2011 Rugpjūčio 24

Beveik pusė lietuvių nepatenkinti savo gyvenimu

veidas.lt

Pastarąjį pusmetį pesimistiškai nusiteikusių žmonių Lietuvoje šiek tiek sumažėjo, tačiau lietuviai, palyginti su kitomis ES šalimis, vis tiek vieni labiausiai nepatenkintų savo gyvenimu.

Vilnietė Regina Mocevičienė jau penkerius metus niekur nedirba. Siuvėjos specialybę turinti 38-erių metų moteris buvo priversta atsisakyti darbo vienoje siuvimo įmonėje, nes labai nusilpo regėjimas. Keletą metų ji savo namuose prižiūrėjo vaikus, vyras gaudavo apie 2 tūkst. Lt atlyginimą, tad jų keturių asmenų šeima išsiversdavo. Tačiau pernai jis buvo atleistas, o Regina jau pusmetį neranda auklės darbo. “Keletą mėnesių gyvenome iš socialinių pašalpų, tačiau vos sudūrėme galą su galu, nes reikia išleisti į mokyklą dvi dukras ir susimokėti komunalinius mokesčius. Pramogas ir skanesnį maistą jau seniai pamiršome”, – skundžiasi R.Mocevičienė.
Moteris tikėjosi, kad gyventi taps šiek tiek lengviau, vyrui išvažiavus dirbti į Angliją. Deja, viename mėsos fabrike uždarbiaujantis vyras kol kas šeimai gali atsiųsti labai nedaug pinigų. “Esu nusivylusi mūsų valdžia, kuri nesprendžia ekonominių problemų, o, atvirkščiai, stumia žmones į skurdą ir verčia emigruoti. Aš pati taip pat išvažiuočiau, išsivežčiau ir dukras, nes nematau Lietuvoje jokių perspektyvų, tačiau reikia rūpintis sunkiai sergančiu tėvu, kuris net į parduotuvę pats nenueina”, – pasakoja Regina.
Pasak moters, gyvenimas jos niekada nelepino, nes, dešimties metų netekusi mamos, turėdavo ne tik nudirbti namų ruošos darbus, bet ir prižiūrėti jaunesnę seserį, tačiau kad paklius į tokią sunkią padėtį, niekada nebūtų pagalvojusi. Šiandien ji nemato net menkiausios geresnio gyvenimo perspektyvos, nesitiki, kad pavyks susirasti gerai atlyginamą darbą ar kad emigravęs vyras staiga praturtės. “Vasarą ir rudenį išgyvensim, nes kaimynė leido savo kolektyvinio sodo sklype pasisodinti šiek tiek daržovių, nusiskinam ten ir uogų, tačiau net neįsivaizduoju, kas bus žiemą, kai gausim sąskaitas už šildymą”, – be jokio optimizmo svarsto R.Mocevičienė.
Kita mūsų pašnekovė, Jonavoje gyvenanti 49-erių metų Dalia Kuzmickienė, įveikusi onkologinę ligą, pernai baigė lietuvių filologijos magistrantūros studijas ir įstojo į doktorantūrą. Be to, išmoko vairuoti automobilį ir iš daugiabučio persikėlė gyventi į sodo namelį. “Nepasidaviau ligai, nes labai norėjau pamatyti, kaip dukra baigia vidurinę mokyklą, pašokti jos vestuvėse ir sulaukti anūkų. Patyriau ne vieną chemoterapijos kursą, kelias operacijas, o ir dabar sveikata šlubuoja, tačiau supratau, kad reikia branginti kiekvieną dieną. Tad pradėjau įgyvendinti tai, apie ką pasvajodavau, bet vis nerasdavau laiko. Kai išsikeli tikslą, net nesėkmės nebaisios, nes turi orientyrą. Be to, nelieka laiko verkšlenti, kad trūksta pinigų ar per sunku”, – dėsto D.Kuzmickienė.

Pesimizmas tampa gyvenimo būdu

Psichologinio konsultavimo centro “Sielos žemėlapis” psichologė Anna Vinkovskienė tvirtina, kad pesimizmas – tai psichikos reakcija į neigiamus dalykus, nesėkmes, nepasiteisinusius lūkesčius. “Mūsų smegenys labiau įsimena tai, kas buvo blogai, kad kitą kartą vėl nepakliūtume į pavojingas situacijas, nesusidurtume su neigiamais dalykais. Tai natūrali, apsauginė reakcija. Tačiau pesimistai plaukia pasroviui, bijo susidurti su nesėkme. Nieko nedaro, manydami, kad vis tiek nepavyks”, – aiškina A.Vinkovskienė.
Psichologės teigimu, toks mąstymo įprotis yra įgytas. Jeigu žmogus, patyręs nesėkmę, nesulaukia artimųjų paramos, ilgainiui įsitvirtina požiūris, kad kam stengtis – juk vis tiek nepavyks. Ypač tai svarbu vaikystėje ir paauglystėje, nes, nesulaukęs tėvų supratimo, vaikas pradeda save vadinti nevykėliu. O vėliau negatyvios mintys tampa gyvenimo būdu.
“Pesimistai nuo optimistų skiriasi pagal tai, kaip vertina vieno ar kito įvykio pasekmes. Neigiamai į gyvenimą žvelgiantys žmonės dėl visko kaltina save arba norėdami išvengti skausmo nesėkmės atveju jau iš anksto nusiteikia, kad nepavyks. Taip jie tikisi mažiau kentėti, jeigu iš tiesų nepasiseks. Tačiau tyrimai rodo, jog emocinis nusiteikimas, kad, pavyzdžiui, neišlaikysiu egzamino ar negausiu darbo, tam pasitvirtinus nė kiek nesumažina vidinės kančios”, – atskleidžia A.Vinkovskienė. Ji mano, kad lietuviams trūksta sveiko pasitikėjimo savimi ir drąsos.
Sociologo Vyliaus Leonavičiaus nuomone, tai lemia autosugestinis santykis su savimi. “Pats žmogus įsikalba, kad jam niekas nesiseka, yra nelaimingas ir nesulauks geresnių laikų. Be to, žiniasklaida formuoja įvaizdį, kad Lietuvoje viskas tik blogai. Mat nušviesdama įvykius pabrėžia neigiamus dalykus. O daugelis lietuvių priklauso tokiam tipui žmonių, kurių požiūrį net 80 proc. suformuoja televizija ar spauda”, – tvirtina Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius.

Išsiskiriame itin neigiamu požiūriu į valdžią

Žmonių nuotaikos priklauso ne tik nuo asmeninių savybių, gebėjimo pastebėti smulkmenas bei jomis pasidžiaugti, bet ir nuo ekonominės šalies padėties. UAB Rinkos tyrimų centro direktorius Mindaugas Degutis dėsto, kad pesimistiškai visuomenė būna nusiteikusi, kai prognozuojami sunkesni laikai, ir atvirkščiai – kai ekonomika pradeda augti, optimistų padaugėja.
Tai įrodo ir Eurobarometro tyrimas. 2010-ųjų rudenį, palyginti su tų pačių metų pavasariu, lietuvių, teigiančių, kad yra patenkinti dabartiniu savo gyvenimu, pagausėjo maždaug 6 proc. – iki 56 proc. Tai beveik toks pat rodiklis kaip ir 2008 m. rudenį, kai pasaulyje prasidėjo finansų krizė. Tuomet Lietuvoje patenkintųjų savo gyvenimu buvo 58 proc. O labiausiai pasitenkinimo gyvenimu lygis buvo nukritęs 2000 m. rudenį, kai siekė tik 40 proc., ir 2010 m. pavasarį – 50 proc.
Vis dėlto, nors per pastaruosius metus optimistiškai nusiteikusių lietuvių šiek tiek padaugėjo, tarp ES valstybių vis tiek esame vieni didžiausių pesimistų. Pagal labiausiai savo gyvenimu nepatenkintų žmonių skaičių Lietuva yra šeštoje vietoje po Bulgarijos, Portugalijos, Rumunijos, Graikijos ir Vengrijos. Tuo tarpu patenkintų savo gyvenimu tautų penketukas nepasikeitė net ekonominio sunkmečio laikotarpiu. Didžiausias pasitenkinimo gyvenimu lygis yra Danijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Liuksemburge ir Suomijoje.
“Lietuviai šiandien jau nepatenka į pačių didžiausių pesimistų penketuką, vis daugiau žmonių mato šviesią ateitį, tačiau iš kitų ES šalių mes išsiskiriame itin neigiamu požiūriu į valdžią. Tai susiję su lūkesčių nepatenkinimu. Žmonės tikėjosi, kad visas jų problemas išspręs valstybė, kad gyvenimas atkūrus nepriklausomybę stebuklingu būdu staiga pagerės, bet taip neatsitiko. Jaunesnių žmonių požiūris jau pasikeitęs, tačiau daugelis vyresnės kartos atstovų vis dar per daug tikisi iš valstybės, todėl ir yra labiau nusivylę”, – mano M.Degutis.

Tikslas suteikia prasmę

Nematantiems perspektyvų ir nusivylusiems gyvenimu Lietuvoje žmonėms psichologė A.Vinkovskienė pataria pirmiausia atsikratyti iliuzijos, kad kažkas kitas gali išspręsti problemas. “Labai svarbu išsikelti konkretų tikslą tai dienai, pusmečiui ar metams, kurį pasiekęs žmogus jausis laimingas. Tada gyvenimas turi prasmę, o kliūtys suvokiamos kaip normalus dalykas. Reikia aiškiai sau pasakyti, kad, pavyzdžiui, noriu parašyti magistro darbą aštuonetui ar dešimtukui arba užimti ne geras pareigas, o tokias, kad galėčiau gauti tam tikrą atlyginimą, realizuoti konkrečias savo ambicijas”, – dėsto psichologė.
Ji pabrėžia, kad labai svarbu išmokti atskirti nesėkmės priežastis – kiek tai priklausė nuo paties žmogaus ir ko jis negalėjo paveikti, kur pasibaigė atsakomybės ribos. Juk gyvenime yra tokių situacijų, kurių tiesiog negalima įveikti, nes ne viskas nuo mūsų priklauso. Be to, ir amžinai sektis negali, nėra gyvenimo, kuris praeitų be sunkumų.
Liudas Vasiliauskas, vedantis seminarus apie emocinę laisvę, sako, kad reikia išsakyti jausmą, tada jis pats pasitrauks ir bus galima blaiviai vertinti situaciją. “Garsiai įvardijus, kad dabar aš bijau, jaučiuosi nelaimingas, kad yra taip ir ne kitaip, atsiribojama nuo jausmų, trukdančių spręsti problemas. Be to, kuo mažiau minčių sukasi galvoje, tuo žmogus jaučiasi laimingesnis. Susikoncentravus ties konkrečiu tikslu nelieka vietos pašalinėms mintims”, – mano L.Vasiliauskas.
O tuo metu, kai atrodo, jog viskas tik blogai, reikėtų ne galvoti, kad ta juoda uždanga niekada neprasiskleis, bet rasti jėgų veikti. “Galima pasinaudoti vilties technika ir įtikinti save, kad nesėkmės – tai pamokos, suteikiančios galimybę pasimokyti iš klaidų. Kai užgriūva nemalonumai, reikėtų prisiminti, kas gyvenime įvyko malonaus. Tai suteikia vilties, kad ir vėl viskas bus gerai”, – pataria A.Vinkovskienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (12)

 1. Jaunius Jaunius rašo:

  Manau, kad tai socializmo apakinti liumpenai, kurie įpratę gauti, bet neduoti. Buvęs mėsos kombinato meistras sako – sunku, nebėra iš ko ” prisidurti”.Turi nuosavus namus, sodą, tris automobilius, du vilkšunius, o dejuoja…Dabar ilsisi TUrkijoje.

 2. Blogis tai Blogis tai rašo:

  Okultizmu galima nustoti tarnauti, kol ne vėlu.Liudui grįžti į Dievą.

  KAS BUVOTE ČESUKŲ PIRAMIDĖJE,NEBIJOKITE KREIPTIS PAS EGZORCISTUS. VISŲ RELIGIJŲ ŠVENTI RAŠTAI TEIGIA,KAD OKULTIZMAS( ASTROLOGIJA) TARNYSTĖ DEMONAMS. MERKINĖS PIRAMIDĖ IRGI OKULTIZMO OBJEKTAS NUO DEMONIJŲ,NES DIEVUI VISOKIŲ ENERGIJŲ ĖMIMAS IŠ JO YRA BJAURYSTĖS. VISI BŪRĖJAI ASTROLOGAI YRA PIKTOJO VEIKIAMI,NES DIEVUI JŲ DARBAI YRA BJAURYSTĖS. Tas I.E. Indijos egzorcistas pataria vaduotis iš astrologų pinklių: Greitai atgailaukite, meskite kortas ugninin, neraganaukite. Vaikeliai, kreipkitės į Dievą Šventąją Dvasią pataria I.E. —”+Aš atsižadu stabų garbinimo, raganavimo, būrimo, juodosios ir baltosios magijos, prietarų, okultizmo, ezoterikos, Newage blogio jėgų, kurios mane pavergė – pvz. per numerologiją, Channellingą (kontakto užmezgimą su dvasiomis), horoskopų sudarymą, būrimą iš delno, spiritizmą, per laimės amuletų naudojimą, Taro kortas, mandalas, švytuokles, virgules, automatinį rašymą ir dvasinius išgydymus šamanų bei mediumų pagalba, grįžimą į praeitą gyvenimą, per su okultizmu susijusių daiktų laikymą namuose ir kitas panašias okultines praktikas.”— Tik Dievo malonės paveikti. Pas egzorcistus kreipiasi žmonės po psichiatro patikrinimo.A.Valkauskas pasakoja, kad siunčia net pas tris skirtingų vietovių.Jei šie neranda ligos,tai pradeda seansus ir to žmogaus vedimą Dievo link. Tikri psichiniai ligoniai( neapsėsti) yra nesukalbami, nemoka bendrauti,papasakoti situacijos.Okultistai visi yra arba patys ligoniukai, blogai nusisekusio gyvenimo aukos, kurios negali dirbti normalaus darbo, todėl taip lengvai nori pasipinigauti iš naivių žmonių.Sumedėjusių smegenų dar pasitaiko .Taip pat tokių, kurie tiki, kad medinis arklys yra svarbiau už patį Dievą.

 3. Visokie Visokie rašo:

  gyvenimo guru mokytojai yra New age arba okultistai. Jie įvaldę hipnozę, bet tik trumpam žmogui padeda, nes ten ne Dievas vadovauja, o pats ŠĖTONAS per visokias rytietiškas praktikas…Be TIKROS ATGAILOS,Dievo pagalbos guru tik sužaloja žmogaus sąžinę, ją padaro nejautria…

 4. Daumantonas Daumantonas rašo:

  VALDO VISUS ŠĖTONAS PER OKULTIZMO ADEPTUS.Ezoterika nuo VELNIO.

  PRITARIU EGZORCISTAMS PAGAL BIBLIJĄ PATARIANTIEMS VENGTI ŠĖTONO DARBŲ. ASTROLOGIJOS REIKIA IŠSIŽADĖTI,JEI BIBLIJA IR DIEVAS TAVO KELIAS. *Aš atsižadu stabų garbinimo, raganavimo, būrimo, juodosios ir baltosios magijos, prietarų, okultizmo, ezoterikos, Naujojo amžiaus judėjimo dvasios ir visų blogio jėgų, kurios mane pavergė – pavyzdžiui per netikrų dievų garbinimą, lankant nekrikščioniško kulto vietas, per astrologiją, ekstrasensus, numerologiją, Channellingą (kontakto užmezgimą su antgamtiniu pasauliu ir kalbėjimąsi su dvasiomis mediumo pagalba), horoskopų sudarymą, būrimą iš delno, spiritizmą, per laimės amuletų naudojimą, Taro kortas, mandalas, švytuokles, virgules, jogą, Dzen-meditaciją, reiki, čakras, daiktų kilnojimą demoniškų jėgų pagalba, Bacho-žiedų esencijas, I Ching („Permainų knygą“), automatinį rašymą ir dvasinius išgydymus šamanų bei mediumų pagalba, grįžimą į praeitą gyvenimą, per su okultizmu susijusių daiktų laikymą namuose ir kitas panašias okultines praktikas . NUOSTABUS KELIAS GRĮŽIMUI Į DIEVĄ IŠSIGELBĖJIMO IŠ TAMSOS IR DIEVO PRAKEIKSMO GALIMYBĖS SAU,ŽMONIJAI BATIUŠKA , KUNIGAI, EGZORCISTAI TAU ATSAKO IR PATARIA: Vyktorai, pragyvenai jau nemažai metų.Tau jau laikas užmegzti ryšį su Viešpačiu Dievu per ATGAILĄ. Dabar, Tamsta, darai atvirkščiai. Prisiskaitei Ezoterikos, okultizmo parapsichologijos ir eini pražūtyn su savo pratybomis pagal tai. Tie tokie Ezoterikos dalykai yra MAGIJA ,kuri veda Tave , žmones skaitančius Tamsto knygą Į TAMSYBES, demonų pasaulį. DIEVUI OKULTIZMO DARBAI – BJAURYSTĖS. Per tai nutraukiamas ryšys su JUO . Pažeidžiami Dievo įsakymai. O dar žmonės suviliojami Į tamsą vietoj Dievo ŠVIESOS. Mesk tas OKULTIZMO knygas. Nuvyk pas savo Batiušką , parodyk tą knygą , atsisakyk PRakeiksmo( atskyrimo nuo Dievo) versmės. Linkim EIT ŠVIESON tikru, teisingu keliu. Tepadeda Dievas Išsivaduoti nuo TOS DVASIOS TAMSOS .

 5. Stepas Stepas rašo:

  Dabartis įrodo, kad visi, kurie ignoravo L. Vasiliausko mokymus buvo teisūs. Tokios meditacijos su Būda, paleidimo praktikos,ką nori tą daryk, nuodėmės niekis,svarbu jauskis gerai. Visa tai vėliau parodė ,kad nėra veiksmingos. Liudui su drauge teko vykti Į PERU pas šamanus mokytis magijos. Be Peru šamaniškų ritualų,reikarnacinių sapalionių,arbatų gėrimų molinukuose MAMA ŽEMĖ laimės buvo mažai.Prireikė neaiškios kilmės dievų įvardijimo, savęs mylėjimo ritualų, aurų valymo piramidėmis, visokiomis technikomis praktikų. VIsi kunigai perspėja, kad pakrikštytieji negali ten vykti,turi atgailauti, sugrįžti pas V.J. Kristų.

 6. Giedras Giedras rašo:

  Nepadarysime laimingais su okultizmu. Veža į kupolus titanų čiasukuose, vyksta pas šamanus molinukuose,pasivadinusiuose saules auksu tie šamanai ten. Viskas : liudas – saulės auksas.

 7. Oksana Oksana rašo:

  Visi atsakymai klauskunigo. Pavojinga tokia okultizmo magija su psichodelika. Pakrikštytieji prarasite savo malones iš Dievo. Atgailaukite, jei praktikuojate tai.

 8. Virga Virga rašo:

  Daumantonas teisingai perspėjo. Va jo meditacijos, paskui molinukai, kad daugiau suvilioti, galiausia keli metai Peru privedė prie savęs praradimo praktikos.Anas šamanizmu aurą neva stiprina . Mačiau tokią vieną,kuriai po ajuvaskės negali padėti psichiatrai.Išpuiko Liudas – Saulės auksu pasivadino. O jo sugyventinė kaip vadinsis? Peru Viktoras vadina žmona. Tikrai ne melas?

 9. Egzorcisto puslapyje plačiau Egzorcisto puslapyje plačiau rašo:

  PRITARIU EGZORCISTAMS PAGAL BIBLIJĄ PATARIANTIEMS VENGTI ŠĖTONO DARBŲ. ASTROLOGIJOS REIKIA IŠSIŽADĖTI,JEI BIBLIJA IR DIEVAS TAVO KELIAS. *Aš atsižadu stabų garbinimo, raganavimo, būrimo, juodosios ir baltosios magijos, prietarų, okultizmo, ezoterikos, Naujojo amžiaus judėjimo dvasios ir visų blogio jėgų, kurios mane pavergė – pavyzdžiui per netikrų dievų garbinimą, lankant nekrikščioniško kulto vietas, per astrologiją, ekstrasensus, numerologiją, Channellingą (kontakto užmezgimą su antgamtiniu pasauliu ir kalbėjimąsi su dvasiomis mediumo pagalba), horoskopų sudarymą, būrimą iš delno, spiritizmą, per laimės amuletų naudojimą, Taro kortas, mandalas, švytuokles, virgules, jogą, Dzen-meditaciją, reiki, čakras, daiktų kilnojimą demoniškų jėgų pagalba, Bacho-žiedų esencijas, I Ching („Permainų knygą“), automatinį rašymą ir dvasinius išgydymus šamanų bei mediumų pagalba, grįžimą į praeitą gyvenimą, per su okultizmu susijusių daiktų laikymą namuose ir kitas panašias okultines praktikas .

 10. nenorėtau nenorėtau rašo:

  šAMANIZMAS YRA TARSI MIRTIS ŠIAM GYVENIMUI. NEGALI BŪTI SAVIMI SAKO URBIETIS.

 11. okultizmo gyvas reiškinys okultizmo gyvas reiškinys rašo:

  Šamanizmas labai pavojingas.

 12. Paulius Paulius rašo:

  Buvau , mačiau, girdėjau, kaip įsižemina. O tas Papa, tai žodžio nėr. ATGAILAUKITE.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...