2010 Spalio 20

Rinkimai

Į žabangas nepartiniams pateko patys parlamentarai

veidas.lt

Kurioziška situacija: Seimas nubalsavo už įstatymą, kur vežimas stovi pirm arklio. Politinės partijos labai nenori įsileisti į politiką nepartinių, tad iš pradžių sugebėjo taip sutraktuoti Konstitucinio Teismo sprendimą dėl nepartinių kandidatavimo rinkimuose, kad iš rinkimų kovos buvo eliminuoti visuomeniniai judėjimai, o teisė kandidatuoti liko tik pavieniams, vadinasi, mažiau organizuotiems konkurentams.

To dar buvo maža: rugsėjo 28 d. Seime per rekordiškai trumpą laiką pateikta, apsvarstyta ir nubalsuota už naujas Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei Finansavimo kontrolės įstatymo pataisas, parengtas “darbietės” Loretos Graužinienės. Parlamentarai taip skubėjo, kad balsavo, matyt, nė neperskaitę projekto.

Ir štai už ką jie nubalsavo. Tiek partijos, tiek nepartiniai kandidatai apie savo ketinimus dalyvauti rinkimuose turi pranešti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), pateikdami išrašą iš banko, kad turi sąskaitą rinkimų kampanijos pinigams kaupti, sutartį su iždininku, kuris tvarkys pinigus. Tik užsiregistravusieji kaip politinės kampanijos dalyviai vėliau turi teisę kandidatuoti rinkimuose. Visa tai būtų visai sveikintinas dalykas, jei ne Seimo narių nustatytos datos.

Štai pagal Seimo nubalsuotą įstatymą registruotis politinės kampanijos dalyviu reikia iki oficialiai paskelbtos rinkimų datos likus 130 dienų. Savivaldybių tarybų rinkimų data paskelbta vasario 27-oji. Tad 130 dienų iki rinkimų datos – jau čia pat, spalio 20-ąją. Tačiau Seimo priimtas nutarimas dėl savivaldybių rinkimų datos įsigalios tik lapkričio 3-iąją. Taip išeitų, kad registruotis galima pradėti lapkričio 3 d., bet baigti – spalio 20 d. Žodžiu, pirma veiksmas baigiasi, o tik paskui prasideda.

Visa laimė, kad skaičiuoti moka prezidentė, kuri vetavo tokią Seimo šaradą. “Seimas, net jei nenorėtų, bus priverstas priimti prezidentės veto, nes jei atmestų, susidarytų paradoksali situacija – liktų viena diena užsiregistruoti, o gal net ir jos neliktų”, – konstatuoja Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

Tad Seimas bus priverstas svarstyti veto. Antradienį turėtų vykti balsavimas, bet, regis, alternatyvos, kaip prisipažinti, švelniai tariant, apsiskaičiavus, nėra.

Jei prezidentės veto sulauks Seimo pritarimo, šiuose rinkimuose apie savo pasiryžimą kandidatuoti partijoms ir pavieniams kandidatams reiks pareikšti likus 65 dienoms iki rinkimų, tai yra iki gruodžio 10 d.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...