2010 Gegužės 24

Vaistai

Gydytojai priešinasi naujai receptų tvarkai

veidas.lt

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį, prašydama pakeisti neseniai įsigaliojusį įsakymą dėl vaistų receptų rašymo ir išdavimo tvarkos, kai skiriami vaistai rašomi tik bendriniu veikliosios medžiagos pavadinimu.

LGS atstovų įsitikinimu, šis teisės aktas parengtas nekompetentingai ir gali sukelti realų pavojų pacientų sveikatai bei gyvybei, nes juo vadovaudamasis gydytojas esą nebegalės kontroliuoti gydymo kokybės.

Pasak LGS prezidento Liutauro Labanausko, vaistas yra gydytojo darbo priemonė ir tik gydytojas gali parinkti tinkamiausią pacientui vaistą. Tuo metu, pagal naująją tvarką, gydytojui draudžiama bet kokia forma skatinti ligonį pasirinkti konkretaus pavadinimo vaistą.

“Kol gydytojui tenka atsakomybė už gydymo proceso rezultatą, jis privalo turėti galimybę kontroliuoti ir patį procesą. Tais atvejais, kai dėl paciento sveikatos ypatumų būtina skirti konkretų vaistinį preparatą, gydytojui turi būti suteikta teisė jį išrašant nurodyti jo prekinį pavadinimą, sprendimą argumentuojant asmens sveikatos istorijoje”, – LGS pranešime cituojamas L.Labanauskas.

Gydytojų atstovas kelia klausimą, kas turėtų prisiimti atsakomybę už pasekmes, kai vaistininkui tinkamai neįvertinus paciento būklės, šiam bus pasiūlyti jo ligą komplikuosiantys vaistai.

“Vaistininkas yra pardavėjas, suinteresuotas parduoti tą vaistą, kurį parduoti yra pelningiausia, o jo atsakomybės Lietuvos įstatymai nenumato, – tvirtino L.Labanauskas. – Ir nors sveikatos apsaugos ministras deklaruoja, kad jam svarbiausi pacientai bei jų interesai, esame įsitikinę, kad naujosios vaistų prieinamumo gerinimo plano priemonės – idealiausia dirva korupcijai.”

Pagal naują receptų išrašymo tvarką, nuo birželio 1 dienos gydytojai, išrašydami kompensuojamuosius ir nekompensuojamuosius vaistų receptus, juose privalės nurodyti ne konkretaus gamintojo prekinį, o tik bendrinį vaisto pavadinimą.

Ministras teigia tokiu būdu siekiąs paskatinti vaistų gamintojų konkurenciją, mažinti galimą medikų finansinį suinteresuotumą bei suteikti pacientams platesnę galimybę rinktis reikiamą vaistą.

Ministro įsakyme numatomos trys išimtys, kai bus leidžiama išrašyti vaistus, nurodant prekinį pavadinimą: išrašant biologinius vaistus, taip pat – nekompensuojamus vaistus, kuriuos sudaro trys ar daugiau veikliųjų medžiagų, ir išrašant vaistus, dėl kurių skyrimo konkrečiam pacientui motyvuotą sprendimą priėmė gydytojų konsultacinė komisija.

Gydytojų sąjungos įsitikinimu, ministrą suklaidino įsakymo rengėjai, kurie veikliąją vaisto medžiagą prilygino vaistui. Anot LGS pranešimo, vaisto veiklioji medžiaga yra tik dalis vaisto, kuris negali būti skiriamas, jeigu yra padidėjęs paciento jautrumas bet kuriai kitai sudedamajai vaisto daliai.

Paciento ligos istoriją ir jautrumą vienam ar kitam vaistui žino tik gydytojas ir kartais pacientas, tačiau vaistininkas niekaip negali įvertinti šios informacijos. “Ministras, pasitikėdamas įsakymo rengėjų kompetencija ir pasirašydamas šį dokumentą, galima sakyti, žaidžia žmonių gyvybėmis. Net tos pačios sudėties generinių vaistų kontraindikacijos yra skirtingos – pavyzdžiui, vienas vaistas gali būti vartojamas nėštumo metu, kitas – ne, ir šių niuansų nepaisymas gali turėti skaudžių pasekmių, net sukelti paciento mirtį”, – pareiškė L.Labanauskas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...