2011 Rugsėjo 22

Zigmantas Balčytis

Griežtą taupymą turi lydėti tikslingos investicijos

veidas.lt

Dar praėjusių metų rugsėjį Europos Komisija pateikė didžiausia Ekonominės ir pinigų sąjungos įkūrimo teisės aktų rinkinį, skirtą ekonominiam ES valdymui ir euro zonos stiprinimui. Šis teisės aktų rinkinys iš esmės yra skirtas užtikrinti eurozonos šalių fiskalinę drausmę ne vien kriziniu, bet ir ekonomikos augimo laikotarpiu.

Ekonominio valdymo ir eurozonos stiprinimo reforma numato konkrečias sankcijas toms valstybėms, kurios pažeidžia viešųjų finansų drausmės reikalavimus, o šių sankcijų administravimą norima padaryti kuo paprastesnį, be ilgų ir sudėtingų procedūrų, atiduodant jį Europos Komisijos dispozicijai.

Nors teigiama, kad po šį mėnesį vykusio ES finansų ministrų susitikimo, kuriame dalyvavo euro zonos valstybių narių centrinių bankų ir Europos Centrinio Banko primininkai, pavyko rasti kompromisą tarp Europos Tarybos ir Europos Parlamento pozicijų, ateinančią savaitę vykstančiame balsavime plenarinėje sesijoje mes, Progresyvusis Europos socialistų ir demokratų aljansas, neketiname paremti ekonominio valdymo reformos.

Socialistų ir demokratų frakcijos nuomone šis siekiamas priimti teisės aktų rinkinys yra tik griežto taupymo priemonių paketas, bet jis nenumato jokių veiksnių, kurie galėtų pastūmėti Europą ekonomikos augimo link.

Mūsų pateiktame kompromisiniame pasiūlyme siūlėme įvesti privalomus įsipareigojimus valstybėms narėms, kas leistų nustatyti, ar skolinamasi „pravalgymui“, ar investicijoms skirtoms darbo vietų kūrimui ir ekonomikos augimui.

Šiuo metu Europos Tarybai nerūpi, kaip valstybės narės panaudoja savo biudžeto ar skolintas lėšas. Netgi ir tokiu ekstremaliu kaip Graikijos atvejis, nėra jokių svertų prižiūrėti, ar šalies finansų gelbėjimui skiriami pinigai panaudojami teisingai.

Europa šiuo metu savo dėmesį koncentruoja į taupymą, bet nenumato modelio, kuriuo būti bendrai siekiama augimo rodiklių. Tai nekelia pasitikėjimo užsienio investuotojams ir lėšos aktyviau nukreipiamos keliauja į Azijos, Pietų Amerikos ar Afrikos šalių rinkas.

Europos Parlamento Progresyvusis Europos socialistų ir demokratų aljansas yra įsitikinęs, kad griežtas taupymas jokiu būdu negarantuoja gerų rezultatų ateityje, atvirkščiai, ekonominė ES perspektyva ir toliau juda bloga linkme ir šis susitarimas gali dar labiau gramzdinti žemyno ekonomiką į recesiją.

Dabartinis nuosmukis arba vadinamoji antroji krizės banga yra iš dalies nulemta ir klaidingos ekonominės politikos, nes laiku neinvestavus, nesuteikus reikiamo impulso ūkiui, automatiškai pradėjome smukti žemyn.

Jeigu Europa neatras būdų koordinuotai investuoti į darbo vietų kūrimą, o tik veršis diržus paprastų piliečių sąskaita, ekonomikos nuosmukio laikotarpis gali užsitęsti ne vienerius metus ir dar labiau silpninti Europos Sąjungos ekonomines ir politines perspektyvas.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Zigmantas Balčytis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...