2010 Lapkričio 19

Baltarusija

Baltarusiai prezidentą rinks iš 10 žmonių

veidas.lt

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija nesiėmė daryti kliūčių gruodžio 19 dieną vyksiančių prezidento rinkimų dalyviams ir įregistravo ketvirtadienį visus dešimt pretendentų, kuriems pavyko surinkti būtiną parašų skaičių savo kandidatūroms remti.

Valdantis šalį nuo 1994 metų Aleksandras Lukašenka, kuris pastaraisiais metais gerina santykius su Vakarais, anksčiau sakė, jog yra suinteresuotas, kad rinkimus pripažintų Europos Sąjunga (ES), ir žadėjo įregistruoti visus susiskaldžiusios opozicijos kandidatus.

Tačiau politologai pažymi, kad rekordinio per visas prezidento kampanijas, kurių rezultatų nė karto nepripažino Vakarai, skaičius būtinas A.Lukašenkai rinkėjų balsams išsklaidyti.

Nepriklausomų apklausų duomenimis, opozicijos kandidatų populiarumas gerokai išaugo, bet jis, kaip ir anksčiau, anaiptol neprilygsta A.Lukašenkos užsitikrintam 40 proc. rėmimui.

Iš pradžių savo pretenzijas į prezidento postą pareiškė 17 žmonių, tarp jų vienas bedarbis ir vienas pensininkas. Trys pretendentai patys atsisakė dalyvauti, dar trys nepateikė Centrinei rinkimų komisijai nė vieno parašo savo kandidatūros iškėlimui remti. Vienas kandidatas surinko vos per šimtą parašų, kai būtina mažiausiai 100 tūkstančių.

“Nuo šios dienos kandidatai gali pradėti agituoti, kreiptis į rinkėjus per žiniasklaidos priemones ir rengti susitikimus su jais”, – sakė CRK vadovė Lidija Jermošina.

Be A.Lukašenkos, gavusio per referendumą teisę būti renkamam neribotą skaičių kartų, rinkimuose dalyvauja septyni susiskaidžiusios Baltarusijos opozicijos atstovai, nedidelės bendrovės savininkas Dmitrijus Usas ir vieno verslininkų susivienijimų atstovas Viktoras Tereščenka.

“REVERANSAS VAKARAMS”

ES sakė, kad nuo dabartinės kampanijos pobūdžio priklausys jos tolesni santykiai su Minsku, ir žadėjo valdžiai paskolų bei finansinę paramą, jeigu prezidento rinkimai bus demokratiški.

Šį kartą A.Lukašena sako, kad apsieis be Kremliaus rinkimų pripažinimo. Minskas su Maskva susivaidijo vykstant prekyboms karams ir ginčams dėl energetikos išteklių kainų.

Nors, stebėtojų vertinimais, ši kampanija yra liberaliausia per pastaruosius metus, opozicija mano, kad valdžia nesudarė lygių sąlygų visiems dalyviams, neleido opozicijai naudotis žiniasklaida ir dalyvauti rinkimų komisijose, kurios skaičiuos balsus.

“Visų įregistravimas – tai, žinoma, reveransas Vakarams ir mėginimas pastatyti elegantiškas dekoracijas spektakliui apie elegantišką pagrindinio kandidato pergalę”, – sakė agentūrai “Reuters” Jungtinės piliečių partijos kandidatas į prezidentus Jaroslavas Romančiukas.

Vietos stebėtojų nuomone, liberalus valdžios požiūris padarė meškos paslaugą opozicijai, sužlugdęs viltis, kad opozicija ateityje susivienys.

“Tai galutinai sužlugdė viltis, kad atsiras vienas bendras kandidatas… Panašu, kad dabar neįmanoma net aiškiai koordinuoti programų, agitacijos ir protestų organizavimo”, – sakė politologas Aleksandras Klaskovskis.

“Valdžia žengė technologinį žingsnį, kurio tikslas buvo suskaldyti opozicijos jėgas ir neleisti atsirasti bendram lyderiui masiniams protestams po rinkimų organizuoti”, – pažymi ir politologas Aleksandras Feduta.

Vis dėlto ketinimą koordinuoti savo veiksmus paskelbė judėjimo “Kalbėk tiesą!” lyderis Vladimiras Nekliajevas ir judėjimo “Europinė Baltarusija” vadovas Andrejus Sanikovas, kuriuos vietos politologai vadina prorusiškais kandidatais.

Dar iki oficialios rinkimų kampanijos pradžios tą patį pareiškė Baltarusijos liaudies fronto pirmininko pavaduotojas Grigorijus Kostusevas ir neužregistruotos Baltarusijos krikščionių demokratų partijos atstovas Vitalijus Rymaševskis.

Abu juos remia buvęs pagrindinis A.Lukašenkos varžovas 2006 metų rinkimuose Aleksandras Milinkevičius, kuris pats atsisakė dalyvauti dabartinėje kampanijoje.

“Opozicija poliarizavosi, poliarizavosi pagal geopolitinius požymius. Tie, kurie laikosi nacionalinių demokratijų pozicijų, kaip Kostusevas ar Rymaševskis, žinoma, neatšauks savo kandidatūros naudai tų, kurie vadinami prorusiškais kandidatais”, – sakė A.Klaskovskis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...