2014 Liepos 19

Gyvenimas

veidas.lt


2013-ųjų Nobelio literatūros premijos laureatės Alice Munro apsakymų rinkinys “Brangus gyvenime” liudija, koks nenuspėjamas, nuostabus ir nepaprastas yra žmogaus gyvenimas. Pateikiame ištrauką iš šios knygos.

Vyko karas, ir atrodė, kad padėtis žaibiškai pasikeitė. Valkatos nebesekiojo traukinių. Atsirado darbų, o jauni vyrai, užuot jų ieškoję ar važinėję pakeleivingomis mašinomis, visur pasirodydavo nuobodžiomis mėlynomis ar kareiviškomis rusvai žalsvomis uniformomis. Pasak motinos, man pasisekė, kad aš toks; maniau, kad ji teisi, bet paprašiau viešai taip nekalbėti. Buvau grįžęs iš Godričo, baigęs mokytis profesijos, ir iškart gavau buhalterio vietą Krebso universalinėje parduotuvėje. Be abejo, galima sakyti, ir turbūt buvo sakoma, kad aš gavau darbą, nes motina dirba audinių skyriuje, bet prisidėjo ir sutapimas: Kenis Krebsas, jaunas vadybininkas, įstojo į karines oro pajėgas ir žuvo per bandomąjį skrydį.
Buvo tokių sukrėtimų, bet visur trykšte tryško energija, o žmonės vaikščiojo pilnomis kišenėmis. Jaučiausi atskirtas nuo bendraamžių, bet anokia čia naujiena. Be to, tokių buvo ir daugiau. Ūkininkų sūnūs buvo atleisti nuo karinės tarnybos, kad prižiūrėtų laukus ir gyvulius. Pažinojau keletą, kurie tuo pasinaudojo, nors turėjo samdinių. Supratau, kad kam nors toptelėtų paklausti, kodėl aš ne kariuomenėje, tik juokais. Ir buvau paruošęs atsakymą, kad turiu tvarkyti apskaitos knygas. Krebso, o netrukus ir kitų. Turėjau skaičiuoti. Dar nebuvo visuotinai pripažinta, kad tokį darbą gali dirbti ir moterys. Net karo pabaigoje, nors kartais jį dirbdavo. Vis dar buvo manoma, kad iš tikrųjų galima kliautis tik vyro darbu.
Kartais klausdavau savęs: kodėl vaikinas su kiškio lūpa, tvarkingai, nors ir nelabai dailiai susiūta, ir keistoku balsu, kuris vis dėlto suprantamas, turi likti namie? Matyt, gavau šaukimą, matyt, ėjau pas gydytoją gauti atleidimo nuo karinės tarnybos. Tiesiog neprisimenu. Turbūt taip įpratau būti nuo ko nors atleistas, kad tai laikiau savaime suprantamu dalyku?
(…)

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...