2014 Spalio 17

Raimonda Murmokaitė

Įstrusios amžinoje reformoje, bet dar gyvybingos

veidas.lt


Nenubausta Rusijos agresija prieš Ukrainą, nesuvaldoma krizė Sirijoje ir Irake – ar tikrai Jungtinės Tautos, sukurtos prieš beveik 70 metų palaikyti tvarkai pasaulyje, vis dar efektyvios ir reikalingos?

Evaldas Labanauskas,
Jungtinės Amerikos Valstijos

Lietuvos ambasadorė prie Jungtinių Tautų (JT) Raimonda Murmokaitė neslepia, kad JT susiduria su daygybe iššūkių ir tikrai ne visus sugeba įveikti. Vis dėlto ambasadorė interviu „Veidui” tvirtino, kad be JT pasaulis būtų dar pavongesnis, ypač mažoms šalims, tokioms kaip Lietuva.

VEIDAS: Jau greitai sueis metai, kai Lietuva yra JT Saugumo Tarybos (JTST) nenuolatinė narė. Be to, vasario mėnesį Lietuvai teko atsakomybė pirmininkauti JTST, kuri laikoma viena įtakingiausių, o gal net įtakingiausia tarptautinė institucija. Ką davė, ko išmokė buvimas nenuolatine JTST Saugumo tarybos nare? Kokios patirties įgijo Lietuvos diplomatija?

R.M.: Pagal Jungtinių Tautų Chartiją Saugumo Tarybai patikėta pagrindinė atsakomybė už tarptautinės taikos ir saugumo palaikymą. Tai išskirtinis Jungtinių Tautų organas, kurio sprendimai yra privalomi visoms Jungtinių Tautų narėms.

Esame Saugumo Tarybos nariai išties neeiliniu metu. Dar niekada jai nėra vienu metu tekę spręsti šitiek daug ir įvairių tarptautinės taikos ir saugumo problemų. Juolab, kad problemos yra itin priartėjusios prie mūsų pačių sienų.

Pamynusi tarptautinės teisės principus, Rusija gviešiasi perbraižyti šiuolaikinės Europos žemėlapį. Okupuotas Krymas, tęsiasi atakos prieš Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą, aktyvėja Rusijos provokacijos visame mūsų regione ir už jo ribų. Perbraižomos ne tik sienos. Įsukus agresyvią propagandos mašiną, aktyviai siekiama pagal Kremliaus skonį perrašyti šiuolaikinę istoriją. Dėl to mūsų narystė Saugumo Taryboje itin aktuali ir svarbi. Gindami Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, giname patys save, savo kaimynus, mūsų bendrą euroatlantinį pasirinkimą.

Ko išmokė narystė? Kad aktyviai, nuosekliai ir kryptingai veikdamos mažos šalys gali būti įtakingos ir svarbios žaidėjos. Esame matomi ir girdimi, ir ne vien Ukrainos klausimu. Pirmininkaujame JTST sankcijų komitetams Jemenui ir Centrinės Afrikos Respublikai, o taip pat Kovos su terorizmu komitetui.

Lietuvos darbą Saugumo Taryboje teigiamai vertina mūsų partneriai, nevyriausybinės organizacijos. Dažnai praverčia ir mūsų, kaip mažos, sunkių, bet sėkmingų pereinamojo laikotarpio reformų kelią praėjusios šalies patirtis.

VEIDAS: Ar pačios Jungtinės Tautos gyvybingos, turint omeny įvykius Ukrainoje ir Sirijoje-Irake?

R.M.: Dažnai sakoma, kad jei Jungtinių Tautų nebūtų, jas reikėtų išrasti. Vykstančių konfliktų gausa ir sudėtingumas ne vieną verčia suabejoti, ar Jungtinės Tautos pajėgios spręsti esamus ir būsimus tarptautinės taikos ir saugumo iššūkius. Jungtinių Tautų darbas susilaukia priekaištų. Tačiau be jų veiklos šiandieninis pasaulis būtų daug pavojingesnis.

Jungtinėse Tautose suderėti ir priimti kertiniai tarptautinės teisės dokumentai, konvencijos, kurios įtvirtina pagrindinius žmogaus teisių, teisės viršenybės, gero valdymo, demokratijos principus. Jungtinės Tautos gelbsti gyvybes ir suteikia viltį milijonams žmonių visame pasaulyje. Daugiau kaip 115 tūkst. karių, policininkų ir civilių vykdo 17 taikos palaikymo misijų konfliktų nusiaubtuose kraštuose. Jei ne patyrę Jungtinių Tautų tarpininkai ir ankstyvas jų įsikišimas, konfliktų pasaulyje būtų dar daugiau. Ankstyvas preventyvus veiksmas yra labai svarbus, nes užkirsti kelią ginčui visada yra gerokai pigiau ir efektyviau, nei sureguliuoti jau įsiplieskusį konfliktą.

JT teikia skubią humanitarinę paramą, realizuoja vystomosios pagalbos, teisės viršenybės, gero valdymo ir demokratijos, žmogaus teisių apsaugos, moterų teisių ir įgalinimo, vaikų apsaugos konfliktuose programas. Dėl to milijonai žmonių įvairiuose kontinentuose gali būti šgelbėti nuo skurdo, stichinių nelaimių, epidemijų, prievartos ir smurto, pirmąsyk dalyvauja rinkimuose.

Kita vertus, Jungtinės Tautos nėra pasaulio žandaras, galintis visas šalis priversti gyventi pagal visuotinai priimtus tarptautinio sambūvio principus ir normas. O ir Saugumo Tarybos nuolatinėms narėms suteikta veto teisė riboja galimybę veikti.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-40-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...