai, ko gero, nė neįtarė, kad pasaulis vieną dieną galės sužinoti, kokias žinutes nuo 2000-ųjų iki 2009-ųjų Vašingtonui siuntė ambasadose dirbantys amerikiečiai.

Amerikiečiai negailėjo pikantiškiausių detalių: JAV diplomatų pranešimai pagyvinti kandžiais, neretai nepagarbiais ar tiesiog įžeidžiamais epitetais kitų šalių vadovams.

Antai buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas įvardijamas kaip silpnas ir nestabilus lyderis.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, pasak JAV diplomatų, bijo rizikuoti.

Italijos premjeras Silvio Berlusconi apibūdinamas kaip bejėgis, tuščiagarbis ir neefektyviai dirbantis dabartinės Europos lyderis, kurio suartėjimas su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu kelia rimtų abejonių.

O štai Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy keliuose pranešimuose išvadinamas ne tiktai aikštingu politiku, bet ir „nuogu imperatoriumi”.

Ne geresnių epitetų sulaukė ir Afganistano prezidentas Hamidas Karzai, kuris, anot aukštų JAV diplomatų, yra tiesiog paranoikas. O jį valdo narkotikų baronu atvirai vadinamas jo brolis Ahmedas Wali Karzai.

Be to, susirašinėjimuose JAV diplomatai atvirai abejoja Argentinos prezidentės Cristinos Fernandez de Kirchner psichikos sveikata.

„WikiLeaks” paviešintuose dokumentuose aiškėja ir tikrasis JAV diplomatų požiūris į Rusijos vadovus.

Viešai JAV džiaugiasi „santykių paleidimu iš naujo” ir dėl šios politikos oficialiai liaupsina Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą. Tačiau kas yra tikrasis Rusijos lyderis ir, anot JAV diplomatų, „gaujos vadas”, nė neabejojama. Tai šalies premjeras V.Putinas.

Jis esą turi realią valdžią šalyje ir tik jis gali spręsti, kas taps Rusijos prezidentu po 2012 metų rinkimų. D.Medvedevas, pasak JAV pareigūnų, tėra politinis V.Putino įkaitas.

Kaip praneša „Lietuvos rytas“, tokių patvirtinimų JAV pareigūnai sulaukė iš kelių šaltinių. Viename pranešime cituojamas JAV ambasadoriui dėl nereikšmingo D.Medvedevo vaidmens pasiskundęs Azerbaidžano lyderis Ilhamas Alijevas.

„Jis yra šiuolaikinis naujosios kartos intelektualas, bet jo Rusijoje mažai kas klauso, be to, jį supa nekontroliuojami žmonės”, – viename pokalbių pareiškė I.Alijevas.

O kitame pranešime JAV pareigūnai stebisi, kad D.Medvedevui nurodinėja netgi jo žmona Svetlana. Ji esą sudarė savo vyrui nelojalių žmonių sąrašą, į kurį patekusiųjų karjerai esą iškilusi grėsmė.

V.Putinas turįs mokėti savą kainą, mat Kremliui, anot JAV pareigūnų raportų Vašingtonui, didelę įtaką daro net nusikalstamo pasaulio veikėjai.

Panašūs įtarimai metami ir buvusiai Ukrainos premjerei Julijai Tymošenko. Ją, anot JAV diplomatų, nuo teisėsaugos išgelbėjo tik įtaka valdžioje.

Be to, remiantis JAV diplomatų pranešimais, iš Rusijos grėsmė kyla ne vien dėl valdžios ryšių su nusikalstamu pasauliu, bet ir dėl Kremliaus ketinimų.

Viename pranešimų JAV pareiškė susirūpinimą dėl Prancūzijos ketinimo Rusijai parduoti „Mistral” klasės laivą. Šiuo sandoriu, anot JAV, buvo itin suinteresuoti kai kurie aukšti Prancūzijos ir Rusijos pareigūnai.

JAV atkreipė dėmesį, jog „Mistral” pardavimas kelia nerimo Rytų Europoje, taip pat ir Lietuvoje. Tai esą būtų klaidingas signalas Kremliui. Prancūzija JAV abejones, Vašingtono nepasitenkinimui, griežtai atmetė.

Beje, pats Vilnius paviešintuose dokumentuose tiesiogiai neminimas, nors tikimasi, kad 903 JAV ambasados Lietuvoje pranešimai, kuriuos gavo „WikiLeaks”, netrukus taip pat bus atskleisti.

Pasaulyje „WikiLeaks” žingsnis jau vakar kėlė diskusijų audrą. Labiausiai nepatenkintos ir sugėdytos liko JAV, iš kurių sistemų į viešumą ir pateko slapti diplomatų susirašinėjimai.

Baltieji rūmai „WikiLeaks” veiksmus pavadino beatodairiškais ir pavojingais, keliančiais grėsmę žmonių gyvybei. O Kongreso Nacionalinio saugumo reikalų komiteto narys Peteris Kingas, kaip ir jo šalies diplomatai, nutarė nevynioti žodžių į vatą

„WikiLeaks” elgiasi taip, kaip elgiasi tik teroristai. Tai išpuolis prieš JAV, todėl mūsų šalis „WikiLeaks” turėtų vertinti kaip ir kitus teroristus ir persekioti”, – pareiškė P.Kingas.

Kritikos „WikiLeaks” sulaukė ir iš kitų valstybių, kurių vadovų pokalbius su JAV pareigūnais paviešino šis tinklalapis.

Tuo tarpu nepatogios tiesos apie Irano bei Kinijos veiksmus šių šalių gyventojai taip ir nesužinojo – informacija apie „WikiLeaks” paskelbtus kompromituojančius duomenis buvo paprasčiausiai blokuojama.

Bene keisčiausiai į slaptus amerikiečių diplomatų susirašinėjimus reagavo italai. Italijos premjeras S.Berlusconi, anot šaltinių, tik pasijuokė iš to, ką apie jį mano JAV pareigūnai.

O štai šalies užsienio reikalų ministras Franco Frattini linkęs dramatizuoti.

Anot Italijos diplomatijos vadovo, pastarasis „WikiLeaks” slaptų duomenų paviešinimas yra ne kas kita kaip „diplomatijos rugsėjo 11-oji”. (parengta pagal „The Guardian”, „The New York Times”, AP, BBC, „Spiegel”, LR)

Triukšmas nenutils ilgai?

* Iš viso „WikiLeaks” paskelbė paviešinsiantis 251 287 diplomatinius pranešimus, kuriais JAV ambasados visame pasaulyje keitėsi su Valstybės departamentu.

* Šiuo metu paskelbta 219 pranešimų, likę bus paskelbti artimiausiu metu.

* Iš šių pranešimų 8 tūkst. yra JAV valstybės departamento nurodymai ambasadoms, 9 – ataskaitos apie įvairių pasaulio valstybių vadovus.

* 15 tūkst. pranešimų turėjo būti itin slapti ir neviešinami mažiausiai 25 metus.

* 100 tūkst. pranešimų buvo konfidencialūs ir skirti tik atitinkamiems JAV valstybės departamento pareigūnams.

* Dažniausiai pranešimuose minima šalis – Irakas (daugiau nei 15 tūkst. paminėjimų). Daugiausia panešimų – beveik 8 tūkst. išsiųsta iš JAV ambasados Turkijoje, Ankaroje.

* Iš Lietuvoje esančios JAV ambasados iškeliavo mažiausiai 900 pranešimų, 2 iš jų – itin slapti.

Ką ir kodėl paviešino „WikiLeaks”?

* Paslaptis viešinantis tinklalapis „WikiLeaks” iki šiol pagarsėjo slaptų duomenų apie Irako ir Afganistano karus paviešinimu.Tūkstančius slaptų dokumentų apie JAV ir sąjungininkų karių veiksmus Afganistane, Irake, užsienio valstybių įtaką paskelbęs tinklalapis užsitraukė daugelio pasaulio valstybių nemalonę. Antai JAV rūstavo, kad „WikiLeaks” veikla sukels grėsmę amerikiečių ir sąjungininkų karių, afganų vertėjų gyvybei.

* Ar maždaug 250 tūkst. JAV diplomatinių dokumentų paviešinimas taip pat yra pavojingas? Kol dauguma pasaulio valstybių lyderių kone atvirai keikia „WikiLeaks”, ekspertai ir žiniasklaidos atstovai tikina, kad tinklalapis iš esmės nepaviešino nieko nauja.

* Antai JAV profesoriaus Bruce’o Bechtolo nuomone, „WikiLeaks” paviešino duomenis, kurie daugeliui ir taip buvo žinomi. Be to, JAV ar kitų šalių diplomatų naudojami epitetai, apsižodžiavimai ar net nuomonė jiems patiems esą gerai žinomi ir įprasti.

* Tačiau JAV tyrimų instituto – Užsienio reikalų tarybos ekspertas Maxas Bootas įsitikinęs, kad „WikiLeaks” tikslas ir nebuvo sukelti sensacijos viešinant menkavertę informaciją.„Tikslas buvo sukelti gėdos jausmą, sumišimą tarp JAV diplomatų. Bet visuomenei iš tokių duomenų – jokios naudos. Tai, ką daro „WikiLeaks”, yra ne žurnalistika, o paprasčiausias vandalizmas”, – teigė ekspertas.

Verslo žinios“ praneša:

„WikiLeaks“ sudavė dar vieną smūgį vadinamiesiems pasaulio globalizavimo procesams – žiniasklaidai anksčiausiai atskleistose JAV vidinio diplomatinio susirašinėjimo bylose pirmiausia pateikti pasaulio lyderius įžeidžiantys epitetai. Lietuva kol kas reaguoja santūriai, nors ir jos politikams turėtų rūpėti, kas slypi bylose, kuriose gali būti informacijos apie Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimus.

Anot „Verslo žinių“, „Alfa patinas“, „Nekūrybinga politikė“, „Adolfas Hitleris“ – šiais „epitetais“ apibūdinami buvęs Rusijos prezidentas, dabartinis premjeras Vladimiras Putinas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas.
Portalo „WikiLeaks“ pradedamuose skelbti slaptuose JAV ambasadų dokumentuose sensacijų bus ir daugiau – atskleidžiama, kad Saudo Arabijos karalius Abdullah ne kartą ragino JAV pulti Iraną dėl branduolinės programos, kad JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton yra įsakiusi sekti Jungtinių Tautų vadovą Ban Ki-Mooną, Kinijai metami kaltinimai vykdžius skaitmenines atakas JAV.
Kol kas paviešintuose dokumentuose nėra informacijos apie Lietuvą. Be abejo, labiausiai dominantis aspektas – buvę ar nebuvę Lietuvoje CŽV kalėjimai, laikyta čia kalinių ir kaip su jais elgtasi.
„Po kelių dešimtmečių, kai bus nagrinėjamas „WikiLeaks“ fenomenas, daugelis sutars, kad toks informacijos paskleidimas buvo į naudą globalių politinių procesų suvokimui. Bet trumpuoju laikotarpiu, suprantama, daugelį šie dalykai erzina ir kelia nerimą. Paskutinė „WikiLeaks“ informacija gali daugelį diplomatų įstumtiį nepatogią padėtį, kadangi atskleidžiami kartais nelabai diplomatiškas vidinis susirašinėjimas apie politinius procesus, rekomendacijas ir kt.“, – svarsto mokslininkas p. Nerijus Maliukevičius.
„Verslo žinių“ teigimu, portalo „WikiLeaks“ pradedami skelbti slapti dokumentai negali turėti įtakos Lietuvos santykiams supartneriais, tvirtina iš anksto apie viešinamas paslaptis įspėta Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).
Skelbiamų dokumentų ji sako nekomentuosianti.
JAV partneriai praėjusią savaitę informavo Lietuvą apie „WikiLeaks“ ketinimus ir galimą šalies paminėjimą.
„Pabrėžtina, kad bet kokia su Lietuva susijusi informacija gali būti vertinama tik kaip iš konteksto
ištrauktos detalės, kurios neatspindi tikrosios padėties. Tad ši medžiaga negali turėti įtakos santykiams su Lietuvos partneriais“, – tvirtina URM.
„Verslo žinių“ nuomone, užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio vertinimu, neigiamas tokio įvykio padarinys – dar didesnispasitikėjimo deficitas palaikant tarptautinius santykius, o kai nėra pasitikėjimo, mąžta ir stabilumas.Ministro teigimu, drauge su transatlantiniais partneriais ir toliau bus dirbama jaučiant didelę atsakomybę, susitelkus, nes jokio pagrindo abejoti galiojančiais susitarimais nėra.“

Lietuvos žinios“ informuoja:

„Interneto svetainė “Wikileaks” sukėlė dar vieną tarptautinį skandalą – nutekino 250 tūkst. diplomatinio susirašinėjimo dokumentų, kurie atskleidžia konfidencialų bendravimą tarp Vašingtono ir JAV ambasadų visame pasaulyje. Tarp jų yra visiškai šviežių, dar šių metų vasario mėnesio dokumentų, o apskritai susirašinėjimas apima pastarųjų trejų metų laikotarpį. Ši informacija buvo perduota penkiems įtakingiausiems leidiniams: “The New York Times”, “The Guardian”, “Der Spiegel”, “Le Monde” ir “El Pais”.

“The Guardian” paskelbė kasdien publikuosiantis ištraukas iš šių pranešimų, kurių kiek daugiau nei 15 tūkst. pažymėti grafa “slaptai”, – antradienį rašo „Lietuvos žinios“.

Pradžiai “The Guardian” paskelbė, kad arabų valstybių vadovai neoficialiai prašo bombarduoti Iraną, o amerikiečių pareigūnams pavesta šnipinėti Jungtinių Tautų vadovybę. Jau vien šie du atskleidimai sukelia didžiulį rezonansą pasaulyje, o dar yra dešimtys kitų sensacingų dokumentų. Pavyzdžiui, rusai nežino, kaip komentuoti tai, kad Amerikos diplomatai vadina prezidentą Dmitrijų Medvedevą blankiu ir neryžtingu, o premjerą Vladimirą Putiną – alfa patinu.

Tarp “Wikileaks” turimų dokumentų yra ir keli šimtai Lietuvoje dirbančių JAV diplomatų pranešimų. Tarp paviešintų dokumentų duomenų iš Lietuvos ar apie Lietuvą nėra, bet tinklalapio paieškos sistemos nurodo, kad šalis minima kituose 882 dokumentuose. Jie kol kas nepaviešinti. Pagal pateikiamus raktažodžius galima atsekti, kad juose minimi ginklų kontrolės ir nusiginklavimo klausimai, finansų bei piniginiai reikalai.

610 dokumentų išsiųsti iš JAV ambasados Estijoje.

“The Guardian” skelbia, kas išdėstyta depešose:

* rimti Vašingtono ir Londono būgštavimai dėl Pakistano branduolinės programos saugumo: oficialūs asmenys perspėja, kad Pakistanas yra ties ekonominio kracho riba ir valstybės tarnautojai gali pagrobti branduolinių medžiagų, su kuriomis teroristai gali pasigaminti branduolinę bombą;

* nekorektiškos britų princo Andrew kalbos apie vieną Didžiosios Britanijos teisėsaugos instituciją ir vieną užsienio valstybę;

* įtarimai korupcija Afganistano vyriausybėje: per kelionę į Jungtinius Arabų Emyratus Afganistano viceprezidentas su savimi turėjo 52 mln. dolerių grynaisiais;

* versija, kad programišių atakas, sausį privertusias “Google” pasitraukti iš Kinijos, suorganizavo aukštas Kinijos komunistų partijos politinio biuro narys, įvedęs į paieškos sistemą savo vardą ir aptikęs jį asmeniškai kritikuojančius straipsnius;

* tvirtinimai, kad Rusija ir jos žvalgybos žinybos naudojasi mafijos bosais nusikalstamoms operacijoms atlikti; santykiai tokie artimi, kad šalis virto “tikra mafiozine valstybe”;

* tvirtinimai, kad Rusijos bei Italijos premjerų V.Putino ir Silvio Berlusconi santykiai stebėtinai glaudūs, ir tai kelia rimtų įtarimų JAV; kalbama apie prabangias dovanas bei pelningus energetikos kontraktus;

* įpareigojimai JAV diplomatams vykdyti aktyvų šnipinėjimą, pavyzdžiui, išsiaiškinti svarbių užsienio veikėjų kredito kortelių arba oro bendrovių lojalumo programų dalyvių identifikacijos numerius, gauti net DNR mėginius ir akių rainelės atvaizdus.

Pranešimuose yra konkrečių kaltinimų korupcija, amerikiečių diplomatų išsakytos griežtos valstybių vadovų kritikos nesilaikant diplomatinės kalbos. Minimos valstybės – nuo Karibų jūros salų iki Kinijos ir Rusijos.

Yra tekstų, kuriuose V.Putinas lyginamas su “šunų gaujos vedliu”, o apie Hamidą Karzai sakoma, kad jį “valdo paranoja”; Angela Merkel “vengia rizikos ir retai pademonstruoja kūrybiškumą”; apstu Mahmoudo Ahmadinejado palyginimų su Adolfu Hitleriu. Depešose kalbama, jog aukotojai iš Saudo Arabijos yra stambiausi teroristinių organizacijų finansuotojai, labai smulkiai aprašytas Vašingtono ir Jemeno susitarimas nuslėpti tą faktą, kad “Al Qaedos” objektams bombarduoti naudojami amerikiečių lėktuvai. Be kitų dalykų, galima sužinoti ir tai, kad Libijos lyderį Muammarą Ghadaffi visur lydi medicinos sesuo ukrainietė, prašmatni blondinė.

5 leidiniai, gavę “Wikileaks” įkūrėjo Juliano Assange’o turimą diplomatų susirašinėjimo archyvą, publikuos jo ištraukas, bet nepaskelbs visų dokumentų visuotinai naudoti ir neatskleis pavardžių, jei tai gali sukelti pavojų nekaltiems žmonėms.

Su visa šia informacija potencialiai galėjo susipažinti daugiau kaip 3 mln. amerikiečių valstybės tarnautojų ir kariškių, turinčių specialius leidimus. Tokia sistema buvo įvesta po rugsėjo 11-osios teroro aktų, kai paaiškėjo Amerikos žinybų apsikeitimo informacija problema. Kaip išsiaiškino leidinys “Wired”, būtent per šį Valstybės departamento bei Pentagono projektą diplomatų susirašinėjimas ir nutekėjo.

Baltųjų rūmų reakcija į “Wikileaks” sprendimą paviešinti bylas buvo pikta. Tai vadinama beatodairišku ir pavojingu veiksmu, keliančiu grėsmę žmonių, tarp jų diplomatų, žvalgybos ir specialiųjų tarnybų, karo pareigūnų bei civilių, gyvybėms. Kongreso narys respublikonas ir aukštas Nacionalinio saugumo reikalų komiteto narys Peteris Kingas paragino įtraukti “Wikileaks” į teroristinių organizacijų, keliančių realų pavojų, sąrašą. Kai kurios kitos valstybės taip pat pasmerkė tokią veiklą pabrėždamos, jog valstybės paslapčių viešinimas yra žalingas ir neleistinas dalykas.

:Lietuvos žinių“ pranešimu, tai jau trečias tokio masto “Wikileaks” nutekinimas. Spalį buvo paskelbta “Irako dosjė” – maždaug 400 tūkst. Amerikos karinių pranešimų, kuriuose pasakojama apie taikių gyventojų žūtį, kalinių kankinimus. Liepą į “Wikileaks” tinklalapį buvo įdėti 77 tūkst. slaptų dokumentų apie karo veiksmus Afganistane.

“Wikileaks” steigėjui J.Assange’ui paskelbta tarptautinė paieška. 39 metų Australijos pilietis Švedijoje įtariamas išžaginimu ir seksualiniu priekabiavimu. J.Assange’as kaltinimus vadina specialiųjų tarnybų nešvaria jo diskreditavimo dėl “Wikileaks” veiklos kampanija. Australijoje pradėtas tyrimas, kokius įstatymus pažeidė “Wikileaks”. Juos nustačius J.Assange’as gali būti teisiamas.“

Respublika“ skelbia:

„Kinijos pareigūnai buvusiam Pietų Korėjos viceministrui sakė, kad Korėjos pusiasalis turi būti suvienytas ir vadovaujamas Seulo, rodo “Wikileaks” paskelbti slapti diplomatiniai dokumentai, informuoja BBC.

Skelbiama, kad Kinijos pareigūnai buvusiam Pietų Korėjos viceministrui pasakojo, esą Kinija nerimtai vertina Šiaurės Korėją kaip buferinę valstybę.

Kinijos užsienio reikalų viceministras He Jafei (He Yafei) neva yra teigęs, jog Pietų Korėja elgiasi kaip “išlepintas vaikas”.

“Wikileaks” pirmadienį paviešinti slapti diplomatiniai dokumentai sukėlė atgarsį visame pasaulyje.

JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton) pirmadienį sakė, kad kiekviena valstybė turėjo turėti nuoširdų, atvirą dialogą svarbiais klausimais su kitomis valstybėmis. Ji pareiškė esanti įsitikinusi, kad diplomatinės partnerystės, kurias stiprina dabartinė JAV administracija, šį išbandymą atlaikys. H. Klinton pridūrė, jog JAV imsis griežtų priemonių prieš tuos, kurie “pavogė” šią informaciją.

Viename iš daugelio pirmadienį paviešintų slaptų JAV dokumentų atskleidžiamos pokalbio tarp buvusio Pietų Korėjos užsienio reikalų viceministro Čun Jung Vu (Chun Yung-woo) ir JAV ambasadorės Seule Katlinos Stivens (Kathleen Stephens) detalės. Viceministras sakė, kad nauja, jaunesnė Kinijos valdžios lyderių karta daugiau nebelaiko Šiaurės Korėjos naudinga ar patikima partnere ir nerizikuotų atnaujinti ginkluotą konfliktą pusiasalyje. Viceministras taip pat sakė, kad “Šiaurės Korėja jau žlugo ekonomiškai ir praėjus porai ar trejetui metų po Kim Čen Iro (Kim Jong-il) mirties žlugs ir politiškai”, nors Kinija ir stengsis jai padėti valdžios perdavimo procese.

“Kalbėdamas apie Kinijos kartų požiūrio į Šiaurės Korėją pokyčius Pietų Korėjos viceministras pareiškė įsitikinimą, kad Korėją turėtų suvienyti Seulas”, – tokią nuomonę apie Kinijos ir Pietų Korėjos pareigūnų pokalbį atskleidė JAV diplomatė.

Kitame slaptame dokumente teigiama, kad Kinijos užsienio reikalų viceministras JAV diplomatams, dirbantiems Pekine, sakė, esą “Šiaurės Korėja elgėsi kaip išlepintas vaikas, kai 2009 metų balandį surengusi raketų bandymą stengėsi bet kokia kaina atkreipti Vašingtono dėmesį.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...