2010 Gruodžio 21

Įstatymai

Iš alkoholio akcizo – daugiau nuostolių

veidas.lt

Sumažinus alkoholio akcizą ir stipriems gėrimams tapus labiau prieinamiems, valstybė patirtų daugiau žalos nei gautų pajamų, antradienį pareiškė vyriausiasis prezidentės patarėjas ekonomikos klausimais.

“Kuo labiau tenka skaityti įvairių pranešimų, analizių, raportų tiek Europos Sąjungos, tiek pasaulio institucijų, matyti, kad alkoholio patiriama žala yra daug didesnė nei surenkamos pajamos. Raportai ES mastu rodo, kad valstybė patiria net šešis kartus didesnį nuostolį nei gaunamos pajamos iš alkoholio akcizo”, – antradienį interviu Žinių radijui sakė Nerijus Udrėnas, komentuodamas šalies vadovės sprendimą vetuoti alkoholio akcizus mažinančias įstatymo pataisas.

Jis prisipažino ir pats anksčiau manęs, kad per didelis alkoholio vartojimas yra mažos visuomenės dalies problema.

“Bet tyrimai rodo, kad didelę žalą sukelia didelės visuomenės dalies vartojimas alkoholio. Tuo metu ir padaromas nusikaltimas ar avarija, ar savęs susižalojimas”, – sakė N.Udrėnas.

Anot jo, degtinė nėra pirmo būtinumo prekė, kuria taip reikėtų “rūpintis, kad ji nebūtų per brangi”. Juolab kad vartotojų apklausa parodė, jog vartojimo krepšelyje pirmiausia jie atsisakytų stipraus alkoholio.

“Be to, akcizo mažinimas dabar sukeltų biudžeto problemų, kai jau ir taip trūksta finansavimo tai pačiai sveikatos apsaugai ar pensijų finansavimui”, – sakė prezidentės patarėjas.

Jis rėmėsi Finansų ministerijos skaičiavimais, kad sumažinus etilo alkoholio akcizą tarifą iki 3200 litų už gryno alkoholio hektolitrą, valstybės biudžeto pajamos iš akcizų sumažėtų iki 100 mln. litų.

“Finansų ministerija teigia, kad norint kompensuoti tą galimai netenkamą pajamų dydį, (alkoholio – BNS) realizacija turėtų išaugti 63 proc., tai yra daugiau kaip dešimt procentų viršyti realizacijos piką 2007 metais. Ar mes tikrai to norėtume?” – klausė N.Udrėnas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę grąžino Seimui pakartotinai svarstyti pataisas, kuriomis siūloma beveik trečdaliu sumažinti akcizą alkoholiniams gėrimams. Seimas jas iš naujo svarstys šią savaitę.

Seimas gruodžio pradžioje 27,5 proc. sumažino akcizą alkoholiui tarifą – nuo 2011-ųjų sausio 1-osios akcizas turėjo sumažėti nuo 4,416 tūkst. litų iki 3,2 tūkst. litų už gryno etilo alkoholio hektolitrą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. lietuvis lietuvis rašo:

    nesupranta viriausybe kaip spresti problemas,cia viskas paprasta tik reikia smegenu.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...